اخبار سیاسیاخبار لرستان

کاهش ۱۲ درصدی آمار ازدواج در لرستان/بیماری‎های قلبی عامل اصلی مرگ و میر در استان

روزهای بروجرد- معاون مدیر کل ثبت احوال لرستان گفت: در سال ۹۶ نسبت به سال پیش از آن واقعه ازدواج با کاهش ۱۲.۷ دهم درصدی همراه بوده است.

به گزارش فارس، هوشنگ شفیعیان در جلسه ثبت وقایع حیاتی این شهرستان اظهار کرد: سال گذشته ۱۶ هزار و ۵۹۳ واقعه ازدواج در لرستان به ثبت رسیده که این آمار در مقایسه با سال پیش از آن کاهش ۱۲.۷ درصدی را نشان می‎دهد.

وی عنوان کرد: در سال ۹۶ همچنین ۳ هزار و ۵۳۲ مورد طلاق به ثبت رسیده که این آمار در مقایسه با سال پیش از آن با کاهش ۲.۹ درصدی همراه بوده است.

معاون مدیر کل ثبت احوال لرستان بیان کرد: به ازاری هر ۵ واقعه ازدواج یک واقعه طلاق در لرستان به ثبت می‎رسد، بنابراین ضروری است که با ریشه‎یابی عوامل دخیل در این باره در راستای کاهش آمار طلاق تلاش کرد.

شفیعیان از ولادت ۳۴ هزار و ۷۴۹ نوزاد لرستانی در سال ۹۶ خبر و ادامه داد: این میزان نسبت به سال ۹۶ با آمار ثبت ۳۶ هزار و ۵۸۹ واقعه ولادت کاهش ۵ درصدی را نشان می‎دهد.

وی تاکید کرد: از مجموع آمار ولادت نوزادان در سال ۹۶ در لرستان ۵۲.۱ درصد را نوزادان پسر و ۴۷.۹ درصد را نوزادان دختر تشکیل داده‎اند و به این ترتیب به ازاری هر ۱۰۰ دختر ۱۰۹ نوزاد پسر متولد شده است.

معاون مدیر کل ثبت احوال لرستان ادامه داد: از مجموع آمار واقعه ولادت در سال گذشته ۶۶.۵ درصد ولادت‎ها شهری و ۳۳.۵ درصد نیز روستایی بوده است.

شفیعیان اضافه کرد: به این ترتیب سال گذشته به طور متوسط در هر ۲۴ ساعت ۹۵ نوزاد در لرستان متولد شده است که از مجموع آمار ولادت‎ها ۵۱۶ مورد دوقلو و ۱۴ مورد نیز سه قلو بوده‎اند.

وی اظهار کرد: نام‎های حسین، امیرعلی، علی، محمد و ابوالفضل بیشترین فراوانی نام را در بین نوزادان پسر و  فاطمه، زهرا، آوا، رها و نازنین زهرا بیشترین فراوانی نام را در بین نوزادان دختر داشته‎اند.

معاون مدیر کل ثبت احوال لرستان بیان کرد: در سال ۹۶ همچنین ۸ هزار و ۷۴۰ واقعه فوت در استان به ثبت رسیده که نسبت به سال پیش از آن افزایش ۹.۳ درصدی را نشان می‎دهد، همچنین از مجموع این آمار ۵۷.۶ درصد را مردان و ۴۲.۴ درصد را زنان تشکیل داده‎اند.

شفیعیان با اشاره به چهار عامل اصلی مرگ و میر در لرستان تصریح کرد: بیماری‎های قلبی و عروقی با ۳۸.۷، کهولت سن ۱۲.۹، سرطان‎ها و تومورها ۹.۸ و تصادفات ۹.۷ درصد را به خود اختصاص داده‎اند.

تگ ها

مقالات مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Close