اخبار بروجرد

همه روستاهای بروجرد باید به منبع ذخیره آب مجهز شوند

روزهای بروجرد- ارتقای سطح بهداشت و گندزدایی آب مصرفی روستاییان بروجرد نیازمند به ایجاد منبع ذخیره آب و کلرزنی مستمر آن است.

به گزارش مهر، استفاده از آب چاه‌های غیر مجاز در برخی روستاها و نداشتن منبع ذخیره آب جهت کلرزنی موضوعی است که در فصل گرما ممکن است در زمینه بهداشتی مشکلاتی را برای مردم بروجرد به ویژه در سطح روستاها به وجود آورد و این در حالیست که برخی متولیان امر نسبت به رفع این مشکل سهل انگاری می‌کنند.

برای گند زدایی آب روستاها به منبع ذخیره آب نیاز داریم

محمد کاکاوند رئیس شبکه بهداشت و درمان بروجرد گفت: برای گند زدایی آب روستاها به منبع ذخیره آب نیاز داریم که مشاهده می‌شود برخی از روستاهای بروجرد منبع ذخیره آب هم ندارند.

وی افزود: تا روستایی منبع ذخیره آب نداشته باشد شبکه بهداشت و درمان نمی‌تواند آب موجود روستا را کلرزنی کند.

رئیس شبکه بهداشت و درمان بروجرد تصریح کرد: عده‌ای از روستاهای بروجرد هم تحت پوشش فاضلاب شهری هستند اما هنوز منبع ذخیره آب ندارند و توصیه می‌کنیم روستاهایی که فاقد منبع ذخیره آب هستند منبع برای آنها نصب شود تا بتوانیم کلرزنی را شروع کنیم.

کاکاوند ادامه داد: تهیه منبع ذخیره آب روستایی باید جزو اولویت کارهای شرکت آب و فاضلاب شهرستان بروجرد باشد.

وی تاکید کرد: با نصب منبع ذخیره آب و کلرزنی آب مورد نیاز روستاییان، می‌توانیم از شیوع بیماری‌های واگیردار از طریق مصرف آب‌های غیربهداشتی و استفاده از آب چاه‌های غیرمجاز در سطح شهرستان بروجرد جلوگیری کنیم.

حبیب اله حدادی مدیر شرکت آب و فاضلاب بروجرد در این رابطه گفت: هدف اول این شرکت رساندن آب سالم و بهداشتی به دست مردم است و در مرحله بعد بر روی استفاده از کنتور آب توسط مردم و فرهنگ سازی مصرف بهینه آب کار کنیم.

وی تصریح کرد: بسیاری از روستاها به سمت مجتمع شدن می‌روند و سیستم کلرزنی آنها نیز به روز شده است و در حال حاضر آن روستاهایی که مخزن ذخیره آب ندارند از مجتمع آب می‌گیرند.

آلودگی چاه‌های آب خانگی در روستای «جوجه حیدر»

مقداد صارمی بخشدار اشترینان نیز در این رابطه گفت: برخی از مردم روستای جوجه حیدر چاه دستی در داخل حیاط منازلشان دارند که این چاه‌ها بواسطه نزدیکی با چاه فاضلاب خانگی غیربهداشتی و آلوده به بیماری‌های واگیردار است.

وی گفت: با حکم دستگاه قضائی شهرستان برخی از این چاه‌های آب پلمب شده و برخی هم ممانعت ایجاد می‌کنند و اجازه نمی‌دهند چاه حیاط آنها پلمب شود.

بخشدار اشترینان تصریح کرد: برخی از اهالی روستا هم حاضر نیستند کنتور آب نصب کنند و ترجیح می‌دهند از آب غیربهداشتی چاه‌های داخل حیاط استفاده کنند.

صارمی با بیان اینکه در مجموع مردم روستا بهداشت عمومی را رعایت نمی‌کنند، اظهار داشت: عدم رعایت بهداشت به ویژه در مصرف آب‌های غیر بهداشتی باعث شده سال گذشته چند نفر از اهالی روستا دچار بیماری شوند.

چاه‌های غیرمجاز داخل منازل پلمب شود

فرماندار بروجرد گفت: استفاده از چاه‌های غیر مجاز آب مشکلی است که بیشتر در روستای جوجه حیدر از توابع اشترینان مشاهده شده است در حالی که از نظر تأمین آب شرب در این روستا هیچ گونه مشکلی نداریم.

وی افزود: با دادستانی بروجرد باید صحبت شود این چاه‌های غیرمجاز داخل منازل پلمب شود که البته چندین حلقه چاه پُر شد اما مردم جلوی لودر را گرفتند و نگذاشتند بقیه عملیات انجام شود.

شرکت آب و فاضلاب بروجرد باید یک برآورد مطالعاتی و اعتباری برای تجهیز روستاها به منبع ذخیره آب انجام دهد

فرماندار بروجرد تصریح کرد: فلسفه مدیران در استان اینکه این چاه‌های آب پُر نشود بلکه یک موتور آب روی آنها نصب شود که این موضوع به دلیل ماهیت غیربهداشتی بودن آب چاه‌ها از طرف شبکه بهداشت بروجرد رد شده است.

رحیمی با بیان اینکه مخزن ذخیره آب روستای جوجه حیدر حل شده است، اظهار داشت: ۵۰ درصد آب لوله کشی را مردم همین روستا بدون اینکه کنتور داشته باشند استفاده می‌کنند.

وی همچنین در رابطه با رفع مشکل روستاهایی که منبع ذخیره آب ندارند، یادآور شد: شرکت آب و فاضلاب بروجرد باید یک برآورد مطالعاتی و اعتباری از تمامی روستاهای تحت پوشش انجام دهد و ببیند چه تعداد روستا مخزن آب ندارد تا از استان بتوانیم برای تهیه مخازن آب اعتبارات لازم را بگیریم.

تگ ها

مقالات مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Close