اخبار ایران

بشارت عجیب کبری خزعلی: غربالگری پیش از زایمان توسط نمایندگان انقلابی حذف شد

روزهای بروجرد- در روزهایی که جامعه ایران در انتظار تصمیم گیریهای عاجل و نجات بخش نمایندگان ملت و متولیان وزارت بهداشت برای زودودن سایه و غبار بیماری کرونا و آلودگی های زیست محیطی است تا بتوان درد و رنج این روزهای مردم قابل تحمل تر شود، رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان ادعایی مطرح کرده که هم عجیب و هم وحشت آور بنظر می رسد!

در حالیکه این روزها مشکل تنفس مازوت و استنشاق هوای سمی در کلانشهرها به خیل عظیم مشکلات مردم اضافه و نگرانی هایی را درباره تهدید بیش از پیش سلامت شهروندان در کلانشهرها بوجود آورده، یک توئیت جنجالی از سوی کبری خزعلی، همچون آب سردی بود بر پیکر کسانی که دغدغه بهداشت و سلامت ایرانیان، آرامش را از آنها ربوده است.

بشارت کبری خزعلی درباره دست آورد «نگران کننده» برخی نمایندگان با همکاری وزارت بهداشت!

به گزارش پارسینه در این توئیت که بنظر می رسد کبری خزعلی و سایر همکارانشان تصور نمی کردند با انتقاد شدید هزاران کاربر در فضای مجازی روبرو شود، خبر داده شده که با تلاش برخی از نمایندگان انقلابی مجلس «اجبار به غربالگری توسط مادر و پزشکان» با ادعای تجویز های غیراستاندارد و غیرمتقن علمی (که باعث قتل جنین می شد) برداشته شده است!

پیرو این پیام که توسط کبری خز علی توسط پیام رسان ممنوعه توئیتر منتشر شد، ادعایی مطرح شد مبنی بر اینکه: حالا دیگر هیچ پزشک و مادری مجبور به غربالگری و کشتن جنین نیست.”

اما این توئیت مجال حضور در میان سیل انتقادات نیافت و خیلی سریع توسط پدید آورنده از پهنه توئیتر پاک شد!

اما این بشارت توسط فردی به ایرانیان ساکن کره خاکی داده شده که در کارنامه علمی، تحصیلی و فعالیتش، تجربه علمی و عملی مرتبط با آنچه که امروز از آن خبر داده یافت نمی شود.

کبری خزعلی به عنوان استاد دانشگاه که گفته می شود دارای تحصیلات عالی حوزوی است و در سمت ریاست شورای فرهنگی و اجتماعی زنان مشغول به خدمت است، توضیح نداده که چگونه پزشکان دست به کشتن جنین می زدند و اساساً جنینی که از آن سلب حیات می شده، آیا سالم بوده و یا اینکه دارای ناهنجاریهای ژنتیکی بوده است؟

در توئیتی که حذف شد، کبری خزعلی از نمایندگان و پرسنل وزارت بهداشت نام برده که ظاهراً در فرایند تصویب حذف غربالگری «اجباری» و شاید تحت پوشش بیمه همه مادران نقش داشته اند و این سئوال پیش می آید که اولاً چرا تا کنون کمسیون بهداشت و درمان مجلس در این باره توضیحاتی به موکلینشان و جامعه پزشکی نداده و هم اینکه شخص وزیر به عنوان یک ایمونولوژ و یا معاونین بلند پایه وی چنین موضوع مهمی را مطرح و شفاف سازی نکرده اند؟

آنچه که بسیاری از کاربران را در شبکه های اجتماعی درباره محتوای این خبر برافروخته، چیزی نیست جز اینکه بسیاری تصور می کنند، نمایندگان مجلس با همکاری وزارت بهداشت مسیر کم هزینه و مقرون بصرفه برای کشف جنینی که از لحاظ سلامت دارای نقص است، حذف کرده اند و در آینده بواسطه حذف این مرحله از غربالگری، مخصوصاً برای مادرانی که از وضعیت فرهنگی – معیشتی نامناسب رنج می برند و دقیقاً در قشری که تصور می شود بیشترین میزان تولد نوزادان کم توان و معلول متعلق به آنهاست، باید شاهد یک فاجعه ناخوشایند باشیم!

در اینکه حکومت وظیفه دارد مسیر تولد نوزاد سالم را برای قشر ضعیف و فقیر تسهیل کرده تا از بروز فاجعه (اجتماعی – اقتصادی) جلوگیری شود هیچ شکی نیست، اما تشریح این فرآیند به قدری پیچیده است که بیان جزئیات آن از قبیل وظایف حکومت از طریق فرهنگ سازی توسط بازوهایی همچون وزارت بهداشت، آموزش و پرورش، مجلس شورای اسلامی و صدا و سیما در این مقال نمی گنجد، اما شگفتا که چنین تصمیمی با آنچه از محتویات این توئیت برداشت می شود، چگونه در اذهان مسئولین تولید و اینگونه اجرایی شده است؟

خانم خزعلی در این توئیت حذف شده توضیح نداده اساساً کجای این خبر می تواند باعث شادی مادران و جامعه پزشکی شود که ادعا شده قبلاً از اینکه مجبور به تلف کردن جنین بودند، نگران و آشفته بنظر می رسیدند؟

همچنین کبری خزعلی توضیح نداده دقیقاً از چه زمانی غربالگری پیش از زایمان باعث دغدغه مادران و پزشکان و پرسنل خدوم وزارت بهداشت و نمایندگان انقلابی شده که اکنون پس از برچیده شدن آن و تبعات زیانبارش، خبر لغو آن را به این روش تبریک و تهنیت گفته اند؟!

بسیاری از کاربران در نکوهش این تصمیم مدعی شده اند شانس تولد نوزاد سالم، از این پس فقط برای قشر متمول و دارای تمکن مالی متصور خواهد بود و متأسفانه چنانچه ماجرای حذف غربالگری که معلوم نیست چقدر تحمیلی و یا اجباری بوده عملی شود، در سالهای آینده جامعه ایران باید پذیرای سیلی از فرزندان دارای معلولیت و کم توان باشد که والدینشان حتی قدرت نگهداری آنها را نیز نخواهند داشت لذا پر واضح است تبعات فاجعه بار اجتماعی و اقتصادی آن غیر قابل انکار خواهد بود.

از سوی دیگر، ازدیاد جمعیت بر مبنای تولد فرزند سالم، قطعاً تفکر درست و منطقی است که با توجه به هشدار کارشناسان درباره پیری جمعیت در ایران، باید از آن حمایت و بستر آن در کمترین زمان ممکن فراهم شود.

اما آیا چشم مسئولین درباره بستر سازی و فراهم کردن شرایط مطلوب برای ازدیاد نسل کور است و متوجه نیستند که در شرایط کنونی و مخصوصاً با تصویب چنین قوانین شتابزده ممکن است در آینده مورد لعن و نفرین میلیونها نفر قرار بگیرند؟

در برابر ریاست شورای فرهنگی – اجتماعی زنان، وزارت اقتصاد، کار و رفاه اجتماعی، اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، نمایندگان مجلس که عناوینی همچون انقلابی را با خود یدک می کشند، سازمان محیط زیست و همچنین مسئولان عالیرتبه وزارت بهداشت و درمان چند سئوال طرح و پاسخ دقیق به این پرسشها را به عنوان یک رسانه مردمی از آنها مطالبه می کنیم:

۱- درباره تسهیل ازدواج جوانان چه کرده اید و چه برنامه‌هایی دارید؟

۲- درباره زدودن چهره گسترده فقر و بیکاری از رخ جوانان و آینده داران این سرزمین چه تدابیری اندیشیده اید؟

۳- درباره آموزش و پرورش و تحصیل رایگان تا کنون چه کرده اید؟

۴- نکات مثبت و قابل دفاع شما درباره توسعه زیرساخت‌ها و فراهم کردن خدمات درمانی مطلوب برای تمامی اقشار جامعه چه بوده است؟

۵- پدران و مادران فقیر و تهی دست چگونه و با چه کمکی از سوی شما می‌توانند فرزندان سالم به خاک این سرزمین هدیه دهند؟

۶- نتیجه عملکرد شما درباره رفع آلودگی‌های فجیع زیست محیطی، هوای آلوده و سمی شهرها، بنزین کم کیفیت، دفن زباله‌ها در جنگل و مراتع، آب‌های آلوده و پخش پارازیت‌های مهلک چه بوده است؟ با توضیح کامل

۷- برای جلوگیری از اشاعه فساد، رانت، تولید ژن‌های مثبت و گسترش آقازاده‌هایی که نقاب بر صورت دارند، چه برنامه و تدبیری اتخاذ کرده اید؟ با رسم شکل

۸- چه نمره‌ای به خودتان درباره وضعیت نگهداری و سلامت کودکان بد سرپرست، بی سرپرست، کم توان و معلول می‌دهید؟
تگ ها

مقالات مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مطلب هم پیشنهاد میشود

Close
Close