اخبار بروجرداخبار لرستانویژه ها

آمار جان باختگان کرونا در لرستان همچنان بالاست

روزهای بروجرد- روند ابتلا به کرونا در لرستان رو به کاهش است اما آمارها نشان می‌دهد که وضعیت مرگ و میر در این استان تغییر خاصی نکرده است و روزانه بیش از ۱۰ نفر قربانی کرونا می‌شوند.

به گزارش تسنیم، روند ابتلا به ویروس کرونا در استان لرستان رو به کاهش است اما در بحث فوتی‌های ناشی از این ویروس خطرناک متاسفانه کاهش خاصی مشاهده نشده است و هر روز بیش از ۱۰ نفر هم استانی‌هایمان بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست می‌دهند.

با آغاز موج چهارم کرونا در استان لرستان حدود هزار یا بیش از هزار نفر به کرونا مبتلا می‌شدند اما طی هفته اخیر آمارها روند کاهشی را نشان می‌دهند به طوری که امروز برای اولین بار در سال جدید تعداد بیماران به نصف یعنی ۵۱۱ نفر رسیده است که امیدواریم این روند کاهشی همچنان ادامه داشته باشد و دیگر شاهد درد و رنج مردم‌مان نباشیم.

در بحث رنگبندی ۱۱ شهرستان استان نیز باید گفت با شروع پیک جدید کرونا تاکنون همچنان وضعیت قرمز حاکم است و محدودیت‌های کرونایی همچنان ادامه دارد.

 استاندار لرستان نیز روز گذشته از روند کاهشی ابتلا به کرونا در استان خبر داد و گفت اگر مردم در این زمینه همکاری داشته باشند این پیک می‌تواند سریعتر به پایان برسد و به موج جدید وصل نشود.خادمی همچنین عنوان کرد که آمارها کاهش روند ابتلا و بستری در استان را نشان می‌دهد اما تعداد مرگ و میر ناشی از این ویروس همچنان بالاست.

فوت ۱۴ بیمار کرونایی در لرستان

مریم کوشکی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی لرستان ظهر امروز در رابطه با آخرین آمار ابتلا به ویروس کرونا در لرستان اظهارداشت: ۵۱۱ بیمار دیگر به کرونا مبتلا شدند که با اضافه شدن این ۵۱۱ بیمار جدید طی ۲۴ ساعت گذشته، مجموع مبتلایان به کرونا در استان لرستان به ۱۰۶ هزار و ۱۸۱ نفر افزایش یافت.

وی افزود: در بحث مرگ و میر بیماران کرونایی نیز متاسفانه ۱۴ بیمار دیگر جان خود را از دست دادند و مجموع فوتی‌های ناشی از این بیماری مرگبار در لرستان به هزار و ۶۹۰ نفر رسید.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی لرستان عنوان کرد: در بحث بستری بیماران مبتلا و مشکوک به کرونا نیز هم اکنون هزار و ۳۶ نفر در بیمارستان‌های استان بستری و تحت مراقبت هستند.

وی بیان کرد: از ابتدای شیوع ویروس کرونا در لرستان تاکنون ۳۲۸ هزار و ۴۴۶ نمونه ارسال شده است که به ۳۲۵ هزار و ۳۰۴ نمونه پاسخ داده شده است و از این تعداد ۲۱۹ هزار و ۱۲۰ مورد منفی گزارش شده است.

آمادگی بروجرد برای واکسیناسیون  افراد بالای ۸۰ سال

شهرام ممدوحی معاون شبکه بهداشت و درمان شهرستان بروجرد  نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رابطه با واکسیناسیون مردم بروجرد اظهارداشت: تاکنون درصد بالایی از گروه اول که گروه پر خطر و دارای بیماری‌های خاص هستند و آماده پذیرش واکسن بوده‌اند واکسینه شده‌اند.

وی افزود: براساس سند ملی واکسیناسیون گروه دوم که افرادی بالای سن ۸۰ سال هستند آماده انجام این طرح‌اند که به محض ورود واکسن به شهرستان بروجرد این گروه نیز از طرح واکسیناسیون بهره‌مند می‌شوند.

معاون شبکه بهداشت و درمان شهرستان بروجرد عنوان کرد: درخواست ما از مردم شریف بروجرد این است که کمتر به شبکه بهداشت و درمان و یا درمانگاه‌های سطح شهر مراجعه کنند چرا که سبب آسیب به خودشان می‌شود.

مردم درمانگاه‌ها را شلوغ نکنند

وی بیان کرد: افرادی که در گروه‌های پر خطر هستند به محض حضور در یک محل حتی با تعداد محدود و کم مبتلا به این ویروس می‌شوند بنابراین افرادی با این شرایط باید از تجمعات دوری کنند تا دچار این بیماری نشوند. برای افرادی با این سن و سال بودن در مراکز درمانی و پر رفت و آمد خطری جدی محسوب می‌شود.

ممدوحی خاطر نشان کرد: براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته با مراکز بهداشتی و درمانی در هر منطقه، با این افراد از طریق پرونده‌هایی که دارند تماس گرفته می‌شود تا بتوانند به نوبت و طبق حروف الفبا و با تعداد محدود در ساعت‌های پراکنده این افراد را واکسینه کنند.

وی تاکید کرد: متاسفانه در همان ساعات ابتدایی صبح حدود ۴۰۰ نفر شماره دریافت می‌کنند و این ۴۰۰ نفر به همراه، همراهانی که دارند یک جمعیت زیاد و بدون کنترل را تشکیل می‌دهند و سیستم بهداشتی قادر به پاسخگویی نیست ؛ بودن در این تجمع مساوی با درگیر شدن با ویروس کرونا است.

معاون شبکه بهداشت و درمان شهرستان بروجرد با اشاره به گروه اولی که موفق به دریافت واکسن شده‌اند اظهار داشت: گروه اول و پرخطری که موفق به دریافت واکسن نوبت اول خود شده‌اند زمان دریافت واکسن دوم آنها رسیده است، همین امر سبب تجمع بیش از حد در درمانگاه‌ها شده و این ازدحام جمعیت خطر جانی و درگیری زیادی برای هر دو گروه خواهد داشت بنابراین خواهش ما این است که در منزل بمانند و اگر با آنها تماس گرفته شد به مراکز درمانی مراجعه کنند.

وی در رابطه با افرادی که با آنها تماس گرفته نمی‌شود یا پرونده‌ای در هیچ درمانگاهی ندارند نیز گفت: اگر چنانچه تماس با افراد بالای ۸۰ سال گرفته نشد براساس سامانه موضوع بررسی می‌شود تا به شرایط آنها رسیدگی شود، طبق این سامانه حدود ۸۰۰۰ هزار نفر ثبت نامی داریم تعدادی که جا مانده‌اند و موفق به دریافت واکسن نشده‌اند که لکه گیری می‌شود.

ممدوحی گفت: انجام این واکسیناسیون هیچ گونه هزینه‌ای ندارد و مراکز بهداشت و درمان موظف به انجام این کار بدون دریافت هزینه‌ای از مراجعه کنندگان است.

تگ ها

مقالات مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مطلب هم پیشنهاد میشود

Close
Close