اخبار بروجرد

پاسخ فریبرز محسنی؛عضو شورای شهر بروجرد به محمد پاپی نژاد

روزهای بروجرد- فریبرز محسنی؛ عضو شورای شهر بروجرد در پاسخ به برخی اظهارات محمد پاپی نژاد(فرمانده پیشین سپاه بروجرد) که اگرچه مسئولتی در شورای شهر ندارد اما به نظر می رسد از تصمیم سازان گروه ۴ نفره شورای شهر -بیاتی، چگنی، روزبهانی،دالوند- است به برخی موارد مهم و چالش برانگیز چند وقت اخیر بروجرد اشاره کرده است.

متن این نامه بدین شرح است:

به نام خداوند لوح وقلم

ان الذین یستمعون القول و یتبعون احسنه

برادر ارجمند جناب آقای پاپی نژاد

با سلام و احترام

اخیرا از سوی حضرتعالی پیرامون موضوعات مختلف مواضعی اتخاذ و بیانیه هایی صادر گردیده که بخشی از آن مربوط به شورای شهر و مشخصا در جهت نقد و تخریب تعدادی از اعضا و دفاع و تقدیس تعدادی دیگر می باشد و از آنجا که این حقیر هم مورد نوازش‌های نقادانه شما قرار گرفته‌ام و بالاخص از آنجا که در آخرین این نوازشها به عنوان احدی از شهروندان بروجرد عزیز، ما را مورد خطاب قرار داده و پاسخ سوالات خود را خواسته اید، جهت احقاق این حق مسلم شما و به عنوان احدی از مخاطبان شما در شورای شهر به سوالات اخیر و نیز پاره ای موضوعات مطرح شده پیشین پاسخ داده امید است به لطف خدای بزرگ عاقبت امر ما در این بازی های دنیوی ختم به خیر گردد.

۱-از ابتدای مشخص شدن ترکیب انتخابی مردم در شورای شهر و در شرایطی که همگان انتظار همدلی و یکصدایی از شورای شهر پنجم جهت برون رفت بروجرد از شرایط موجود را داشتند آن جناب در حال طراحی و برنامه ریزی ترکیب مخصوص به خود بودید، یک روز ترکیب ۳+۶ روز دیگر ۲+۷ و از پس آن ۱+۸ را برای شورای شهر پیشنهاد داده و در نهایت ترکیب ۴+۵ را رو کردید. در این زمان و با توجه به خطری که از این انشقاق برای شهر و شورای شهر احساس نمودم چندین بار در منزل یا درب منزل شما حاضر و خطر این مهم را گوشزد نمودم که متاسفانه از آن نتیجه ای حاصل نگردید.

البته در تمامی روزهایی که یاران باران در این ارنج شما در اقلیت جای داشتند همواره رای اکثریت را محترم شمردیم، نمونه آن انتخاب آقای غلامعباس یاراحمدی به عنوان شهردار بود که اگرچه ما به ایشان رای ندادیم لیکن رای ۵ عضو دیگر را محترم شمردیم.

در این خصوص و تنها یکبار آن هم به دلیل جلوگیری از بدعت در شورای شهر در جلسه افتتاحیه دوره پنجم اعتراض نموده که آن هم منجر به بازگشت شورا به مسیر قانون گردید.

۲-تا این زمان که دوستان شما در اکثریت بودند دسته بندی نه تنها مذموم نبود بلکه به درستی حق اکثریت در تعیین سرنوشت قلمداد می‌گردید(میزان رای ملت است) اما به محض آنکه به دلایلی عدیده سنگینی کفه اکثریت از دوستان شما به طرف دیگر رفت اعتراضات و وااسلاما و وا بروجردا از شما شروع شد که در عین ناباوری و در آخرین آن ۴نفر از اعضای محترم را تنها دلسوزان بروجرد و ۵نفر دیگر را مانع و مخل شهر و شهرداری نامیدید و درخواست اقدامی انقلابی جهت انحلال شورای شهر رابه عنوان رکنی از ارکان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران که خونبهای شهیدان گلگون کفنمان و مجاهدت های حضرت امام(س) و خلف صالحش مقام معظم رهبری می باشد، نمودید.

۳-از آنجا که بنده را به عنوان عضوی کوچک از شورای شهر متهم به کارشکنی در امور شهر و شهرداری نموده اید در آینده ای نزدیک و با اسناد و مدارک کافی به سمع شما و همشهریان عزیزم خواهم رساند که چگونه و در پی مداقه و مقاومت دوستانمان جلو برخی پرونده ها که به ثمن بخس در حال تحمیل به شهرداری و ضایع نمودن حق و حقوق پرسنل زحمتکش شهرداری و قاطبه همشهریان عزیرمان بود، گرفته شد.

۳-به کرات این حقیر و دیگر همکارانم را در مراجعه به وزارت کشور متهم به قانون شکنی نموده و عنوان نموده اید که چرا به راه قانونی استیضاح نمی روید؟ برادرانه از محضر برادر بزرگترم تقاضامندم به هنگام اظهارنظر در امور مختلف قانون مربوطه را به دقت مطالعه تا خدای نکرده دچار قضاوت “من غیر حق” نشوید، در قانون و به ۴ طریق دوران خدمت شهردار پایان می پذیرد که یکی از آنها استیضاح است که در شورای ۹نفره با ۶ رای محقق می گردد لیکن برادر من! راه چهارم فقدان شرایط احراز این سمت است که صرفا در صورت تشخیص شورای شهر و با اکثریت اعضای حاضر محقق می‌شود این مهم در مورد آقای جاویدپور در جلسه رسمی مورخ ۹۷/۴/۵با حضور ۸ نفر از اعضا ، خود شهردار و نمایندگان فرماندار بررسی و در نهایت رای گیری به عمل آمد که با ۵ رای از ۸ رای فقدان شرایط در مورد ایشان رای آورد.

۴-متاسفانه در نگارش صورتجلسه از سوی ریاست محترم شورا این مهم که رای گیری بر سر فقدان شرایط بود، رای گیری بر سر تشکیک نگارش شد. حال سوال این است که در کجای دنیا در کدام مجلس ملی یا محلی بر سر “تشکیک” رای گیری به عمل می آید؟!

همین موضوع سبب گردیده وزارت کشور در پاسخ نامه فرماندار محترم تصریح نماید که بیان کلی تشکیک ملاک تصمیم نمی باشد و باید مشخصا و با قید اسناد و مدارک عنوان گردد.

متاسفانه این مهم که از سوی وزارت کشور به نوعی ضعف در مدیریت و مکاتبات شورا قلمداد شده از سوی شما و دوستانتان پیروزی گروه اقلیت بر اکثریت در عزل شهردار قلمداد گردیده است!

۵-در حال حاضر و در کمیته انطباق این مهم در حال رسیدگی و در قانون قید گردیده “دوران خدمت شهردار در صورت فقدان شرایط منحصرا به تشخیص شورای شهر خاتمه می پذیرد” که این مهم و با تصریح قانون گذار نیازی به ابطال از سوی مرجع صدور حکم یعنی وزارت کشور را ندارد.

۶-وقتی در تاریخ ۹۶/۹/۱۹ وزارت کشور در نامه ای به شورا نامبرده را فاقد سوابق اجرایی دانست و از سوی دیگر تلاش ما برای برپایی جلسه رسمی به شهودی صورت جلسات متعدد بی نتیجه ماند در ۹۶/۱۱/۴ یعنی  ۸روز قبل از صدور حکم به وزارت کشور مراجعه و خواهان جلوگیری از آن شدیم لیکن به دلیل رسمی نبودن مکاتبه مان بی نتیجه ماند. لیکن در مراجعه اخیر به وزارت کشور که با در دست داشتن مصوبه و مکاتبه فرماندارمحترم همراه بود منجر به نامه وزارت کشور مبنی بر اصلاح قید تشکیک بود که آن هم با توجه به مستندات جلسه ۹۷/۴/۵ همچون حاضران در جلسه، نمایندگان فرماندار، فیلم مشروح مذاکرات، رای گیری انجام گرفته و در نهایت درخواست مجدد اصل مدارک آقای جاویدپور از سوی کمیته انطباق در حال انجام می باشد هرچند که به موجب قانون و در صورت گذشت ۱۴ روز از مصوبه شورا و عدم اظهار نظر کمیته انطباق مصوبه لازم الاجراء است که اتفاقاامروز این مهلت به پایان رسیده است.

۷-در هیچ یک از مراجعات به وزارت کشور احدی بالاخص مقام مورد نظر شما ما را همراهی ننموده است در این راستا خدای بزرگ و دوربین های وزارت کشور را به شهادت گرفته و امیدوارم همه ما مشمول حدیث زیبا وتکان دهنده؛ “اشق الناس من باء دینه لدنیا غیره” نگردیم.

۸-و اما موضوع ساخت و ساز غیر قانونی وسط و ابتدای فضای سبز و بلوار فاز ۲

همانگونه که استحضار دارید شوراها و کمیته های انطباق که حق وضع قوانین محلی را داشته به هیچ وجه اجازه مصوبه ای را ندارند که ناقض قوانین بالادستی باشد و در صورت این مهم و شکایت به مراجع بالاتر همچون دیوان عدالت امکان ابطال این مصوبات وجود دارد که در خصوص این مورد خاص قانونگذار در تبصره ۱ ذیل ماده ۵۵ قانون شهرداری ها به صراحت هرگونه ساخت و ساز را در فضای سبز، معابر، پارک ها، بلوارها و… ممنوع و شهرداری ها را موظف به رفع سد معبر نموده است.

در این مورد خاص ابتدا بلوار ساخته شده و آنگاه و به بهانه بهسازی اطاقکی قدیمی، ساخت و سازی جدید و با متراژی فراتر از بنای اولیه اتفاق افتاده که در سال ۹۵ و در طومار مردمی مورد اعتراض واقع گردیده است، حال چرا اعضاء محترم شورای چهارم در رای خود این مهم را نادیده گرفته اند جای سوال دارد که در گفتگو با برخی از ایشان مواردی عنوان که در این مجال امکان پرداختن به آن نیست…

امااینکه چرا اکنون در این خصوص بحث و مجادله وجود دارد علت آن طرح درخواست هایی مبنی بر گسترش و ساخت و ساز جدید در این مکان و اطراف آن می باشد که به موجب قانون فوق الذکر مورد مخالفت واقع گردیده است.

۹-در تاریخ اسلام اینچنین آمده که حضرت سیدالشهداء(ع) اقدام به خرید محدوده شهادت خود در صحرای کربلا نمود یا در همین مشهد اردهال -مدفن سلطان علی ابن محمدباقر(ع)- که هر ساله به یاد آن امامزاده شهید مراسم قالی شویان بر پا می گردد این امامزاده پاک سرشت زمین های محل شهادت خود را از پیش خریداری نموده که این مهم بیان گر حساسیت ائمه علیهم سلام الله در رعایت حق الناس می باشد.

در پایان ضمن ادای احترام مجدد به محضر شریفتان که شما را به دلیل آنکه از جمله رزمندگان و ایثارگران دفاع مقدس می باشید دلسوز می دانم، امیدوارم ضمن مساعدت با ما در راه بازگشت به مسیر قانون در همه شئون، این مرقومه را قدمی هرچند کوتاه در جهت ادای وظیفه نمایندگی مردم در سنگر شورای اسلامی شهر و در پاسخگویی به افکار عمومی پذیرا باشید، و در برخورد با مسائل شهر بروجرد از جمله  شورای شهر عینک جناحی را از دیدگان برداشته جور دیگر بنگردید.

ایام عزت مستدام

فریبرز محسنی

تگ ها

مقالات مشابه

2 thoughts on “پاسخ فریبرز محسنی؛عضو شورای شهر بروجرد به محمد پاپی نژاد”

  1. یکی از اساسی ترین مشکلات موجود در شوراها، عدم آگاهی و اطلاع حاضرین از تکالیف و اختیارات قانونی است اعضای شورا و منتخبین مردم در واقع نمی دانند چه اهرمهای قدرتمندی در اختیار دارند به هر حال اگر شخص منتخب شورا فاقد سوابق بوده و شرایط را احراز نکرده که می توان از باب مناسب ورود کرد اما اگر توانایی ندارد که ظاهراً در این مدت نشان از این صفت دارد بهتر است چهار عضو به جای لجاجت به خاطر خدا و خلق خدا و این شهر نابسامان و شهرداری آشفته و کارگران زحمتکش آن به دنبال انتخاب شهرداری مناسب باشند و از دعوا پرهیز کنند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مطلب هم پیشنهاد میشود

Close
Close