اخبار جهان

نخست وزیر انگلیس: وقت مذاکره بر سر توافق هسته‌ای جدید با ایران است/ ترامپ: موافقم

روزهای بروجرد- «بوریس جانسون»، نخست‌وزیر انگلیس روز دوشنبه گفت وقت توافق جدید با ایران است.

همزمان با حضور سران کشورهای دنیا در نیویورک برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد نخست‌وزیر انگلیس در مصاحبه با اسکای‌نیوز گفت: «ما به کارهایی که ایرانی‌ها انجام دادند چطور پاسخ می‌دهیم؟ کاری که انگلیس انجام می‌دهد تلاش برای گردهم آوردن طرف‌ها و تنش‌زدایی است.»

وی اضافه کرد: «صرفنظر از اینکه دلایل مخالفت‌ شما با توافق هسته‌ای قدیمی با ایران چیست، وقت حرکت به سمت عقد توافقی جدید است.»

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا لحظاتی بعد از اظهارات جانسون گفت با نظر او درباره لزوم توافق هسته‌ای جدید با ایران موافق است. او گفت برای جانسون احترام قائل است و از اینکه او این پیشنهاد را مطرح کرده شگفت‌زده نشده است.

واشنگتن بعد از خروج از برجام در راستای سیاستی موسوم به «فشار حداکثری» به اقداماتی تحریک‌آمیز مانند قرار دادن نام سپاه در فهرست سازمان‌های اصطلاحاً تروریستی، اعزم یک ناوگروه، چند بمب‌افکن بی‌-۵۲ و چند جنگنده اف-۲۲ به منطقه و تحریم وزیر خارجه ایران روی آورده است.

جمهوری اسلامی ایران در واکنش به این اقدام یک سال «صبر راهبردی» را در دستور کار قرار داد و به طرف‌های توافق هسته‌ای به ویژه کشورهای اروپایی که وعده جبران خروج آمریکا را می‌دادند مهلت داد به تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای عمل کنند.

با گذشت یک سال و محقق نشدن وعده‌های اروپا، شورای عالی امنیت ملی ایران در بیانیه‌ای روز ۱۸ اردیبهشت‌ماه به طرف‌های توافق هشدار داد در صورتی که ظرف ۶۰ روز به تعهدات خود در زمینه‌های نفتی و بانکی عمل نکنند ایران طبق مفاد برجام، از تعهدات خود ذیل این توافق خواهد کاست.

جمهوری اسلامی ایران تا کنون در سه گام گام از تعهدات خود کاسته است. تهران ۱۶ شهریورماه اجرای سومین گام از کاهش تعهدات خود را اعلام کرد.

اولین گام ایران در کاهش تعهدات، عبور از سقف ۳۰۰ کیلوگرمی ذخایر اورانیوم غنی‌شده ۳.۶۷ درصد، عدم فروش آب سنگین و مازاد اورانیوم غنی‌شده بود که در تاریخ هجدهم اردیبهشت اعلام شد. گام دوم روز شانزدهم تیر و با بیانیه‌ای دولت مبنی بر افزایش سطح غنی‌سازی از ۳.۶۷ درصد اجرا شد.

گام سوم ایران برای کاهش و توقف برخی تعهدات ذیل برجام که از ۱۶ شهریور شروع شد، بیشتر مربوط به برداشتن محدودیت‌ها روی فعالیت‌های تحقیق و توسعه (R & D) از جمله توسعه و راه‌اندازی نسل جدید سانتریفیوژها در تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم بود.

تگ ها

مقالات مشابه

3 thoughts on “نخست وزیر انگلیس: وقت مذاکره بر سر توافق هسته‌ای جدید با ایران است/ ترامپ: موافقم”

 1. حسن روحانی رئیس‌جمهور در نیویورک گفت: دفاع از خود حق ملت یمن است.

  آقای روحانی،
  به اعتبار ملت ایران شما را به آنجا راه داده‌اند علاج تحریم‌ها را که کمر ملت خدا زده خودمان را خم کرده بیابید لطفاً پای‌تان از کفش دیگر ملل بیرون بکشید و بیش از این سیخ در کاچی‌شان نزنید.

  سرور گرامی،
  تنها راه نجات کشور اتحاد ماست که هم‌صدا جمهوری اسلامی را تشویق به انجام دو فوریت نماییم:
  ۱- مذاکره با آقای ترامپ برای دفع تهدیدات خارجی،
  ۲- به رسمیت شناختن حق آزادی بیان مصوب قانون اساسی جهت حل مشکلات داخلی،
  با تشکر از توجه شما،

  1. مذاکره با آقای ترامپ برای دفع تهدیدات خارجی???

   کیانفر داداش ما با عاقلاشون مذاکره کردیم جواب نداد اینترامپ که از تمام تعهدات بین المللی آمریکا مثل آب خوردن خارج میشه میاد سر حرفش با ما بمونه ؟؟؟
   فردا تو مذاکره گفت موشکی رو تعطیل کنید تا باهاتون خوب بشیم و ما موشکامون رو دادیم رفت چه تعهدی هست که دوباره اون توافق هم مثل این یکی پاره نکنه

 2. عزیز من
  تحریمها باعث گرانی و سختی معیشت هموطنان بیگناه مون شده که دارن با خودفروشی و کلیه فروشی و فرزند فروشی و دزدی و کلاهبرداری و زباله گردی شکمشونو سیر میکنن و حتی خیلیها خودشونو و یا فرزندان خودشونو میکشن
  با چه منطقی شما میگین: مذاکره نکنیم؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مطلب هم پیشنهاد میشود

Close
Close