اخبار جهان

طرح جدید آلمان برای حفظ برجام

این ایده، به جای لغو برجام، به دنبال انجام یک "بده بستان" با ایران درباره "حضور نظامی" آن در سوریه است. به موجب این بده بستان، روابط تجاری و سرمایه‌گذاری خارجی با ایران حفظ می‌شود.

روزهای بروجرد- صدراعظم آلمان، برای حفظ برجام پیشنهاد جدیدی ارائه کرده است.
 همزمان با نزدیک شدن پایان ضرب الاجل دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، برای “اصلاح” توافق هسته‌ای، پیشنهاداتی از جانب اروپا برای استمرار توافق هسته‌ای موسوم به برجام مطرح شده است.
به گزارش فرارو، در همین رابطه، آلمان، با موضع آمریکا و اسرائیل در خصوص برجام مخالفت کرده و خواستار گسترده شدن چارچوب مذاکرات با ایران برای ابقای برجام شد.
آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، گفته توافق هسته‌ای نباید لغو شود بلکه باید چارچوب مذاکرات مرتبط با آن گسترده شود. مرکل خواستار بررسی برنامه موشکی و نفوذ سیاسی ایران در سوریه شد و ادعا کرد که این موضع اکثر اعضای اتحادیه اروپاست.
منابع دیپلماتیک اروپایی به روزنامه رأی‌الیوم گفته‌اند که موضع مرکل، ایده اروپایی را نمایندگی می‌کند. این ایده، به جای لغو برجام، به دنبال انجام یک “بده بستان” با ایران درباره “حضور نظامی” آن در سوریه است. به موجب این بده بستان، روابط تجاری و سرمایه‌گذاری خارجی با ایران حفظ می‌شود.
مرکل افزود: “تلاش‌هایمان را برای حفظ توافق هسته‌ای و نیز برای گسترده کردن چارچوب مذاکره‌ای ادامه می‌دهیم”.
گفتنی است در روز‌های اخیر، همزمان با نزدیک شدن موعد تصمیم‌گیری ترامپ درباره استمرار یا خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، نمایشی علیه برنامه هسته‌ای به راه انداخت و مدعی شد که بر اساس اسنادی که موساد از ایران سرقت کرده، ایران به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای بوده است. اکثر کشور‌ها به جز دولت آمریکا، با شک و تردید به ادعا‌های نتانیاهو نگاه کردند.
دولت آمریکا روایت نتانیاهو را تایید کرده و به گفته رأی الیوم، از آن برای لغو توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ استفاده می‌کند.
تگ ها

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مطلب هم پیشنهاد میشود

Close
Close