اخبار ایران

اجاره میلیاردی خانه‌های بالا شهر تهران +جدول قیمت

روزهای بروجرد- در حالی که وزارت راه و شهرسازی، بانک مرکزی و سایر نهادهای مرتبط می‌کوشند تا با محدودیت‌ها و سختگیری‌های، ۲ میلیون و ۲۰۰ متقاضی دریافت وام ۱۵ تا ۵۰ میلیون تومانی کمک ودیعه مسکن را احراز شرایط کنند، در همین حین خانه‌هایی با رهن ۳ میلیارد تومانی و اجاره‌های ۴۰ میلیون تومانی معامله می‌شوند.

به گزارش ایلنا، از آنجایی که اجاره بها تابعی از قیمت مسکن است با افزایش چند برابری قیمت مسکن در سه سال گذشته، قیمت اجاره هم افزایش یافت به طوری امروز یکی از راهکارهای دولت برای افزایش توان مستاجران برای پرداخت اجاره، وام کمک ودیعه است که سقف این وام بسته به منطقه مورد تقاضا از ۱۵ میلیون تومان تا ۵۰ میلیون تومان است.

البته این وام به تمام مستاجران تعلق نمی‌گیرد و با شروط متعدد فقط به گروهی از مستاجران اعطا می‌شود، این در حالی است که ۴۵ درصد ساکنان تهران مستاجر هستند.       

از سوی دیگر، یکی از عوامل مهم افزایش نرخ اجاره بها، کمبود عرضه عنوان می‌شود، از این رو دولت در صدد به اجرا رساندن مالیات بر خانه‌های خالی است و مجلس هم نرخ آن را تا ۱۶ برابر افزایش داده است. اما نکته قابل توجه  این است که طبق گزارش وزیر وقت راه و شهرسازی در سال ۹۷، ۳۰ درصد خانه‌های خالی در تهران در منطقه یک است که جزو گران‌ترین واحدهای مسکونی نه تنها در کشور بلکه در منطقه است.

حال اینکه اساسا مالک خانه‌های خالی، مالک خرد نیست بلکه افراد خاصی مالک این حجم از خانه‌های خالی که تعداد آن دو میلیون و ۵۰۰ هزار واحد تخمین زده می‌شود، هستند.

حالا اگر تمام این واحدهای خالی وارد بازار شوند آیا فرقی به حال مستاجرانی که به دنبال وام ۵۰ میلیون تومانی هستند، می‌کند یا اینکه در غیاب پول نفت دولت به دنبال درآمدزایی‌های جدید است؟

در جدول زیر قیمت اجاره برخی از واحدهای منطقه یک تهران آمده است:             

متراژمحدودهقیمت (تومان)
۲۶۰ متر-فول-نوساز+۳ اتاقنیاوران۳ میلیارد رهن +۶ میلیون اجاره
۳۵۰ متر نوساز پنت + فول +۴ اتاقزعفرانیه۳ میلیارد رهن + اجاره توافقی!
۳۱۰متر+ نوساز + فول +۳ اتاقالهیه۲ میلیارد رهن + ۴۰ میلیون اجاره
۲۱۵متر+دوبلکس+۱۰ ساله +۳ اتاقشهرک غرب۳ میلیارد رهن کامل
۳۳۰متر +نوساز+ فول+۳ اتاقاقدیسه۳میلیارد رهن +۳۲ میلیون اجاره
۲۶۰متر دوبلکس+فول+۴اتاقجمشیدیه۲میلیارد رهن + ۱۵ میلیون اجاره
۱۷۵متر + ۱۲ ساله + ۳اتاقشهرک غرب۷ میلیارد رهن + اجاره توافقی
۳۵۰ متر +نوساز+فوا +۴ اتاقولنجک۲میلیارد  رهن +۱۲۰ میلیون اجاره
۱۸۰ متر +نوساز +فول +۳ اتاقزعفرانیه۵۰۰ میلیون رهن +۳۰ میلیون اجاره
۶۰۰متر پنت+فول +۶اتاقاقدسیه-گلستان۲میلیارد رهن + ۱۲۰ میلیون اجاره

 

تگ ها

مقالات مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Close