اخبار ایران

کسری بودجه شدید و دستور ابراهیم رییسی برای فروش اموال نهادهای دولتی

روزهای بروجرد- رییس جمهور در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت به تمام دستگاه‌های دستور داد برای فروش اموال مازاد خود همکاری کنند. 

تامین بودجه امسال دولت با مشکلات زیادی روبه‌رو شده است و پس از آنکه دولت نتوانست فوریت لایحه اصلاح ارز ۴۲۰۰ تومان را در مجلس تصویب کند ناچار است از روش‌های جایگزین برای تامین بودجه خود استفاده نماید.

یکی از این راه‌ها فروش اوراق است که این موضوع می‌تواند باعث ریزش بازار سرمایه شود و اعتراض‌هایی به دنبال داشته باشد. راه دیگر فروش اموال مازاد نهاد‌های دولتی است که به نظر می‌رسد در این راه نیز مشکلاتی وجود دارد.

در این باره سازمان‌ها و نهادهای دولتی همکاری لازم را انجام نمی‌دهند و اموال کم ارزش خود را مازاد اعلام می‌کنند که نمی‌تواند کسری بودجه را پوشش دهد. 

در همین راستا چندی پیش وزیر اقتصاد در نامه‌ای به رئیس جمهور ۱۵ مشکل و مانع فروش اموال مازاد دولت را تشریح کرد و اعلام کرد در ۶ ماه نخست امسال فقط یک درصد از درآمد‌های پیش‌بینی شده بودجه در این بخش محقق شده است.

وزیر اقتصاد عنوان کرده در شش ماهه نخست سال ۱۴۰۰ معادل ۴۷۳ میلیارد تومان بوده که به حساب خزانه واریز شده است.

در بودجه سال جاری بیش از ۴۵ هزار میلیارد تومان درآمد از محل فروش و واگذاری اموال مازاد منقول و غیرمنقول پیش بینی شده است. 

خاندوزی در نامه خود از رییس جمهور خواست که بخشنامه جدیدی را که وزارت اقتصاد تدوین کرده برای رفع موانع فروش اموال مازاد دولتی تائید و ابلاغ نماید.

امروز ابراهیم رئیسی به خودداری نهادهای دولتی در معرفی اموال مازاد خود واکنش نشان داد. 

در جلسه امروز ستاد هماهنگی اقتصادی دولت وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره مولد سازی دارایی‌های دولت گزارش داد که بر اساس این گزارش تدابیر مؤثر و کارآمدی در حوزه منابع بودجه سال جاری در نظر گرفته شده است که بر مبنای آن مقرر شد بخشی از منابع درآمدی مولدسازی دارایی‌ها در اختیار دستگاه‌های اجرایی استان محل واگذاری قرار گیرد تا منشاء سرمایه‌گذاری مطمئن در استان‌های مختلف باشد.

رئیس جمهور در همین زمینه گفت: «لازم است تمام وزرا، رؤسای سازمان‌ها و استانداران برای مولدسازی دارایی ها واگذاری اموال مازاد دولت جهت جبران کسری بودجه سال جاری با جدیت و بدون کوچکترین وقفه‌ اقدام نمایند. کوتاهی در واگذاری اموال‌ مازاد پذیرفته نیست.»

 

 

تگ ها

مقالات مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مطلب هم پیشنهاد میشود

Close
Close