اخبار جهان

نخست وزیر طالبان: روزی را خدا می رساند / ملت ناشکری نکنند

روزهای بروجرد- ملا محمد حسن آخوند، نخست‌وزیر حکومت طالبان برای نخستین‌بار پس از به قدرت رسیدن این گروه در افغانستان، طی یک بیانیه‌ی صوتی صحبت کرده است. او در این بیانیه که در تلویزیون ملی افغانستان نشر شد، خطاب به مقامات طالبان گفت که زمان امتحان فرارسیده و آن‌ها از حکومت باید حفاظت کنند.

به گزارش «انتخاب»؛ او گفت در بیست سال گذشته طالبان مشکلات مختلف را تحمل کرده و سه وعده داده بودند. «جمع شدن گلیم کفار از افغانستان و پایان اشغال، برقراری نظام اسلامی و برقراری امنیت» اهداف گروه طالبان بود و آن‌ها تا تحقق این اهداف جنگیدند.

نخست وزیر طالبان گسترش بیکاری، فقر و قطحی را بی‌ربط به حکومت این گروه دانست و گفت که «مسئولان امارت اسلامی افغانستان شب و روز تلاش می‌کنند که در خدمت مردم باشند.»

ملا محمد حسن آخوند خطاب به والی‌ها، فرماندهان و سایر مسئولان این گروه گفت: «دروازه‌های تان به روی مردم باز باشد وگرنه دروازه‌های رحمت خداوند به روی شما بسته می‌شود. این ملت مسلمان و مجاهد را خدمت نمایید، ناسپاسی نکنید وگرنه شما بر مقامات اداره فاسد قبلی برتری ندارید. اگر نظام الهی را حفاظت نکنید و مردم و مجاهدین را خدمت نکنید، پس چه ارزشی نزد پروردگار دارید.»

رییس کابینه‌ی طالبان همچنین گفت که آنان سیاست بی‌طرفی را در پیش گرفته‌اند و از جهان انتظار دارند در قبال افغانستان براساس همین سیاست موقف‌گیری کنند. ملا حسن آخوند در بخشی از صحبت‌های خود گفت: «به جهان اطمینان می‌دهیم که در پالیسی ما هرگز جا ندارد که در امور دیگران به‌خصوص همسایه‌ها مداخله کنیم و ما مردمی نیستیم که در زبان ما چیزی باشد و در عمل ما چیزی دیگر. کشور ما با مشکل مواجه است و کوشش می‌نماییم که کشور و ملت خود را از فقر و مسکنت نجات دهیم.»

او گفت که طالبان عامل بیکاری و وضعیت بد اقتصادی در افغانستان نیستند و مشکلات موجود، میراث حکومت محمد اشرف غنی، رییس جمهور پیشین که از کشور فرار کرد، می‌باشد. ملا حسن آخوند گفت که طالبان روزی مردم را وعده نداده بلکه روزی از طرف خداوند است.

به گفته‌ی او، حکومت پیشین کار را از روی مردم گرفته بود و مردم نمی‌توانستند از یک قریه به قریه‌ی دیگر بروند و حالا اگر کسی شب یا روز می‌خواهد جایی برود، تجارت و کار کند در سراسر افغانستان هیچ مانع وجود ندارد. او گفت ملت بیدار باشد و «شکر نعمت را ادا کرده و ناشکری نکنند.»

او در بخشی از پیامش گفت: «زنان حق تحصیل و کار را دارند. هم اکنون درس می‌خوانند و کار می‌کنند و ما برای شان زمینه‌های خوب‌تری درس و کار را مساعد می‌سازیم. آن‌ها از همه حقوق اساسی و مشروع شان برخوردار خواهند بود.»

تگ ها

مقالات مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مطلب هم پیشنهاد میشود

Close
Close