اخبار جهان

بایدن: عربستان بابت نقض حقوق بشر مجازات می‌شود

روزهای بروجرد- جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه با شبکه اسپانیایی زبان “یونی ویژن ” گفت که وی به ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان در گفتگوی تلفنی اخیرشان اطلاع داده که مسئولین نقض حقوق بشر در عربستان را بازخواست و مجازات خواهد کرد.

بایدن همچنین گفت، ایالات متحده تغییرات عمده‌ای در روابط دو جانبه با ریاض را طی روز‌های جمعه و دوشنبه اعلام خواهد کرد.

گزارش اطلاعاتی آمریکا که روز جمعه منتشر شد، تاکید دارد محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان “با ربودن یا کشتن” خاشقجی موافقت کرده است.

بایدن در پاسخ به سوالی در مورد گزارش سیا و اینکه واشنگتن تا چه حد خود را برای تحت فشار قرار دادن محمد بن سلمان جهت رعایت حقوق بشر آماده می‌کند گفت: “من دیروز با پادشاه صحبت کردم، نه شاهزاده. من برای او روشن کردم که قوانین در حال تغییر هستند و ایالات متحده تغییر می‌کند. تغییرات بزرگ طی روز‌های جمعه و دوشنبه اعلام می‌شود. ما آن‌ها (مسئولان عربستان) را در مورد نقض حقوق بشر مسئول خواهیم دانست و اطمینان حاصل خواهیم کرد که آن‌ها می‌خواهند برای برخورد با نقض حقوق بشر اقدام کنند. “

وی ادامه داد، “ما در حال تلاش برای انجام این کار در سراسر جهان به ویژه در اینجا (عربستان) هستیم. این گزارش آنجا رخ داده و دولت سابق آن را منتشر نکرد. به محض ورود من به کاخ سفید، ما گزارش را خواندیم، آن را به دست آوردیم و منتشر کردیم. “

دولت بایدن عصر جمعه نسخه محرمانه‌ای از گزارش سیا در مورد کشته شدن جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی در سال ۲۰۱۸ را صادر کرد.

بایدن در زمان تبلیغات انتخاباتی گفته بود که خاشقجی به دستور ولیعهد عربستان کشته شده و باید با این کشور مانند خودشان رفتار شود.

تگ ها

مقالات مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مطلب هم پیشنهاد میشود

Close
Close