اخبار ایران

ماجرای شلاق خوردن یک کارگر در چرام چه بود؟/ داستان امام جمعه‌ای که دست به شکایت خوبی دارد! +اسناد

روزهای بروجرد- اجرای حکم شلاق روح الله برزین یکی از جوانان در یکی از شهر‌های کم‌برخوردار استان کهگیلویه و بویراحمد که طرف شکایت امام جمعه این شهر قرار گرفته بود در حالی خبرساز شد که از افرادی که ردای قدرت بر تن داشته و خود را راهنمای مردم می‌دانند انتظار می‌رود که با درک شرایط سخت زندگی مردم و جوانان به جای تنبیه و توبیخ از شگرد‌های انسان‌دوستانه‌تری استفاده کنند تا مبادا زخم‌های ناشی از شلاق تبدیل به زخمی مزمن بر روح یک انسان شود.
به گزارش رویداد۲۴ چند روز پیش در فضای مجازی خبری مبنی بر اجرای حکم شلاق یکی از جوانان شهر چرام از توابع استان کهگیلویه و بویر احمد منتشر شد. بر اساس این اخبار اجرای حکم این جوان که کارگر نانوایی است در پی شکایت امام جمعه این شهر به دلیل آنچه اقدام به توهین عنوان شده بود، صورت گرفت. انتشار تصاویر بدن زخمی این جوان انتقاد مردم و فعالان فضای مجازی را برانگیخت.

ماجرای شلاق خوردن کارگر از زبان امام جمعه چرام

در پی انتشار این اخبار و انتقادات سید نورالله افشار امام جمعه چرام توضیحات خود درباره این موضوع را منتشر کرد. او گفته بود: «حدود پانزده ماه قبل روز جمعه‌ای بعد از نشر خبر نماز جمعه جوانی در یکی از گروه‌های پر تعداد مجازی اقدام به توهین‌های متعدد در قالب پیام‌های جداگانه به مردم نمازگزاران و حتی مسایل شخصی امام جمعه سابق کردند. با توجه به اینکه باجناق این جوان از آشنایان بود به ایشان عرض کردم چنین مسئله‌ای هست ایشان یک عذرخواهی کند و قضیه تمام شود. اما با گذشت حدود یک ماه منتظر ماندم، اما چنین نشد، لذا باجناق این جوان گفتند هرطور صلاح می‌دانید اقدام کنید.»
وی ادامه می‌دهد: «با توجه به اینکه این جوان نشر اکاذیب و اتهامات ناروا وارد کرده بود و حاضر به عذرخواهی هم نبود به‌خاطر عدم تضییع حق نمازگزاران محترم شاکی ایشان شدم و چون مدت زیادی از پرونده می‌گذشت از پرونده اطلاعی نداشتم و به گمانم که مختومه شده است. تا این که روز شنبه ۱۷ خرداد ماه بدون اینکه بنده اطلاعی داشته باشم این حکم اجرا شد و بنده عصر روز شنبه هفدهم خرداد از طریق یکی از دوستان از رای و اجرای آن مطلع شدم. بلافاصله با دادستان محترم آقای صدری تماس گرفتم و گفتم کاش اطلاع می‌دادید در این صورت قطعاً اجازه اجرای حکم را نمی‌دادم. ایشان گفتند در جریان اجرای حکم نبودم و حکم توسط اجرای احکام صادر شده است.»
افشار تاکید می‌کند که اگر از اجرای حکم اطلاع داشته مانع می‌شده و با ریش سفیدی مساله را حل و فصل می‌کرده است، زیرا معتقد استکه ظرفیت ریش سفیدان برای حل مشکلات بسیار ظرفیت بالایی است. او همچنین گفته بود که در صورت لزوم متن پیام‌های این جوان را منتشر می‌کند.

ماجرا به روایت روح الله برزین، کارگری که شلاق خورد

پس از انتشار توضیحات امام جمعه چرام، توضیحات روح‌الله برزین‌نژاد جوانی که ضربات سنگین شلاق را تحمل کرده است در فضای مجازی دست به دست می‌شود.
او در توضیحات خود می‌نویسد: «در گروهی ۳۰۰نفره و در پاسخ به خبرنگاری مطالبی نوشتم و فردی اسکرین آن‌ها را برای امام جمعه فرستاد. پس از آن از من خواستند عذرخواهی کنم، اما کسی به خاطر گناه ناکرده عذرخواهی نمی‌کند. امام جمعه ۱۵ماه پیش شکایت کرد و یک ماه پیش حکم آمد که مشاور امام جمعه آن را قرائت کرد، بنابراین احتمالا ایشان تنها در جریان زمان اجرای حکم نبوده است.»
برزین عنوان می‌کند که در این ۱۵ماه، بار‌ها ریش‌سفیدان به به دفتر امام جمعه رفتند تا شکایت را پس بگیرد، اما قبول نکرد. می‌گفت هرکس خطایی می‌کند باید مجازات شود. من یک‌بار به اصرار مسئول اطلاعات به دفترش رفتم و گفتم آمدم ببینم برنامه شما چیست و اگر ارشاد و راهنمایی دارید به خودم بگویید. رفتار تندی داشت و صحبت من را نپذیرفت و گفت این حرف‌ها چه بود نوشتی و باید مجازات شوی.»
به گزارش رویداد۲۴ افشار در توضیحات خود عنوان کرده که گمان می‌کرده این پرونده مختومه شده است این درحالیست که پرونده تنها در صورتی مختومه می‌شود که یا شاکی از شکایت خود صرف نظر کند یا حکم نهایی پرونده بر منع تعقیب یا برائت متشاکی باشد یا اینکه حکم بر مجازات متشاکی باشد که در این صورت اولا حکم به طرفین دعوی ابلاغ شده و بعد از اجرا نیز پرونده مختومه می‌شود. از آنجاییکه امام جمعه چرام شکایت خود را پس نگرفته است پس لابد به دنبال صدور حکم نهایی دادگاه بوده است اینکه چگونه این فرد از نتیجه پرونده خبر نداشته است موضوعی قابل تامل است.
نکته جالب آنکه به گفته افشار حتی دادستان نیز از اجرای حکم بی‌خبر بوده و به نظر می‌رسد دستگاه قضایی باید برای اطلاع‌رسانی دقیق درخصوص احکام صادره از دادگاه‌ها به متولیان قضایی این شهرستان تدبیری بیندیشد. نکته دیگر آنکه افشار در توضیحات خود از سخنان برزین درباره مسائل شخصی امام جمعه سابق سخن می‌گوید که در این فقره به نظر می‌رسد آنکه احتمالا حق بر شکایت داشت همان شخص امام جمعه سابق بود.
متاسفانه برزین وکیل مدافعی نیز نداشته که از او دفاع کرده و درباره جزئیات ماجرا توضیح دهد که با توجه به شرایط اقتصادی این روز‌های مردم به‌ویژه در شهر‌های کوچک و کم‌برخوردار این موضوع چندان هم دور از ذهن نیست. روح‌الله نیز دستگاه تلفنش را خاموش کرده است شاید به این دلیل که بیش از این تحت فشار و اقدامات تنبیهی مراجع قرار نگیرد.

ماجرای شکایت امام جمعه چرام از یک سایت محلی
رویداد۲۴ در پیگیری‌های خود متوجه شد که این اولین بار نیست که امام جمعه چرام در اعتراض به انتقادات دست به شکایت از افراد می‌زند، چنانکه در سال ۹۵ نیز محاکم کهگیلویه و بویر احمد شاهد شکایت افشار از یکی رسانه‌های محلی به نام افتونیوز بوده‌اند، پرونده‌ای که تا امروز نیز همچنان مفتوح است.
بر اساس این اطلاعات ماجرای شکایت افشار از این رسانه محلی نیز به برگزاری جلسه شورای ائمه جمعه استان کهگیلویه و بویراحمد در شهر چرام در سال ۹۵ باز می‌گردد. گویا پس از برگزاری این جلسه مشخص می‌شود که تصویر رئیس جمهور در این جلسه وارونه شده به گونه‌ای که عکس وی در تصاویری که از این جلسه بیرون می‌آید مشخص نباشد. آنطور که منابع محلی می‌گویند این تصاویر در سایت افتونیوز با عنوان «اقدام عجیب در همایش ائمه جمعه / وارونه کردن و بیرون بردن عکس رئیس جمهور» منتشر می‌شود. خبری که زمینه‌ساز شکایت امام جمعه چرام از مدیرمسئول و خبرنگار این پایگاه خبری می‌شود.
شنیده‌ها حاکی از آن است که در دادگاه اولیه این سایت محکوم به پرداخت۱۰ میلیون ریال جزای نقدی می‌شود، که با اعتراض مدیر سایت پرونده به دادگاه مطبوعات یاسوج ارجاع داده شده  و در این دادگاه حکم چهار ماه زندان تعزیری برای مدیریت سایت صادر می‌شود. این رای نیز مورد اعتراض مدیرمسئول سایت گرفته و نهایتا پرونده به دیوان عالی کشور ارجاع می‌شود. دیوان نیز با توجه به مستندات پرونده حکم صادر شده را نقض و به شعبه همعرض ارجاع می‌دهد آنطور که رویداد۲۴ کسب اطلاع کرده این پرونده با گذشت چهار سال از زمان شکایت همچنان در جریان است. 
به گفته منابع محلی پیشنهاد امام جمعه در این ماجرا ورود ریش‌سفیدان به موضوع و ابراز ندامت مدیرمسئول سایت بوده است. آن‌ها توضیح می‌دهند در این استان که شرایط به صورت طایفه‌ای و عشیره‌ای است مراجعه ریش‌سفیدان به یک فرد برای عذرخواهی و حل و فصل ماجرا نشان‌دهنده جایگاه و اهمیت این شخص است. به هرحال به نظر می‌رسد افشار امام جمعه چرام همانطور که خود نیز اعلام کرده اعتقاد خاصی به مساله ریش‌سفیدی دارد. اما بنابر اطلاعات به دست آمده مدیر مسئول این سایت به دلیل آنچه انتشار حقیقت بر اساس وظایف کار رسانه‌ای می‌داند حاضر به ورود ریش‌سفیدان و عذرخواهی نمی‌شود.
به گزارش رویداد۲۴ روز ۲۰ خرداد و به دنبال انتشار خبر اجرای حکم شلاق روح‌الله برزین این سایت اقدام به انتشار خبری با عنوان «بازخوانی یک پرونده/ شکایت امام جمعه چرام و حکم چهارماه زندان برای یک خبرنگار» کرد که ساعاتی بعد به دلایل نامعلومی از خروجی سایت این رسانه برداشته شد.
در این ماجرا نکته مهم جایگاه ائمه جماعات است افرادی که باید نمونه عملی رافت اسلامی باشند، آنهم در شرایطی که مردم در تنگنا‌های شدید اقتصادی و روحی قرار داشته و بیماری و انتشار ویروس کرونا و تبعات اقتصادی و بهداشتی آن کمر مردم را در همه شهر‌ها خم کرده است. شرایطی که بی‌تردید در شهر‌های کم‌برخوردار تاثیری مضاعت نیز داشته است. در چنین شرایطی طرح شکایت از مردمی رنجدیده از سوی این افراد بیشتر شبیه باز کردن گره با دندان است.

امام جمعه باید گذشت می‌کرد/ شلاق برازنده انسان نیست

محمد تقی فاضل میبدی عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم و استاد دانشکده مفید قم درباره جایگاه ائمه جماعات به رویداد۲۴ می‌گوید: معمولا ائمه جماعات دو وظیفه مهم را بر عهده دارند. یکی آنکه مردم را به امور معنوی و اخلاقی دعوت کنند که در این راه زمانی موفق می‌شوند که خود به معنویت و اخلاق پایبند باشند و عمده وظیفه این افراد هم همین است. دیگر آنکه بدون جانبداری از خط و گروه و وابستگی به جناحی خاص مسائل روز جهانی را برای مردم تحلیل کنند.
وی ادامه می‌دهد: زمانی اخلاق و معنویت که این افراد سعی بر ترویج آن دارند بر مردم تاثیر می‌گذارد که این افراد خود اهل گذشت و چشم‌پوشی بوده و متصف به تمام صفاتی باشند که داشتن آن‌ها برای انسان ضروری است.
این استاد حوزه و دانشگاه تصریح می‌کند: اگر جوانی در حق یک فرد به ویژه یک فرد روحانی و امام جمعه خطا کرد باید گذشت کنند و ببخشد که این مساله در روایات ما نیز مورد تاکید قرار گرفته و گفته شده ببخش بر کسی که در حق تو ظلم کرده است. در چنین شرایطی اگر خطایی سرزده باشد با زبان اخلاق بهتر می‌شود مساله را حل کرد.
وی اظهار می‌کند: در دنیای امروز شلاق زدن به انسان پذیرفته نیست، زیرا اگر به اسم اسلام کسی را شلاق بزنیم صورت خوبی ندارد. برای تعیین مجازات باید به محصلت دین و جامعه نگاه کرد آنچنانکه امام هم «رجم» کردن را تعطیل کردند، زیرا معتقد بودند وهن اسلام است. حال شلاق زدن یک جوان به دلیل خطایی جزیی به نام دین و امام جمعه اقدامی نادرست و سبک بوده و جوانان را از دین روگردان می‌کند.
فاضل میبدی با تاکید بر اینکه قاضی حکم‌دهنده نیز از نظر من مرتکب اشتباهی فاحش شده، عنوان می‌کند: دوران تغزیر افراد با شلاق زدن به‌ویژه در ملاء عام گذشته است. این اقدامات زشت و بد و خلاف حقوق بشری است که امروزه جهان پذیرفته است. می‌توان افراد را به شیوه‌های دیگر تعذیر کرد، اما شلاق راه حل خوبی نیست.
وی با یادآوری اینکه در گذشته در مکتب‌خانه و حتی مدارس معلم‌ها دانش‌آموزان را شلاق می‌زدند، می‌گوید:، اما امروز در هیچ مدرسه‌ای شلاق و فلک برای تنبیه بچه‌ها وجود ندارد. تعذیرات برای تنبیه انسان است، اما شلاق در جهان جمع شده است و باید از شیوه‌های دیگری استفاده کرد.
عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم خاطرنشان می‌کند: بسیاری از کار‌هایی که آنجام آن‌ها برای دیگر مردم مستحب است برای ائمه جماعات واجب است و بسیاری از اموری که برای مردم مکروه است ممکن است برای این افراد حرام باشد. آنچه بسیار مهم است سلوک عملی است. این سلوک از خطبه گفتن و صحبت کردن بسیار موثرتر است اگر حرف و خطبه انسان با عملش انطباق نداشته باشد حرف‌ها فایده ندارد. در گذشته روحانیونی که در مردم نفوذ می‌کردند سلوک عملی ممتازی داشتند که بر مردم تاثیر می‌گذاشت. این افراد به آنچه می‌گفتند خصوصا در مسائل اخلاقی عمل می‌کردند.
شلاق زدن کارگر در چرام
شلاق زدن کارگر در چرام
شلاق زدن کارگر در چرام
شلاق زدن کارگر در چرام
تگ ها

مقالات مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مطلب هم پیشنهاد میشود

Close
Close