اخبار جهان

کاهش محبوبیت احزاب دینی در جهان عرب

روزهای بروجرد- یک نظرسنجی جدید پیرامون میزان اعتماد مردم برخی کشور‌های عربی به رهبران مذهبی نشان داد که محبوبیت این رهبران در مقایسه با گذشته کاهش یافته است.
به گزارش فرارو، براساس نتایج نظرسنجی جدید وبگاه «عرب بارومتر» که به طور همزمان در مجله اکونومیست هم منتشر شده، مخالفت مردم جهان عرب با احزاب سیاسی دینی و روحانیونی که در قدرت‌گیری آن‌ها نقش داشته‌اند، بیشتر شده است.
نظرسنجی عرب بارومتر که در چندین کشور عربی مانند تونس، لیبی، الجزایر، لبنان، مصر و عراق انجام شده، نشان می‌دهد که تعداد مردمی که به احزاب سیاسی دارای گرایشات دینی اعتماد زیادی دارند، از سال ۲۰۱۱ تاکنون، بیش از یک سوم کاهش یافته‌اند. در این میان، تعداد عراقی‌هایی که می‌گویند به هیچ وجه به احزاب سیاسی اعتماد ندارند، از ۵۱ درصد به ۷۸ درصد افزایش یافته است.
اعتماد به احزاب اسلامی هم شاهد سقوط چشمگیری بوده است. در سال ۲۰۱۳، تعداد افرادی که به احزاب دینی اعتماد داشتند، ۳۵ درصد بود. اما این تعداد در سال ۲۰۱۸ به ۲۰ درصد رسید.
شک و تردید مردم، شامل رهبران دینی هم می‌شود. در سال ۲۰۱۳، حدود ۵۱ درصد پاسخ‌دهندگان گفته‌اند که تا حدود «زیاد» یا «متوسط» به رهبران دینی خود اعتماد دارند. اما در سال گذشته، این تعداد به ۴۰ درصد رسید.
تعداد عرب‌هایی که فکر می‌کنند رهبران دینی باید در تصمیم‌گیری دولت نفوذ داشته باشند، به طرز پیوسته‌ای در حال کاهش است. مایکل رابینز، از دست‌اندرکاران پروژه عرب بارومتر، می‌گوید: «بازیگران دینی دولتی، اغلب به عنوان برگزیدگان رژیم پنداشته می‌شوند، لذا بعید است که شهروندان به آن‌ها اعتماد کنند.»
تعداد عرب‌هایی هم که خود را «غیرمذهبی» توصیف می‌کنند از هشت درصد در سال ۲۰۱۳ به ۱۳ درصد افزایش یافته است. این تقریبا شامل نصف جوانان تونس، یک سوم جوانان لیبی، یک چهارم جوانان الجزایر و یک پنجم جوانان مصر است. با این حال، این ارقام مبهم است. تقریبا، نصف عراقی‌ها خود را «مذهبی» توصیف کرده‌اند. این درحالی است تعداد این افراد در سال ۲۰۱۳، ۳۹ درصد بود. با این حال، تعداد کسانی که می‌گویند در نماز جمعه شرکت می‌کنند به نصف رسیده (۳۳ درصد) است. رابینز می‌گوید شاید دینداری به طرز فزاینده‌ای امری شخصی می‌شود.
تگ ها

مقالات مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مطلب هم پیشنهاد میشود

Close
Close