اخبار ایران

رییس جمهور: بدون فکر برای سفره مردم، ارز ترجیحی حذف نمی‌شود

روزهای بروجرد- رییس جمهوری گفت: انتظار دلسوزان انقلاب این است که همگرایی و همپوشانی میان مجلس و دولت صورت گیرد.

سید ابراهیم رییسی  روز یکشنبه در صحن مجلس شورای اسلامی برای دفاع از کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۱ با گرامیداشت ۱۹ دی و قیام مردم قم اظهار کرد: قیام ۱۹ دی، آغاز نهضت عظیم اسلامی بود که منتهی به ۲۲ بهمن شد. یاد همه شهدا بویژه حاج قاسم سلیمانی را گرامی می‌داریم به ارواح‌شان درود می‌فرستیم و از ارواح بلندشان استمداد می‌طلبیم.

وی با اشاره به حضور خود در مجلس ادامه داد: حضور امروز من در مجلس و در حضور نمایندگان محترم به دلیل احترام به قانون و آیین نامه مجلس و برای تبیین لایحه بودجه ۱۴۰۱ است، چون در جلسه گذشته و در روز تقدیم لایحه ابعداد و شاخص‌های بودجه ۱۴۰۱ را بیان کردم.

رییس‌جمهوری افزود: امروز همگرایی بین مجلس و دولت ضروری است که در جهت رفع مشکلات مردم، انتظار دلسوزان انقلاب این است که این همگرایی و همپوشانی صورت گیرد.

رییسی با بیان اینکه تاکید کرد: در جاهایی که این همکاری صورت می‌گیرد و آهنگ مجلس و دولت یکی است مثل موضوع مسکن و حمایت از تولید که هم خواست مردم است و هم نظر مجلس و دولت، این همگرایی مفید واقع می‌شود و در موضوع بودجه هم باید همین طور باشد.

وی افزود: امروز انتظار مردم و امید آنان به دولت برای اینکه گره‌گشایی کند و مشکلات معیشت‌شان را حل کند، امید و انتظار بالایی است. اقداماتی هم در این باب انجام شده است. دولت هم تلاش دارد وعده‌هایش تحقق عینی پیدا کند و پایبند به وعده‌ها باشد در عمل.

رییس‌جمهوری با اشاره به موفقیت‌ها در کنترل شیوع کرونا، اظهار کرد: خدا را شاکرم که در این زمینه موفق عمل کردیم تا دیگر موفقیت برخی کشورها و غربی‌ها را به رخ ما نکشند و به لطف خدا امروز پایین‌ترین حد بستری و فوتی کرونا در کشور وجود دارد.

رییسی یادآور شد: در تورم نیز که خواست مردم و دلسوزان کنترل آن است، هم سیر نزولی آغاز شده است و هم تورم در حال کنترل است و آمارها و پیگیری‌ها نشان می‌دهد که سیر صعودی تورم به سیر نزولی بدل شده و این امر آغاز شده و به کاهش قیمت‌ها خواهد انجامید.

وی تاکید کرد: روند افزایشی صادرات غیرنفتی ۴۰ درصدی شده است و باید تلاش کرد تا این میزان افزایش یابد. سهم ما در اقتصاد منطقه بسیار بالا است و هنوز این سهم به دست نیامده. همچنین برخلاف تحریم‌ها و تهدیدها امروز افزایش صادرات نفتی و میعانات را داریم. از طرف دیگر ارز حاصل از این مبادلات دارد به منابع ارزی کشور بازمی‌گردد و منابع ارزی رو به افزایش است.

رییس‌جمهوری با تاکید بر اینکه توازن در سیاست خارجی و تعامل با کشورها را وعده داده بودیم، اظهار کرد: این امر برای کشورهای همسایه دارد اتفاق می‌افتد و برای این کشورها و برای کشورهای دنیا توازن در سیاست خارجی اثبات شده است. روابط اقتصادی و تجاری ما با برخی از کشورها ظرف سه چهار ماه اخیر تا سه‌برابر افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه افزایش اعتماد مردم به دولت سرمایه بسیار بزرگی است، یادآور شد: اگر مشکلاتی مثل زلزله و سیل و از همه مهتر حمله سایبری را داشتیم که می‌خواستند کشور را دچار بحران کنند، با اعتماد مردم این وضعیت را کشور بدون مشکل پشت سر گذاشت.

رییسی تصریح کرد: امروز خود غربی‌ها هم می‌دانند که مهمترین دستاورد دولت مسئله خنثی‌سازی تحریم‌هاست. رفع تحریم‌ها در یک حرکت عزتمندانه دارد دنبال می‌شود و هم قرارگاه خنثی‌سازی تحریم‌ها برپاست تا این تحریم‌ها را برای خود مانع ندانیم.

وی با اشاره به لایحه بودجه ۱۴۰۱ اظهار کرد: هدف‌گیری دولت رشد ۸ درصدی اقتصادی است. در سال های گذشته مشکلات جدی داشتیم و رشدی کمتر از یک‌درصد داشته‌ایم. باید اقداماتی انجام شود که ما را به  این میزان رشد برساند تا اشتغال ایجاد شود و تولید رونق یابد.

رییس‌جمهوری با اشاره به ضرورت کنترل تورم و کاهش آن، تصریح کرد: ما نباید شاهد باشیم که فقیر ما فقیرتر و غنی‌ ما غنی‌تر شده است. باید این روند کاملاً به نحوی باشد که سفره و معیشت مردم آسیب نبیند و وضع آنان متفاوت شود.

 

تگ ها

مقالات مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مطلب هم پیشنهاد میشود

Close
Close