اخبار ایران

طرح مجلس برای تشکیل یک استان جدید

روزهای بروجرد- ۳۵ نماینده مجلس با تدوین طرحی خواستار تشکیل یک استان جدید شده‌اند که این طرح پس از اعلام وصول از سوی هیات رئیسه مجلس برای بررسی بیشتر به کمیسیون تخصصی پارلمان ارجاع شده است.

به گزارش تسنیم، متن این طرح به شرح زیر است:

مقدمه (دلایل توجیهی):

استان کرمان با یازده درصد وسعت کشور به عنوان پهناورترین استان و از نظر جمعیت رتبه نهم را دارد فاصله بین شمالی‌ترین نقطه استان با جنوبی ترین، قریب ۸۰۰ کیلومتر است. این مسافت و وجود شهرستان‌های زیاد عملا سرکشی استاندار و مدیران کل را برای بررسی مسائل و مشکلات همه شهرستان‌های استان ناممکن ساخته و موجب عقب ماندگی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و نتیجتا موجب خسارات آشکاری به مردم شهرستان‌های شرق استان شامل بم- ریگان- فهرج و نرماشیر و دوازده شهر و قریب هفتصد روستا و آبادی گردیده است که آثار عقب ماندگی و توسعه نامتوازن در این شهرستان‌ها به روشنی مشهود است.

شهرستان‌هایی با سرمایه‌های فراون، ولی محرومیت‌های ناشی از ضعف شدید اعمال مدیریت مضافا آنکه بُعد مسافت و خطرات جاده‌ای و هزینه‌های تردد و بوروکراسی‌های اداری و رفت و آمد‌های پی در پی جهت اخذ مجوزها، انگیزه سرمایه گذاران را جهت سرمایه‌گذاری کاهش می‌دهد و تردد برای حل مشکلات بعد از سرمایه‌گذاری مزید بر علت گردیده است چنانچه مدیریت‌های کلان به خوبی انجام می‌شد این اندازه عقب ماندگی و محرومیت وجود نداشت براین اساس چهار شهرستان شرقی استان کرمان (بم- ریگان- فهرج ونرماشیر) با گویش و فرهنگ مشترک، منابع در آمدی و اقتصاد مشابه در انواع محصولات دامداری و کشاورزی بخصوص خرمای مضافتی بم که قریب بیست هزار بهره بردار و تولید سالانه قریب دویست هزار تن، یکی از مناطق مهم تولید خرمای کشور محسوب می‌شوند اضافه بر همه اینها، وجود کم آبی و خشکسالی‌های پی در پی، مدیریت متمرکز در این شهرستان‌ها برای جلوگیری از خسارت‌های بیشتر به مردم و سرمایه‌های ملی و اعمال مدیریت شایسته جهت محرومیت زدایی، ضروری می‌نماید؛ لذا طرح تفکیک چهار شهرستان شرقی استان کرمان و ایجاد استان بم به مرکزیت شهرستان بم ارائه می‌گردد لازم به ذکر است متاسفانه از منشا معلوم و نا معلوم، کش مکش‌ها وحساسیت‌هایی بعضا بی‌مبنا بین مردم شهرستان‌های شرقی و جنوبی در موضوع استان شدن هر یک از این دو سرزمین ایجاد گردیده که اتحاد این شهرستان‌ها را تحت عنوان یک استان، سخت و غیر ممکن نموده است.

عنوان طرح: طرح تشکیل استان بم

ماده واحده: شهرستان‌های شرق استان کرمان شامل بم – ریگان – فهرج و نرماشیر از استان کرمان تفکیک و تحت عنوان استان بم به مرکزیت شهرستان بم تشکیل می‌شود.

تبصره: با انتزاع شهرستان‌های فوق، کارکنان سازمانی، وسایل و تجهیزات و بودجه و اعتبارات مربوط، به تناسب جمعیت و وسعت و وضعیت جغرافیایی، از محل تجهیرات و امکانات فعلی استان کسر و به استان جدید اضافه می‌گردد. هیاتی به ریاست معاون اول رئیس جمهوری و عضویت وزرای کشور و امور اقتصادی و دارایی و روسای سازمان‌های برنامه و بودجه و اداری و استخدامی کشور، مسئول اجرای مفاد این تبصره می‌باشند.

 

 

 

تگ ها

مقالات مشابه

1 thought on “طرح مجلس برای تشکیل یک استان جدید”

  1. سلام علیکم مقام معظم رهبری سال ۱۳۶۷در اجتماع عظیم مردم بروجرد (زمان ریاست جمهوری ) فرمودند :اگر بنا باشد ما در کشور استان جدید داشته باشیم یکی از شهر هایی که استحقاق این امر را دارد “بروجرد” است . بروجرد یکی از مهدهای علم و دانش وتقوی است .تقریبا ۳۳ سال از فرمایش حضرت آقا در این مورد میگذرد نه تنها بروجرد هیچ پیشرفتی نکرده بلکه محروم تر ،عقب افتاده تر وفقیر تر شده است .از صدا وسیما ،فرودگاه ،راه آهن ،دانشگاه علوم پزشکی و… هیچ خبری نیست” بروجرد” آن روز در ردیف قم ،قزوین ، گرگان بود امروز در ردیف بخش و شهر های محروم است .جالب است بدانیم بعداز فرمایش حضرت آقا استان های قم ، قزوین،گلستان،اردبیل ،خراسان شمالی ،خراسان جنوبی و البرز تشکیل شده است و بروجرد همچنان در محرومیت است .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مطلب هم پیشنهاد میشود

Close
Close