پزشکیدانش

وزیر بهداشت: چیزی به نام طب اسلامی وجود ندارد

در مورد تخلفات با عنوان طب اسلامی بارها مراجع بزرگواری همچون آیت‌الله مکارم شیرازی، جوادی آملی و ری شهری (فردی که بیشترین تالیف در حوزه علوم حدیث و ائمه اطهار دارد) اعلام کردند که چیزی به نام طب اسلامی وجود ندارد

روزهای بروجرد- وزیر بهداشت گفت: حوزه غذا، آب و بهداشت از مسائل امنیتی جدا نیست و از جمله مواردی است که در آینده حاشیه‌سازی‌های زیادی درباره آن خواهد شد.

به گزارش ایسنا، سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی در همایش تخصصی بهداشت عمومی و امنیت غذایی که به میزبانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران برگزار شد، اظهار کرد: وضعیت آب و غذا در کشور مناسب است و نباید خودزنی کنیم چرا که بیشترین شایعات حتی در کشورهای پیشرفته نیز در حوزه غذاست و نباید فکر کنیم که با اظهارات منفی و ناامیدانه، جامعه دچار التهاب نمی‌شود.

وزیر بهداشت: چیزی به نام طب اسلامی وجود ندارد
قاضی زاده هاشمی

وزیر بهداشت با بیان اینکه متاسفانه دائما پیام‌های منفی و ناامیدانه به جامعه مخابره می‌شود، ادامه داد: بعضی از ما مسئولان خودشیفته، در رسانه‌ها و تریبون‌ها به منفی‌گویی می‌پردازیم البته منظور من این نیست که سخنان خلاف بگوییم و امیدآفرینی کاذب کنیم بلکه می‌توان در کنار موفقیت‌ها نقاط ضعف را نیز گفت. امروز صفحه اول اکثر روزنامه‌هایی که پول خود را از دولت می‌گیرند اخبار منفی است و این همان چیزی است که دیگران و دشمنان می‌خواهند.

هاشمی تصریح کرد: ترساندن مردم و ایجاد اضطراب در آنها بدون اینکه نتیجه‌ای حاصل شود بی‌فایده است و بخش عمده‌ای از امنیت هم مربوط به نشاط اجتماعی است.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: از روز اول مسئولیتم تلاش کرده‌ام که خلاف نگویم. به عنوان نمونه بارها تاکید کردم که در حاشیه شهر تهران وضعیت تخت‌های بیمارستانی نامطلوب و نامناسب است و به دنبال آن دولت به ساخت بیمارستان در این شهرها اقدام کرده است.

هاشمی همچنین در مورد میزان واردات روغن پالم گفت: در مورد روغن پالم همواره بین شرکت‌های وارداتی رقابت وجود داشته و هر روز تلاش می‌کنند که رقیب خود را از میدان بیرون کنند. واردات روغن پالم در سال ۹۰ حدود ۵۶۰ هزار تن، در سال ۹۱ حدود ۵۵۰ هزار تن، در سال ۹۲ حدود ۵۰۰ هزار تن، در سال ۹۳ حدود ۷۴۰ هزار تن، در سال ۹۴ حدود ۶۰۰ هزار تن، در سال گذشته حدود ۴۰۰ هزار تن و در سال جاری با ادامه روند کاهش واردات پالم تاکنون ۳۶۰ هزار تن بوده و هر کسی مدرکی بر خلاف این آمارها دارد می‌تواند به دادستان تهران ارائه دهد.

وی افزود: میانگین مصرف روغن پالم در دنیا ۳۰ تا ۳۴ درصد است و از آن در صنایع مختلف از جمله شکلات‌سازی و بستنی‌سازی استفاده می‌شود که تمام دنیا نیز از آن استفاده می‌کنند. خوشبختانه در دولت یازدهم واردات پالم به کشور از ۷۵۰ هزار تن به ۴۵۰ هزار تن کاهش یافت و تعرفه واردات آن نیز ۲۵ درصد افزایش پیدا کرد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه بحث و اظهارنظر در مورد محصولات تراریخته در تخصص ما نیست، اظهار کرد: مسئول بررسی این محصولات وزارت جهاد کشاورزی و سازمان ملی استاندارد است و وزارت بهداشت و قوه قضاییه باید حقوق مردم را مطالبه کنند به شرط اینکه همدیگر را متهم نکنند چرا که ما مسئولیم و مردم از ما کار می‌خواهند و نباید مشکلات را به گردن همدیگر بیندازیم چرا که مردم از اینکه اشکالات را به دیگران نسبت می‌دهیم، خسته شده‌اند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: ۱۱۷ سفره‌خانه و رستوران غیرمجاز که اقدام به عرضه قلیان می‌کنند شناسایی و به مراجع قضایی معرفی شده‌اند اما پس از صدور حکم و پلمب این مراکز شاهد بودیم که دوباره فک پلمب شده‌اند و در این شرایط دیگر آبرویی برای کارشناسان ما باقی نمی‌ماند و متاسفانه شاهدیم که تعداد این مراکز از ۱۱۷ به ۱۳۸ مرکز افزایش یافته است.

هاشمی یادآور شد: در مورد داروخانه‌های متخلفی که اقدام به عرضه داروی قاچاق می‌کنند بارها به مراجع قضایی گزارش شده اما ظرف یک روز مجددا این مراکز بازگشایی و به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

هاشمی تاکید کرد: در مورد تخلفات با عنوان طب اسلامی بارها مراجع بزرگواری همچون آیت‌الله مکارم شیرازی، جوادی آملی و ری شهری (فردی که بیشترین تالیف در حوزه علوم حدیث و ائمه اطهار دارد) اعلام کردند که چیزی به نام طب اسلامی وجود ندارد و افرادی که در کسوت روحانیت یا غیر روحانیت در درمان مردم مداخله می‌کنند مورد تایید نیست زیرا در صورتی که مردم از درمان تجویز شده توسط آنها پاسخی نگیرند آن را به حساب اسلام و روحانیت می‌گذارند.

وزیر بهداشت افزود: خوشبختانه بزرگان حوزه علمیه و دادگاه ویژه روحانیت به حوزه تخلفات تحت عنوان طب اسلامی ورود کرده‌اند و می‌دانیم که لایه‌های پنهان این جریان چیست و در قانون به صراحت آمده اگر فردی در حوزه پزشکی صلاحیت ندارد و اقدام به مداخله در درمان می‌کند باید برخوردهای لازم با او انجام شود.

وزیر بهداشت در خصوص وضعیت عطاری‌ها در کشور هم اظهار کرد: برخی افراد افراطی طب مدرن را دارای منشاء صهیونیستی، آمریکایی و وارداتی می‌دانند و عنوان می‌کنند که ما در کشور طب اسلامی داریم اما همین افراد در صورتی که نیاز به اقدامات درمانی مانند دندانپزشکی داشته باشند به دندانپزشکان طب جدید مراجعه می‌کنند و حتی از داروهای خارجی استفاده می‌کنند. در مقابل، بعضی افراد در جامعه پزشکی باور و اعتقادی به طب سنتی ندارند اما در مراحلی که کاری از دستشان برنمی‌آید به طب سنتی مراجعه می‌کنند. باید بپذیریم که مردم طب سنتی را به عنوان طب مکمل قبول دارند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: اگر مواردی از عرضه داروهای غیرمجاز و همچنین اضافه‌کردن مواد مخدر به برخی از گیاهان دارویی مشاهده شود، حتما به طور جدی برخورد قانونی خواهیم کرد.

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Close