اخبار ایرانورزش

ابعاد جدیدی از نامه تهدیدآمیز فیفا به فدراسیون / فوتبال ایران ۳ روز برای فرار از تعلیق فرصت دارد

روزهای بروجرد- مقاومت و مخالفت برخی مقامات ارشد ورزش و فوتبال ایران با اعمال تغییرات مدنظر فیفا در اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران، می رود که برای دومین بار فدراسیون کشورمان را به چاه بزرگ تعلیق فرو ببرد.

به گزارش تابناک ورزشی، طی چند روز اخیر ابعاد تازه ای از نامه جدید فیفا به فدراسیون فوتبال ایران به بیرون درز کرده است که حاکی از وخیم بودن اوضاع دارد هرچند سخنگوی فدراسیون فوتبال این موضوع را رد می کند.

در حالی که مسوولان فدراسیون فوتبال از ادامه کار بررسی تغییرات اساسنامه و ارتباط مستمر و سازنده با فیفا خبر می داد، و ادعای دبیرکل نیز این بود که طبق روند و زمانبندی اعلام شده با فدراسیون جهانی در حال مکاتبه هستند، ناگهان این موج خبری بین اهالی فوتبال ایجاد شد که فدراسیون فرصت چندانی برای اتمام این کار مهم ندارد و گویا حوصله فیفا از طولانی شدن روند اصلاح اساسنامه سر رفته است.

موضوع تعلیق فوتبال ایران ابتدا با طرح شایعه ۸۰ ایراد فیفا به اساسنامه پیشنهادی ایران آغاز شد و سپس این گزارش امروز منتشر شده است که « اگر تا ۵ ژوئن (۱۶ خرداد ماه) اساسنامه اصلاح نشود، فوتبال ایران در مسیر اتفاقات نامطلوبی قرار خواهد گرفت.» این یعنی فوتبال ایران برای فرار از خشم فیفا و اثبات پیروی از دستورات این نهاد جهانی باید سریعا مواد خواسته شده از جمله حذف هرگونه نقش و اختیار دولت در فوتبال را در اساسنامه جدید گنجانده و آن را برای تصویب فوری مجمع آماده و به فیفا ارسال نماید.

در این زمینه به نظر می رسد فرصتی که مهدی نبی و برخی دیگر از مقامات فدراسیون از آن دم می زدند، وجود خارجی ندارد و فیفا به هیچ عنوان چندماه دیگر برای برگزاری انتخابات فوتبال و شناسایی رییس و هیات رییسه جدید در مجمع قانونی، منتظر نخواهد ماند.

نامه ای که فیفا در تاریخ نهم خرداد بعد از دریافت اساسنامه پیشنهادی ایران صادر کرد نشان دهنده عدم رضایت این تشکیلات نسبت به مسیر تدوین اساسنامه فدراسیون ایران است و گویا مدیران عمدتا دولتی و بازنشسته در فوتبال ایران نمی خواهند زیر بار دستورات صریح فیفا بروند. فدراسیون جهانی در نامه‌ای که خطاب به مهدی محمدنبی دبیرکل فدراسیون زده، اعلام کرده است که این فدراسیون از مفاد بند ۱ ماده ۱۴ و بند ۱ ماده ۱۹ اساسنامه فیفا مبنی بر اینکه «فدراسیون‌های عضو ملزم هستند تمام امور خود را به صورت مستقل و بدون تاثیرپذیری از اشخاص سوم اداره نمایند»، تخطی کرده است.

این بند به روشنی حاکی است وزارت ورزش ایران هنوز دست از اعمال نفوذ و قدرت در اساسنامه جدید برنداشته است و اگر کفاشیان یک دهه پیش در ارسال اساسنامه فوتبال، تخلفاتی را مرتکب شده بود، هنوز عزمی برای جبران آن تخلفات و اشتباهات وجود ندارد.

فیفا در این نامه آخرش، از فدراسیون خواسته طبق پیش نویسی که در تاریخ ۸ شهریور ۹۸ در اختیار آن‌ها قرار داده، اساسنامه جدید را تنظیم کنند و اساسنامه فعلی، در مسیر اشتباهی قرار دارد. این نهاد بین المللی در نهایت تا ۵ژوئن ۲۰۲۰ یعنی تا روز جمعه هفته جاری به فدراسیون فرصت داده تا با اصلاح موارد اشتباه، اساسنامه را برای آن‌ها ارسال کند.

در انتهای نامه اشاره شده که عدم توجه به مفاد دستورالعمل منجر به اقدامات بعدی توسط مبادی ذیربط فیفا خواهد شد. فیفا با این کلمات به طور واضح اما غیرمشتقیم اعلام کرده در صورتی که فدراسیون اساسنامه را طبق توافق صورت گرفته با آن‌ها پیش نبرد، فوتبال ایران را تعلیق کرده و اداره آن را به کمیته انتقالی خواهد سپرد؛ کاری که در فدراسیون های مختلف کشورهای اطراف از جمله کویت، یمن ، آذربایجان ، ارمنستان و … شاهدش بودیم و در فوتبال ایران نیز حدود ۱۵سال پیش سابقه دارد.

عجیب اینجاست که افرادی در فدراسیون فوتبال با وجود کتمان چنین تهدیدی ، ضمن خلاصه کردن ایرادهای فیفا به کمتر از انگشتان دو دست یعنی ۱۰مورد، وقت کشی هم کرده اند و از جمعه هفته گذشته که با این نامه روبرو شده اند، چهار روز زمان طلایی را از دست داده اند و یا اینکه در این مدت نخواستند شرح اقدامات خود را به اطلاع افکارعمومی برسانند.

حال شمارش معکوس شروع شده و تنها سه روز دیگر با یک فاجعه فاصله داریم. فرصتی بسیار حیاتی که دولت پایش را از کفش فوتبال بیرون کشیده و اجازه دهد این ورزش روی پای خود بایستد. در صورتی که اجازه اعمال کلیه تغییرات به کمیته تدوین مقررات فدراسیون داده نشود و اساسنامه طبق نظر فدراسیون جهانی اصلاح نشود، فوتبال ایران در جاده تعلیق تخت گاز خواهد تاخت.

نخستین واکنش فدراسیون به احتمال تعلیق از زبان سخنگو

سخنگوی فدراسیون فوتبال در مورد تهدید فدراسیون فوتبال از سوی فیفا و ۸۰ ایراد به پیش نویس اساسنامه اظهار داشت: میزان ایراد‌هایی که به کلیت اساسنامه گرفته شده به تعداد انگشتان دو دست هم نمی‌رسد. از سویی دیگر مدت زمان ۴ ساله فعالیت هیات رئیسه فدراسیون فوتبال ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ به پایان می‌رسید، اما فدراسیون ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ ساز و کار برگزاری انتخابات را ایجاد کرد. هیات رئیسه فدراسیون درباره موضوعات مرتبط با اساسنامه با رعایت قوانین داخلی کشورمان و مراجع بالا دستی فیفا، کنفدراسیون فوتبال آسیا وظایف قانونی خود را انجام خواهد داد.

تگ ها

مقالات مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Close