اخبار ایرانورزش

خسروی وفا رییس کمیته ملی المپیک شد/ گزارش کامل انتخابات

روزهای بروجرد- مجمع انتخاباتی کمیته ملی المپیک برای تعیین تکلیف هیات رییسه و هیات اجرایی برگزار شد و محمود خسروی وفا رییس کمیته ملی پارالمپیک ایران به عنوان رییس جدید کمیته ملی المپیک ایران نیز انتخاب شد.

به گزارش ایسنا، مجمع انتخاباتی کمیته ملی المپیک پس از هشت ماه تعویق در آکادمی ملی المپیک در حالی برگزار شد که در رقابتی تنگاتنگ و در دور دوم محمود خسروی وفا با یک رای بیشتر نسبت به مهدی‌ علی‌نژاد به عنوان رییس جدید کمیته ملی المپیک ایران جانشین سیدرضا صالحی امیری شد. 

ترکیب جدید هیات اجرایی کمیته ملی المپیک ایران پس از برگزاری انتخابات به این شرح است:

رییس کمیته ملی المپیک محمود خسروی وفا
نواب رییسمهین فرهادی زاد – غلامرضا نوروزی
هیات اجراییمهرداد علی قارداشی – مهدی پاکدل –   علیرضا سهرابیان – محمدرضا داورزنی –   غلامرضا شعبانی‌بهار  – مهدی گودرزی –   حمید عزیزی

 

در این مجمع حیدر فرمان به عنوان مهمانان ویژه از شورای المپیک آسیا در مجمع حضور داشت.

 رضا صالحی امیری رییس کمیته ملی المپیک در ابتدای مجمع بیان کرد: از تمام عزیزان حاضر در جمع قدرشناسی می کنم. برای جلوگیری از اتلاف وقت و انجام برنامه‌ها هیچ بحثی را ارائه نخواهم کرد و وارد مجمع رسمی خواهیم شد.

او ادامه داد: باید دو کار انجام دهیم. اول اینکه انتخاب سه ناظر است و بعد توضیح خلاصه‌ای از روند برگزاری انتخابات براساس اساسنامه بدهیم. اگر در مورد انتخاب ناظران پیشنهادی هست بدهید در غیر این صورت خودم انتخاب می کنم.

*درگیری لفظی دبیر و علیپور در آغاز مجمع

برای انتخاب ناظر، محمد علیپور پیشنهاد داد که گنج زاده و نصرالله سجادی و طاهریان انتخاب شوند.

علیرضا دبیر رئیس فدراسیون کشتی سوال کرد: آقای علیپور به عنوان عضو هیات اجرایی صحبت می‌کند یا عضو مجمع. چون در جایگاه هیات اجرایی اختیاری ندارد و عملکرد هشت ساله هیات اجرایی برای همه مشخص است و عملکرد خود را پس داده اند.

علیپور در واکنش به صحبت دبیر گفت: شما نمی توانید تعیین تکلیف کنید.

 دبیر  پاسخ داد: شما چهار سال حرف زدید الان قدرت با ما است.

علیپور در ادامه گفت: من پیشنهاد دادم.

دبیر نیز پاسخ داد: من هم به مجمع پیشنهاد می دهم پیشنهاد شما را گوش نکنند چون چهار سال حرف زدید.

در ادامه صالحی امیری خواستار این شد درگیری لفظی خود را خاتمه دهند و مجمع صلوات فرستاد.

*صالحی امیری: حرمت مهمان ها حفظ شود

صالحی امیری در ادامه گفت:  جا دارد از حضور برادران عزیزم حیدر فرمان به عنوان نماینده شورای المپیک آسیا و همراه او عبدالهادی تشکر می کنم‌. حیدرفرمان و حسین المسلم و مجموعه دوستان ما در شورای المپیک از حامیان جدی ورزش قهرمانی ایران بودند. در هر مقطعی دچار چالش شدیم موانع را از جلوی ما برداشتند. از حضورشان در مجمع قدرشناسی می‌کنیم و ان‌شاءالله حرمت مهمان را حفظ کنیم.

توضیحات سجادی در مورد «رسمیت» انتخابات کمیته المپیک/ تعداد اعضای مجمع مشخص شد

خبره ورزشی مجمع انتخاباتی کمیته ملی المپیک در مورد رسمیت برگزاری مجمع انتخاباتی این کمیته توضیحاتی را ارائه کرد  و گفت ۵۳ نفر اعضای حاضر در مجمع هستند که ۲۸ نفر آنها المپیکی و ۲۵ نفر آنها غیرالمپیکی هستند.

به گزارش ایسنا، نصرالله سجادی در پنجاه و یکمین مجمع انتخاباتی کمیته ملی المپیک درباره برگزاری انتخابات این کمیته، اظهار کرد: ماده هشتم اساسنامه می گوید جلسات عادی مجمع با حداقل دو سوم اعضای مجمع رسمیت می یابد و نصف بعلاوه یک آرای اعضای حاضر در مجمع ملاک تصمیم گیری خواهد بود.

وی ادامه داد: اگر به حدنصاب نرسیم یک ماه بعد، مجمع برگزار می‌شود و این جلسه با حضور نیمی از اعضای دارای حق رای رسمیت می یابد.

خبره ورزشی مجمع انتخاباتی کمیته ملی المپیک با اشاره به اینکه اگر در نشست دوم نیز حد نصاب نرسیم با فاصله زمانی یکماه مجدد با هر تعدادی از اعضای مجمع انتخابات برگزار می‌شود، عنوان کرد: همچنین تبصره ۴ ماده ۱۵ می‌گوید انتخابات با رای مخفی و کتبی صورت می پذیرد.

سجادی افزود: اساسنامه تاکید دارد در رای گیری ها اکثریت مطلق در مجمع فدراسیون های المپیکی بعلاوه تعداد ورزشکاران به عنوان نماینده ورزشکاران المپیک مدنظر قرار گیرد.

انصراف شایسته پس از بحث با صالحی‌امیری

در جریان مجمع انتخاباتی کمیته ملی المپیک، مجید شایسته کاندیدای پست ریاست درخواست صحبت داشت که صالحی امیری اجازه نداد و گفت: یک ثانیه هم اجازه نمی دهم چون باید به بقیه هم اجازه بدهم.

شایسته پاسخ داد: این چه منطقی است وقتی سه کاندیدای دیگر موافق هستند.

صالحی امیری پاسخ داد: من باید مجمع را اداره کنم و حق بقیه هم هست صحبت کنند.

شایسته با عصبانیت گفت: برای اینکه نشان دهم اخلاق در ورزش وجود دارد، خداحافظی می‌کنم.

صالحی امیری گفت: این خداحافظی به منزله انصراف است؟

شایسته پاسخ داد: بلی و صالحی امیری گفت که فرم انصراف را به آقای شایسته تحویل دهید.

خسروی‌وفا و علی‌نژاد به دور دوم رفتند

در این مجمع ۵۳ عضو شامل ۲۸ المپیکی و ۲۵ غیرالمپیکی حضور داشتند.  

پس از شمارش آرا از مجموع ۵۳ رای ماخوذه، خسروی وفا ۲۴ رای، علی‌نژاد ۲۴ رای و باقرزاده ۵ رای کسب کردند. 

با توجه به یکسان شدن رای دو کاندیدا، انتخابات به دور دوم کشیده شد. 

برای ریاست  مهدی علی‌نژاد، محمود خسروی وفا، فضل‌الله باقرزاده و  مجید شایسته کاندیدا بودند.  

* ایراد دبیر به اضافه شدن ۲ عضو مجمع در فاصله  رای گیری دور دوم ریاست

دبیر در بین رای گیری دور دوم ریاست، گفت: دو نفر به مجمع اضافه شده اند و اساسنامه در چنین مواقع چه می گوید و با بندش بخوانید.

نصرالله سجادی پاسخ داد: اساسنامه چیزی نمی گوید.

دبیر پاسخ داد: اساسنامه در اینجا سکوت است و دستگاه نظارتی باید نظر بدهند.

سجادی پاسخ داد: آقای حیدر فرمان پاسخ بدهند که بی طرف هستند.

حیدر فرمان گفت: سوال اول این است که آنها عضو مجمع هستند یا خیر. که پاسخ داده شد: بله

حیدرفرمان ادامه داد:  هیچ‌مورد غیر قانونی نیست چون عضو مجمع هستند و قانونی است و می‌توانند در دور دوم رای بدهند.

سجادی نیز گفت: هاشم اسکندری و مسعود سلیمانی اضافه شده‌اند و در حال حاضر اعضای مجمع ۵۵ نفر هستند که ۲۸ المپیکی و ۲۷ غیرالمپیکی در مجمع حضور دارند.

خسروی‌وفا رئیس کمیته ملی المپیک شد

در دور دوم رای‌گیری دو عضو غیر المپیکی دیگر به مجمع اضافه شدند و تعداد اعضا به ۵۵ نفر رسید.  

در پایان رای‌گیری از ۵۵ رای، خسروی وفا ۲۸ رای و علی‌نژاد ۲۷ رای کسب کردند. به این ترتیب محمود خسروی وفا برای چهار سال به عنوان رییس کمیته ملی المپیک انتخاب شد. 

فرهادی‌زاد نایب رئیس شد

مهین فرهادی زاد چون تنها کاندیدای نایب رییسی بانوان بود با بلند کردن دست اعضای مجمع انتخاب شد و ۵۴ رای آورد. 

ابتدا اعلام شد ۵۵ رای آورد که دبیر گفت خانم فرهادی زاد ۵۴ رای آورده و خودش به خودش رای نداده است. صالحی امیری از فرهادی زاد پرسید که خودش به خودش رای می دهد یا خیر.  وقتی  فرهادی زاد گفت خیر، صالحی امیری پاسخ داد: استثنا برای یک بار حرف دبیر درست بود و یکبار حرف درست زدی الان بود.  دبیر گفت: حرف های من در این چهار سال درست بوده است و خواستید مو به مو می گویم. 

در ادامه، نصرالله سجادی خواستار این شد که ادامه شمارش آرا انجام شود.

سعیدی و نوروزی به دور دوم رفتند

برای نایب رییس دوم با قرزاده ۹ رای،‌ اورسجی ۲ رای، رنگرز ۸ رای، سعیدی ۱۴ رای، کیهانی ۶ رای و نوروزی ۱۵ رای کسب کردند. به این ترتیب سعیدی و نوروزی به دور دوم رفتند. 

فضل‌الله باقرزاده، غلامرضا نوروزی، مجید کیهانی، عباس اورسجی، حسن رنگرز، مهر علی باران چشمه، کیکاووس سعیدی کاندیدا بودند. 

مهرعلی باران‌چشمه با ارسال نامه‌ای از نایب رییسی انصراف داد و در مجمع هم شرکت نکرد. 

نوروزی نایب رئیس شد

در پایان دور دوم نیز نوروزی با ۲۹ رای به عنوان نایب رئیس انتخاب شد. سعیدی نیز ۲۵ رای آورد. ۲ رای نیز باطله اعلام شد.

۱۶ نفر کاندیدای ۷ کرسی هیات اجرایی

رای گیری برای هیات اجرایی آغاز شد که ۱۶ نفر به عنوان نامزد، شرکت کردند.

حمید عزیزی رئیس فدراسیون گلف در ادامه از صالحی امیری خواستار شفاف سازی در مورد تشابه اسمی خود و داود عزیزی شد که در این زمینه صالحی امیری اعلام کرد حمید عزیزی به عنوان رییس فدراسیون گلف و داود عزیزی به عنوان رییس فدراسیون تنیس در انتخابات شرکت کرده‌اند.

نصرالله سجادی نیز اعلام کرد باید حتما در برگه رای مربوط به هیات اجرایی از ۱ تا ۷ نفر انتخاب کنند و در صورتی که به ۸ نفر رای دهند برگه رای باطله به شمار می آید.

انتخاب ۵ عضور هیات اجرایی در دور اول

انتخابات هیئت اجرایی کمیته ملی المپیک برگزار شد و پنج عضویت هیات اجرایی  مشخص شدند.  

مهرداد علی قارداشی ۴۲ رای، مهدی پاکدل ۳۸ رای، علیرضا سهرابیان ۳۰ رای، داورزنی ۲۹ رای و غلامرضا شعبانی بهار ۲۸ رای به عنوان پنج عضو هیات اجرایی انتخاب شدند. دو عضو دیگر هم باید در دور دوم انتخابات تعیین شوند. 

آرش میراسماعیلی ۲۵، محمدرضا پوریا ۱۷، جواد داوری ۱۲، محسن رضوانی ۱۶، حمید عزیزی ۱۸، داود عزیزی ۲۲، مرتضی قربانی ۱۷، مهدی گودرزی ۲۴، محمد علیپور ۱۴، عباس نظریان ۱۱ و مجید هنرجو ۷ رای کسب کردند که میراسماعیلی، گودرزی، حمید عزیزی و داود عزیزی به دور دوم انتخابات رفتند تا دو نفر دیگر اعضای هیات اجرایی ممشخص شوند. 

بهداد سلیمی هم به عنوان عضو منتخب کمیسیون ورزشکاران در هیات اجرایی تایید شد. 

*تذکر سجادی به دبیر
دبیر پس از تعیین ۵ خبره ورزشی گفت: خدا را شکر کسانی که حقشان بود  رای آوردند.

نصرالله سجادی خطاب به دبیر گفت: خواهش می کنم خارج از دستور حرف  نزنید.

درگیری شدید دبیر با علیپور و کیهانی

دبیر در ادامه گفت: از هیات اجرایی قبلی کسی رای نیاورد.

علیپور خطاب به دبیر گفت: امشب دیگر راحت می خوابی ما اینجا  رای نیاوردیم  تو هم شورای شهر رای نیاوردی.

علیپور و دبیر درگیری لفظی پیدا کردند که نصرالله سجادی خواستار این شد ساکت باشند.

کیهانی خطاب به سجادی گفت: فقط به علیپور می گویید ساکت باشید و به دبیر هم بگویید.

دبیر پاسخ داد: اینکه می‌گویم کار برای خدا باشد، بد است. آقای صالحی امیری تاج سر ما است اما ۱۱ نفر در هیات اجرایی بودید هیچ کدام رای نیاوردید. چهار سال حرف زدید، الان نوبت ما است. من انتخابات شرکت نکردم که حرف بزنم. 

دبیر خطاب به کیهانی گفت: هزار تا خبره ورزشی داریم اما تو باید خبره شوی. خودتان در هیات اجرایی به خودتان رای دادید. این همه ورزشکار داریم اما اینکه خبره های ورزشی ما شما شدید دیگه ….

صالحی امیری عصبانی شد و فریاد می زد که آقایان مهمان داریم. به احترام من ساکت شوید.

نتایج دور دوم انتخابات هیات اجرایی

در دور دوم از ۵۴ رای ماخوذه، مهدی گودرزی با ۳۰ رای و حمید عزیزی با ۲۰ رای عضو هیات اجرایی کمیته ملی المپیک شدند. داودی عزیزی هم ۱۸ رای و آرش میراسماعیلی هم ۱۵ رای داشتند و به هیات اجرایی نرسیدند.

۴ رای نیز باطل بود.

 

تایید گزارش حسابرس توسط مجمع و انحلال شرکت توسعه بازرگانی

حسابرس کمیته ملی المپیک گزارش مالی تا پایان سال ۱۴۰۰ را به مجمع ارائه کرد که مورد تایید قرار گرفت.

صالحی امیری خواستار گرفتن مجوزهایی از مجمع شد. او گفت: طرح جانشین پروری داریم و به اعضای کسانی که بازنشسته می شوند،  نفراتی جایگزین کنیم. لیست از کمیسیون ورزشکاران می گیریم و ما دخالتی نداریم و برای  این طرح مجوز شما را می خواهیم.

او ادامه داد: برای کمک هایی که از کمیته بین المللی المپیک و شورای المپیک آسیا گرفتیم مجوز می خواهیم. کمک های ما از شورای المپیک آسیا دو مرحله ۱۰۰ هزار دلار بوده است و کمک IOC  مبلغ ۹۴۰ هزار دلار بوده است که از آن استفاده کردیم. برای کمک به افراد پیشکسوتان، تخصیص ۵۰ درصد بودجه به فدراسیون ها، ۳۰ درصد هزینه آماده سازی ورزشکاران و بقیه هزینه کادر پرسنلی و نیروی انسانی مجوز بدهید تا در اسناد باقی بماند.

او افزود:  انحلال شرکت توسعه بازرگانی کمیته ملی المپیک را تصویب کنید. ریالی از آن به کمیته ملی المپیک وارد نشد. در چهار سال و نیم گذشته چهار و نیم ریال وارد کمیته ملی المپیک نشد و تصمیم گرفتیم منحل کنیم و نهادهای نظارتی در مورد آن از ما سوال می کردند، بدون اینکه کارایی داشته باشد و حس کردیم انحلال آن به صلاح کمیته ملی المپیک است.

 صالحی امیری عضو افتخاری مجمع کمیته ملی المپیک شد

 طاهره طاهریان نایب رئیس سابق کمیته ملی المپیک نیز در مجمع بیان کرد: آقای خسروی وفا! باور داشتم این دوره از کمیته ملی المپیک یکی از بهترین دوره ها بوده است و نوآوری داشته است. خواهشم این است عضویت افتخاری مجمع عمومی کمیته ملی المپیک را به آقای صالحی امیری پیشنهاد دهیم و جامعه ورزش از نظرات او استفاده کند.

خسروی وفا از اعضای مجمع خواست نسبت به پیشنهاد طاهریان رای بدهند که همه دست خود را بالا بردند و حضور صالحی امیری به عنوان عضو افتخاری مجمع کمیته ملی المپیک تصویب شد.

 

 

تگ ها

مقالات مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مطلب هم پیشنهاد میشود

Close
Close