اخبار بروجردویژه ها

ورشو بروجرد، یادگاری ۲۰۰ ساله

روزهای بروجرد- ورشوسازی یکی از هنرهای مردمان بروجرد است که در گذشته رونق زیادی داشته و قدمت آن دراین شهر به ۲۰۰ سال پیش برمی گردد.

به گزارش ایرنا، صنایع دستی از دیرباز تاکنون همیشه مورد علاقه هرنسل بوده و مردمان درهر دوره ای از آن برای استفاده روزمره و یا برای ویترین های منازل استفاده کرده اند.

یکی از صنایع دستی در بروجرد که شهرت جهانی دارد ورشو سازی است، که قدمت این هنردر برخی منابع به حدود ۲۰۰ سال قبل برمی گردد، گرچه در سال های دور این هنر رونق زیادی داشت و در گوشه هایی از بازار سنتی این شهر صدای چکش هنرمندان روی فلز به گوش می رسید اما امروز ورشو سازی کمرنگ تر شده ولی همچنان هنرمندانی با علاقه این یادگار گذشتگان را دنبال می کنند.

با گذر از بازار بروجرد می توان حاصل کار هنرمندان ورشوساز بروجردی را مشاهده کرد، لوازم ورشو که در پشت ویترین های مغازه ها چشم هر رهگذری را به خود جلب کرده یکی از سوغات های این شهر است.

هنر ورشو سازی را می توان روی سینی ها، قوری، فنجان، سماور و سایر تزئینات مشاهده کرد که قلم هنرمندان بسیار ماهرانه روی این فلزات حکاکی شده و نقش هایی زیبا را خلق کرده اند.

بزگترین سماور ورشو دنیا در حیاط تاریخی خانه افتخار الاسلام طباطبایی بروجرد قرار گرفته، این سماور به وزن ۲ تن و با گنجایش ۴۰۰ لیتر آب توسط استاد بادآور از هنرمندان ورشو ساز بروجردی ساخته شده تا نمادی از هنر بروجرد را در معرض دید گردشگران قرار دهد.

به دلیل قدمت بروجرد در ورشو سازی، قلم زنی روی ورشو بروجرد ثبت ملی شد و همچنین ثبت بروجرد به عنوان شهر جهانی ورشو در حال پیگیری است چرا که صنایع دستی بروجرد با نام ورشو عجین شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی بروجرد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: صنایع دستی در بروجرد بسیار متنوع بوده و مهمترین آنها ورشو سازی است که هنرمندان زیادی در این شهر از گذشته های دور تا کنون نقش و نگارهایی بسیار زیبا را روی ورق ها حک کرده و امروز زینت بخش منازل هستند.

حجت اله یارمحمدی اضافه کرد: قدمت ورشو به سال ها پیش برمی گردد و حدودا قدمت ورشو سازی در این شهر به ۲۰۰ سال پیش برمی گردد و در گذشته بیش از ۲۰۰ کارگاه فعال در بروجرد فعال بوده و هنرمندانی در این کارگاه ها مشغول به کار بودند اما به مرور زمان استفاده از وسایل ورشو کاهش یافت و تعداد کارگاه های ورشو هم کاهش یافتند و در حال حاضر تعداد اندکی کارگاه فعال وجود دارد.

یارمحمدی اظهار داشت: به دلیل شهرت هنر ورشو در بروجرد چند سال پیش نمایشگاه دائمی صنایع دستی و ورشو در بروجرد دایر شد و بسیاری از گردشگران و مسافران در سفر به این شهرستان از این نمایشگاه بازدید می کنند.

وی اظهار داشت: ورشو بروجرد ثبت ملی شده و اقدامات اولیه برای این که بروجرد به عنوان شهر جهانی ورشو ثبت شود در حال انجام است.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد بیان کرد: در موزه بروجرد تعداد زیادی از وسایل و سماورهای ورشو در معرض دید گردشگران قرار داده شده است.

تگ ها

مقالات مشابه

1 thought on “ورشو بروجرد، یادگاری ۲۰۰ ساله”

  1. در صورت ثبت بروجرد به عنوان شهر جهانی ورشو اعتبارات خوبی از یونسکو جذب خواهد شد که در توسعه گردشگری و اقتصاد موثر خواهد بود لطفا همه مسئولین تلاششون رو انجام بدن و این فرصت بی بدیل رو از دست ندن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مطلب هم پیشنهاد میشود

Close
Close