اخبار بروجرد

نصب تجهیزات سیستم حفاظت الکترونیک در موزه اسناد تاریخی بروجرد

روزهای بروجرد- مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان از نصب تجهیزات سیستم حفاظت الکترونیک در موزه اسناد تاریخی شهر بروجرد خبر داد.

به‌ گزارش مهر، سیدامین قاسمی اظهار کرد: از جمله تجهیزات سیستم حفاظت الکترونیک در این موزه تاریخی می‌توان به پنل مرکزی اعلام سرقت قابل برنامه‌ریزی، نورچشمی با تکنولوژی آینه‌ای، آژیر داخلی و خارجی و نشانگر اعلام حریق اشاره کرد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان عنوان کرد: این موزه در خانه تاریخی بیرجندی شهر بروجرد قرار دارد که متعلق به دوره قاجار است و دارای تزئینات و نقاشی منحصر به فرد است.

وی اضافه کرد: این خانه تاریخی به شماره ۱۴۴۷۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بنابراین گزارش، محدوده قدیمی شهر بروجرد با مساحتی بالغ بر ۲۸۰ هکتار همچنان ساختار تاریخی خود را حفظ کرده است، محدوده‌ای که نزدیک به ۵۰ خانه تاریخی را در خود جای‌داده و امروزه بیشتر در محدوده خیابان‌های جعفری، صفا، شهدا و بحرالعلوم قرار گرفته‌اند.

این بافت تقریباً شامل حدود تقریبی شهر بروجرد در سال ۱۸۵۰ میلادی است که بر اساس نقشه‌ای که در آن سال توسط ارتش روسیه از این شهر تهیه‌شده تعریف‌شده است. بافت تاریخی بروجرد چهار محله یا کوی دودانگه، صوفیان، یخچال و رازان داشته است. دودانگه محله اصلی و مرکز تجاری و اقتصادی این بافت به شمار می‌رود.

محله‌های یاد شده هرکدام دارای بیش از یک زیر محله بوده که با دارا بودن ویژگی‌های یک مجموعه شهری محدودتر از محله‌های اصلی هستند.

بناهای تاریخی قابل‌توجهی مانند امامزاده جعفر، مسجد جامع بروجرد و مسجد سلطانی در بافت تاریخی بروجرد قرارگرفته‌اند که قدمت برخی از آن‌ها به بیش از هزار سال می‌رسد.

بازار قدیمی بروجرد و چندین کاروانسرای تاریخی نیز در همین منطقه قرارگرفته‌اند. بیش از ۵۰ خانه تاریخی در این بافت قرارگرفته که برخی از آن‌ها از معماری جالب‌توجهی برخوردار هستند. خانه بیرجندی، خانه طباطبایی و خانه افتخار الاسلام از این گروه هستند.

 

 

 

تگ ها

مقالات مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مطلب هم پیشنهاد میشود

Close
Close