دسته‌بندی نشده

جالب‌ترین اولین‌های تاریخ که نمی‌دانید!

روزهای بروجرد- آیا تا به حال واژه “پیشگامان” به گوشتان خورده است؟در همه جای دنیا این حس کنجکاوی در تمام مردم وجود دارد که بدانند “اولین” هر چیز چگونه بوده است تا سیر تکاملی آن را بفهمند و درک کنند. در ثبت رکوردها، همیشه “اولین” ها جایگاه ویژه ای دارند و دانستن آن برای همه مهم است.
مثلا نییل آرمسترانگ اولین مردی بود که به کره ماه رفت، برادران رایت اولین هواپیما را ساختند، هاتی مک دنیلی اولین سیاه پوستی بود که اسکار گرفت و…
به گزارش فرادید همیشه تمامی “اولین ها” جالب و جذاب هستند. همه ما می‌دانیم که گراهام بل تلفن را اختراع کرد اما آیا می‌دانیم اولین کلماتی که پشت تلفن گفته شده چه بوده؟ یا اینکه اولین سلفی دنیا ۲۰۰ سال قبل گرفته شده؟ یا اولین جان باخته در تصادف یک دانشمند شناخته شده و مشهور بوده؟ و یا اینکه اولین عمل جراحی زیبایی در جنگ جهانی دوم صورت گرفته؟
“اولین” برای همه چیز قابل تعریف است و مهم نیست که چقدر می تواند قابل باور باشد یا نه.مهم این است که هر چیزی یک ابتدا و آغازی دارد. در این گزارش بهترین “اولین‌ها” را در طول تاریخ با هم مرور می کنیم:
تصاویر/ اولین‌ها در تاریخاولین سلفی دنیا
رابرت کورنلیوس که صاحب یک مغازه الکتریکی بود به هنر جدید “عکاسی” علاقه‌مند بود.در سال ۱۸۳۹ این عکس را خارج از مغازه خود گرفت. او مجبورشد ۱۰-۱۵ دقیقه بنشیند و به دوربین خیره و عکس را بگیرد.
تصاویر/ اولین‌ها در تاریخ
اولین کامپیوتر اپل

استیو جابز در سال ۱۹۷۶ اولین کامپیوتر اپل را در یک گاراژ در کالیفرنیا به معرض نمایش گذاشت.تنها یک نفر آن را خرید و بعدها ۵۰ فروشگاه آن را سفارش دادند.امروزه ۶ کامپیوتر از این مدل مانده و هنوز کار می کند.



تصاویر/ اولین‌ها در تاریخاولین نجات یافتگان آبشار نیاگارا
در سال ۱۹۰۱ “انی ادسون تیلور” ۶۳ ساله امیدوار بود بتواند از آبشار نیاگارا با عبور از بند بگذرد و خود را به خطر انداخت اگر چه قبل از آن با یک گربه آن را آزمایش کرده بود اما موفق نشد و نتوانست پولی از این بابت به جیب بزند.
تصاویر/ اولین‌ها در تاریخاولین جان باخته در سانحه تصادف
“ماری وارد” دانشمند مشهور از یک ماشین بخار به بیرون برتاب شد و زیر چرخ های ماشین گیر کرد و به این ترتیب اولین تصادف در تاریخ با مرگ او رقم خورد. او به علت شکستگی گردن جان باخت.
تصاویر/ اولین‌ها در تاریخ
اولین ترانه انگلیسی
در سال ۱۲۶۰ اولین نت موسیقی انگلیسی نوشته شد و برای فهم آن لازم است با نوع لهجه و خط نوشتاری انگلیس زمان قرون وسطی آشنا باشید.
تصاویر/ اولین‌ها در تاریخ
اولین جهانگرد دنیا با پای پیاده
“دیو کینستگ در سال ۱۹۷۰ ” وازکا” در “مینستا” را ترک کرد و بعد از ۱۴۴۵۲ مایل راه رفتن در سال ۱۹۷۴ بازگشت.او تقریبا تا اخر عمر خود۲۰ میلیون قدم راه رفته بود و چیزی در حدود ۲۱ جفت کفش استفاده کرد.
تصاویر/ اولین‌ها در تاریخ
اولین زنی که اراده فدرال ایالات متحده را به دست گرفت
در ایالت مونتانا، “ژنیت رنکین” مدافع حقوق زنان در سال ۱۹۱۶ سه سال قبل از دادن حق رآی به زنان، به مجلس نمایندگان راه یافت.
تصاویر/ اولین‌ها در تاریخ
اولین وب سایت
امروزه وبسایت های بی شماری وجود دارد اما تا قبل از ۶ اوت ۱۹۹۱ هیچ وبسایتی در دنیای مجازی فعالیت نمی کرد. اولین کسانی که وبسایت را طراحی کردند گروه تحقیقاتی اروپایی” CERN” بود و این اولین عکس آن در سال ۱۹۹۲ است.
تصاویر/ اولین‌ها در تاریخ
اولین ویدئوی پست شده در یوتیوب
بخش تصویری یوتیوب با این ویدئو شروع به کار کرد “من در باغ وحش” که در ۲۳ آوریل ۲۰۰۵ “جاوید کریم”ارسال شد.مدت این ویدئو ۱۸ ثانیه بود.
تصاویر/ اولین‌ها در تاریخ
اولین کارکتر دیزنی
همه فکر می کنند که میکی موس اواین کارکتر والت دیزنی بود. اما در واقع اسوالد خرگوش خوش شانس این جایگاه را داشت.در سال ۱۹۲۷ این کاراکتر اولین شخصیت متحرک در آن زمان بود.
تصاویر/ اولین‌ها در تاریخ
اولین دستمال های توالت در آمریکا
در سال ۱۸۹۰ شرکت اسکات اولین رول دستمال کاغذی را تولید کرد و آن را بزرگترین خدمت به مردم نامید.
تصاویر/ اولین‌ها در تاریخ
اولین نمایش تلویزیونی
این سریال مستند که از یک خانواده ۱۲ نفری ساخته شده بود در دوران خودش ۱۰ میلیون بیننده داشت.این سریال حوادث و اتفاقاتی را که برای خانواده”لود” پیش آمده بود دنبال می کرد.
تصاویر/ اولین‌ها در تاریخ
اولین مردمی که پرواز کردند
در سال ۱۷۸۳ یک قرن قبل از اینکه برادران رایت هواپیما را اختراع کنند دو فرانسوی به نام “Jean-François Pilâtre de Rozier” و”François Laurent d’Arlandes” توانستند با یک بالون ۲۵ دقیقه در ارتفاعات ۳۰۰۰ فوتی پرواز کنند.
تصاویر/ اولین‌ها در تاریخ
اولین کلماتی که با اولین تلفن بین مخاطبین رد و بدل شد
گراهام بل به جای اینکه پشت تلفن فریاد بزند ” خدای من، من تلفن را اختراع کردم” فقط به گفتن ” آقای واتسون بیا اینجا” اکتفا کرد.این رویداد در سال ۱۸۶۷ اتفاق افتاد.
تصاویر/ اولین‌ها در تاریخ
اولین کلماتی که از اولین تلفن های همراه پخش شد
در سال ۱۹۷۳ مارتین کوپر کارمند شرکت موتورولا از پشت اولین تلفن همراه گفت:” من با شما تماس می گیرم ببینم صدای من رو واضح می شنوید؟”
تصاویر/ اولین‌ها در تاریخ
اولین ماشین‌های برقی
در سال ۱۸۹۰ “موریسون الکتریک” از ۲۴ سلول باتری قابل شارژ استفاده کرد تا مردم را با سرعت ۱۲ مایل در ساعت جا به جا کند.تا سال ۱۹۰۰ یک سوم خودروهای جهان الکتریکی بودند.
تصاویر/ اولین‌ها در تاریخ
اولین پیامی که از تلفن همراه فرستاده شد
امروزه پیام فرستادن برای بعضی ها از نفس کشیدن هم مهمتر است.در سال ۱۹۹۲ مهندسان اولین پیام را از طریق دکستاپ به تلفن همراه با مضمون” کریسمس مبارک” فرستادند.
تصاویر/ اولین‌ها در تاریخ
اولین کسی که دوبار جایزه نوبل دریافت کرد
“ماری کوری” دانشمند لهستانی، کلکسیونی از اولین‌ها است.او اولین استاد زن در دانشگاه پاریس بود، اولین زنی بود که جایزه نوبل را دریافت کرد و اولین کسی بود که این جایزه را دو بار از آن خود کرد و همچنان کسی نتوانسته رکورد او را بشکند.
تصاویر/ اولین‌ها در تاریخ
اولین سی دی
دیسک های فشرده امروزه خیلی کم مورد استفاده قرار می گیرند، در سال ۱۹۸۲ اولین سی دی برای ضبط موسیقی در بازار ژاپن ساخته شد.
تصاویر/ اولین‌ها در تاریخ
اولین عکس رنگی
“توماس استون” اولین عکس رنگی را از یک پاپیون در سال ۱۸۶۱ گرفت.
تصاویر/ اولین‌ها در تاریخ
اولین بازیکن آمریکایی- افریقایی بیسبال
اکثر مردم بر این باور هستند که “جکی رابینسون” اولین بازیکن بیسبال بوده اما باید بگوییم که ۶۳ قبل از او “موسس فیت وود” این بازی را انجام داد. در سال ۱۸۸۴ او ۴۲ بار بازی کرد و بعد از آن به علت مصدومیت دیگر نتوانست این ورزش را ادامه دهد.
تصاویر/ اولین‌ها در تاریخ
اولین ربات
اولین ربات خدمتکار تاریخ را مهندس “فیلون” یونانی در قرن سوم قبل میلاد ساخت.این ربات با یک سیستم پیچیده مقدار آب مورد نیاز را از ظرفی که در دست داشت داخل لیوان می ریخت.
تصاویر/ اولین‌ها در تاریخ
اولین هکر کامپیوتر
“رابرت تاپن موریس” ویروسی را وارد شبکه‌های کامپیوتری کرد به نام “کرم موریس” و با آن می‌خواست اثبات کند که امنیتی وجود ندارد. او اولین کسی بود که برای هک کردن سه سال حبس شد و جریم نقدی هم پرداخت کرد.

منبع: سی ان ان

ترجمه: فرادید
تگ ها

مقالات مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مطلب هم پیشنهاد میشود

Close
Close