اخبار ایران

رئیس قوه قضاییه: برخی که سال‌ها در بالاترین مناصب کشور مسئولیت داشته‌اند چهره اپوزیسیون به خود گرفته‌اند/ این‌ها باید بزرگترین پاسخگوی شرایط فعلی باشند

روزهای بروجرد- رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه بزرگترین عاملان شرایط فعلی که امروز باید پاسخگو باشند چهره مخالف و اپوزیسیون به خود گرفته اند، از همه قضات و مسئولان قضایی خواست که در رسیدگی‌ها درگیر فضاسازی‌ها نشوند و رجزخوانی‌ها موجب نشود که از دایره انصاف و عدل خارج شوند.

 

 

به گزارش گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان به نقل از اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی با بیان اینکه مردم همواره در برابر این فشار‌ها مقاومت کرده اند، افزود: در چنین شرایطی دولت و رئیس جمهور محترم وظایف سنگین تری برعهده دارند و کشور برای رسیدن به اهداف خود نیاز به تدبیر منطقی و اجرای صحیح امور دارد. نمی‌توان گرفتار روزمرگی شد و با اتخاذ تصمیمات آنی و لحظه ای، به گونه‌ای مدیریت کرد که مردم متضرر شوند. در این زمینه همه قوا باید همکاری کنند، ولی طبیعتاً بار عظیم اجرایی کشور و مسئولیت آن برعهده دولت محترم است.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه بیکاری و مشکلات اقتصادی از مهمترین مسائل و دغدغه‌های اصلی مردم در حال حاضر است، این شرایط را برای مردم «کمرشکن» توصیف کرد و گفت: ما نمی‌گوییم که همه مشکلات ناشی از تصمیمات دولت است، اما تردید هم نداریم که تدبیر، رکن اساسی کار دولت است و بسیاری از مشکلات نیز ناشی از سوء تدبیر‌ها است.

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: ما ضمن تشکر از تلاش‌های دولت، شخص رئیس جمهور محترم و همه کارکنان دستگاه‌های اجرایی، از دولت محترم می‌خواهیم که در چارچوب تأکیدات و فرمایش‌های مقام معظم رهبری، به مقابله مدبرانه با تحریم بپردازند که البته اقدامات مثبتی نیز در این زمینه انجام شده گرچه بهتر بود زودتر چنین تصمیماتی اتخاذ شود. امروز دلار‌ها و سایر ارز‌هایی که در اختیار جمهوری اسلامی است نباید صرف امور غیر ضرور شود. از سوی دیگر دولت باید بحث معیشت و اقتصاد مردم را به صورت جدی با بکارگیری افراد خبره و بهره مندی از فکر و خرد جمعی بهبود بخشد و ما معتقدیم کشوری که دارای این حجم بالا از سرمایه‌های مادی، اجتماعی و انسانی است و مردم آن ۴۰ سال پای آرمان‌های خود ایستاده اند با تدبیر و عقلانیت قادر است مشکلات خود را حل کند.

آیت الله آملی لاریجانی در ادامه با اشاره به اقدامات اخیر دستگاه قضایی در زمینه مبارزه با مفاسد اقتصادی، تصریح کرد: همانگونه که به مردم عزیز وعده داده بودیم، تمام قدرت و ظرفیت خود را برای رسیدگی به پرونده‌های مربوط به مفاسد اقتصادی اخیر بسیج کرده ایم و با استجازه از رهبر معظم انقلاب و پاسخ مثبت ایشان، با سرعت بیشتری در حال رسیدگی به این پرونده‌ها هستیم.

رسیدگی به پرونده مفاسد اقتصادی نیازمند مدت زمان منطقی است

رئیس قوه قضاییه تأکید کرد: به ضرس قاطع به همه مردم عزیز عرض می‌کنم که قوه قضاییه با قاطعیت در این مسیر حرکت می‌کند و برای رسیدگی عادلانه به پرونده کسانی که به امانات مردم خیانت کرده اند و با دریافت ارز دولتی دست به سودجویی‌های کلان زده اند یا از طرفی با احتکار اجناس و کالاها، مردم را در مضیقه قرار داده اند، تمام توان خود را به کار بسته است.

آیت الله آملی لاریجانی به ذکر چند نکته در همین زمینه پرداخت و خاطرنشان کرد: مردم عزیز و دلسوزان کشور توجه داشته باشند که قوه قضاییه صرفاً براساس موازین قانونی و شرعی عمل می‌کند و مدت زمان رسیدگی‌ها وابسته به انجام بسیاری از تحقیقات فنی و پیچیده است، زیرا به عنوان مثال، پرونده‌ای در قالب بیش از ۱۰۰ جلد در دست رسیدگی است که این پرونده متهمان متعددی دارد و تمام امور مالی هریک از متهمان باید به صورت دقیق بررسی شود و اموالی را که به نام آنان است یا به نام دیگران ثبت کرده اند، شناسایی کنیم و در مورد آن‌ها تصمیم بگیریم. چنین روندی نیازمند یک زمان منطقی است گرچه بر تسریع در رسیدگی‌ها تأکید داریم و استجازه اخیر از مقام معظم رهبری نیز دقیقاً برای تحقق همین امر بوده است.

رئیس قوه قضاییه با انتقاد از برخی اظهارات غیرکارشناسی در زمینه سرعت عمل در رسیدگی به پرونده‌های مفاسد اقتصادی اخیر، اظهار کرد: ما نمی‌توانیم بدون بررسی‌های دقیق و قانونی، در فضایی احساسی، کاری ظاهری و صوری انجام دهیم و حکمی فراخور تبلیغات صادر کنیم لذا هیچ کس نباید چنین توقعی از دستگاه قضایی داشته باشد.

برخی فضای کشور را آماده موج سواری خود دیده اندآیت الله آملی لاریجانی با بیان نکته‌ای دیگر در زمینه رسیدگی‌ها گفت: مسئولان محترم قضایی و قضات شریف توجه داشته باشند که ما در برهه حساسی قرار داریم و به واسطه برخی سود جویی ها، اعتماد مردم در بخش‌هایی مخدوش شده است. متأسفانه برخی نیز که خود سال‌ها در بالاترین مناصب کشور مسئولیت داشته اند و امروز باید بزرگترین پاسخگوی شرایط فعلی باشند، فضا را آماده موج سواری دیده اند و چهره مخالف و اپوزیسیون به خود گرفته اند؛ چنانکه می‌بینیم پیاپی سخنانی علیه نظام و بویژه دستگاه قضایی بر زبان می‌آورند و غافلند که مردم بصیر و فهیم ما آن‌ها را می‌شناسند و غوغا سالاری آنان را نیز دیده اند، بریز و بپاش‌های آن‌ها را هم دیده اند.

رئیس قوه قضاییه تأکید کرد: قضات و مسئولان محترم قضایی بدون آنکه تحت تأثیر این فضاسازی‌ها قرار بگیرند باید در مدار انصاف و عدالت حرکت کنند، زیرا این قبیل رجزخوانی‌ها زیاد است، اما قاضی و مسئول قضایی باید با شکیبایی، اعتدال و انصاف رفتار کند و خدای ناکرده برخی اظهارات و اهانت‌ها نباید موجب شود که از مدار عدل و انصاف خارج شویم.

آیت الله آملی لاریجانی در بیان سومین نکته خود تأکید کرد: یک متهم حتی اگر بعداز رسیدگی‌ها تبدیل به بزرگترین محکوم شود و سنگین‌ترین مجازات نیز برایش درنظر گرفته شود، دارای حقوقی است که این حقوق باید رعایت شود و نباید فراتر از مجازات قانونی مورد تعدی و ظلم قرار گیرد یا خدای ناکرده کرامت انسانی او مخدوش شود.

کرامت انسانی متهمان باید حفظ شود

آیت الله آملی لاریجانی افزود: ممکن است همین متهمان مجازات‌های بسیار سنگینی هم برایشان درنظر گرفته شود و به دستگاه‌های حاکمیتی نیز ظلم کرده باشند، اما نباید ظلم این افراد موجب شود ما کار نادرست انجام دهیم. اتهام هرکس در چارچوب قانون و در جای خود باید رسیدگی شود، اما مسئله حقوق متهمان و رفتار توأم با کرامت انسانی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که باید با جدیت مورد توجه قرار گیرد و رعایت شود.

رئیس قوه قضاییه در پایان از تلاش‌های همه کسانی که در فضای سنگین تبلیغاتی دشمن و برخی هیاهو‌های رسانه‌ای در رسیدگی به پرونده‌های اخیر به شکل جهادی و شبانه روزی مشغول هستند بویژه قضات دادسرا‌ها و دادگاه ها، معاون اول قوه قضاییه، دادستان کل کشور، دادستان تهران، رئیس کل دادگستری استان تهران و روسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌های سراسر کشور تشکر و قدردانی کرد.

مقالات مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Close