اخبار ایرانویژه ها

افزایش تعداد بستری‌کرونایی/ آرام آرام به سمت طوفان کرونای انگلیسی

روزهای بروجرد- شیوع کرونا در کشور با شیب خفیفی روبه افزایش است.

نیو صدر: روند شیوع کرونا در کشور همچنان با یک شیب خفیف در حال افزایش است و حتی هر از چند گاهی نمودارهای کرونا در کشور سقوط می‌کنند، اما نزدیک شدن به تعطیلات نوروز باعث شده است تا کشور در حالت آماده‌باش قرار بگیرد.

سعید نمکی وزیر بهداشت، چندی پیش در این رابطه هشدار داده بود: «طوفان سهمگین ویروس جهش یافته در راه است و باید آماده باشیم. بنده از مردم تقاضا کرده بودم که بحث سفر برای نوروزی منتفی شود، هر چند می دانم مردم خسته اند. اما مطمئن هستم در خانه می‌مانند تا بتوانیم بر این ویروس غلبه کنیم.»

نمودار مرگ و وضعیت کرونا در کشور

اگرچه کرونای انگلیسی مناطق مختلفی از جمله استان خوزستان را با وضعیت وحشتناکی روبرو کرده است، اما خوشبختانه به نظر می‌رسد که هنوز خبری از شروع طوفان کرونای انگلیسی در کشور نیست. آمار اعلام شده توسط وزارت بهداشت هم این موضوع را تایید می‌کند.

متاسفانه در یک هفته اخیر به طور میانگین هر روز بیش از ۸۳ زندگی در اثر ابتلا به کووید-۱۹ پایان یافتند و حتی در تاریخ ۱۹ اسفند این آمار به ۹۹ نفر هم رسیده بود. گفتنی است هفته گذشته در تاریخ ۱۱ اسفند تعداد فوتی‌ها پس از مدت‌ها به سه رقمی شدن نزدیک شده بود.

افزایش تعداد بستری‌های کرونایی/ آرام آرام به سمت طوفان کرونای انگلیسی

در مقایسه با هفته گذشته آمار قربانیان کرونا در کشور کاهش اندکی داشت. در مجموع از تاریخ ۱۵ تا ۲۱ اسفند ۵۸۵ نفر از مبتلایان کرونا در کشور فوت کردند. این در حالی است که تعداد قربانیان کرونا هفته قبلی در مجموع ۶۱۷ نفر بود.

این یعنی خوشبختانه پس از چهار هفته نمودار مرگ در کشور نزولی شد تا نگرانی‌ها نسبت به روند افزایشی شیوع بیماری تا حدی کاهش پیدا نکند.

افزایش تعداد بستری‌های کرونایی/ آرام آرام به سمت طوفان کرونای انگلیسی

نمودار ابتلا؛ همچنان صعودی

البته متاسفانه درباره آمار مبتلایان کرونا در کشور وضعیت به این شکل نیست. در یک هفته اخیر به طور میانگین هر روز ۸۳۳۳ نفر در کشور به کروناویروس مبتلا شدند و خلاف هفته گذشته حتی برای یک روز هم مجموع مبتلایان بیماری در کشور زیر ۸ هزار نفر نرسید. با ابتلای ۸۶۰۶ نفر روز چهارشنبه ۲۰ اسفند، بدترین روز کرونایی کشور بود.

افزایش تعداد بستری‌های کرونایی/ آرام آرام به سمت طوفان کرونای انگلیسی

این یعنی در مجموع از تاریخ ۱۵ تا ۲۱ اسفند، ۵۸۳۷۰ نفر در کشور به کروناویروس مبتلا شدند تا به طور نگران‌کننده‌ای روند صعودی بیماری در کشور از هشت هفته پیش تاکنون ادامه پیدا کند. البته افزایش تعداد مبتلایان این هفته زیاد نبود و در مجموع تعداد مبتلایان ۳۴۸ نفر افزایش پیدا کرد.

خبر بد اینکه ادامه این روند با شیب بیشتر می‌تواند منجر به شروع موج چهارم پاندمی در کشور باشد؛ موجی که بخاطر ورود کرونای جهش یافته در کشور گفته می‌شود از همیشه مرگبارتر است.

غلامرضا منتظری، نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، در این رابطه گفته بود: «هر بلیط نوروزی مجوزی برای ورودِ فرد به بیمارستان است که زمینه ساز مرگ و نابودی ما خواهد بود. وقتی تمام شواهد و قرائن نشان می دهد که فرجام این حرکت آسیب های فراوانی برای ما درپی خواهد داشت، باید تصمیمی هوشمندانه بگیریم و به یک لذت زودگذر در سفر توجه نکنیم.»

او افزود: «فرهنگ پرهیز باید پیاده سازی شود و تصور کنیم مسئولان توصیه ای هم به ما نکرده اند. در دوران کرونا این ما هستیم که تصمیم می گیریم فرصت زندگی مان ادامه پیدا کند و یا متوقف شود. ما هم قبول داریم که مردم خسته اند و فقط نوروز را پیش رو دارند اما نمی توان صفر و صدی با مردم برخورد کرد.»

افزایش تعداد بستری‌های کرونایی/ آرام آرام به سمت طوفان کرونای انگلیسی

افزایش نگران‌کننده تعداد بستری‌ها

متاسفانه تعداد بیماران بستری شده کرونا در کشور هم در این مدت افزایش پیدا کردند؛ به طوری که به جز دو روز در هفته اخیر هر روز بالای ۷۰۰ نفر از مبتلایان در بیمارستان‌ها بستری شدند. در مجموع به طور میانگین ۶۷۶ نفر بیمار کووید-۱۹ بستری شدند.

افزایش تعداد بستری‌های کرونایی/ آرام آرام به سمت طوفان کرونای انگلیسی

براین اساس در مجموع از ۱۵ تا ۲۱ اسفند ۴۷۳۸ نفر بستری شدند، بیشترین تعداد بستری کرونایی در ۹ هفته اخیر. متاسفانه معمولا تعداد بستری‌ها با تعداد فوتی‌های کرونا رابطه مستقیم دارند و افزایش این آمار معمولا با تاخیر چند هفته‌ای منجر به افزایش آمار مرگ در کشور می‌شود.

افزایش تعداد بستری‌های کرونایی/ آرام آرام به سمت طوفان کرونای انگلیسی

وضعیت شهرستان‌ها

 براساس آمار اعلام شده روز گذشته ۱۱شهرستان قرمز، ۳۲ شهرستان نارنجی، ۲۵۱ شهرستان زرد و ۱۵۴ شهرستان آبی هستند، براین اساس وضعیت شهرستان‌ها نسبت به هفته گذشته هیچ تغییری نکرده است.

شهرهای آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، خرمشهر، دزفول، دشت آزادگان، رامهرمز، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه در وضعیت قرمز قرار دارند.

افزایش تعداد بستری‌های کرونایی/ آرام آرام به سمت طوفان کرونای انگلیسی

تگ ها

مقالات مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Close