اخبار جهان

آمریکا: منتظر پیشنهادی سازنده از طرف تهران هستیم

روزهای بروجرد- «ند پرایس»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری شامگاه دوشنبه با اشاره به اینکه کشورش پیشنهاد حضور در نشستی با حضور طرف‌های برجام را داده گفت که واشنگتن منتظر «پیشنهادی سازنده» از طرف ایران است.

پرایس در پاسخ به سئوال خبرنگاری که واکنش دولت «جو بایدن» به گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره اقدام ایران در آغاز غنی‌سازی اورانیوم با سومین آبشار سانتریفیوژهای IR-2M در سایت نطنز را جویا شده بود گفت: «چیزی که ما گفته‌ایم این است که صبر ما به خاطر ماهیت این چالش نمی‌تواند بی‌پایان باشد.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه با بیان اینکه ماهیت این چالش موجب می‌شود هر روز بر نگرانی‌های آمریکا افزوده شود، تصریح کرد که دولت جو بایدن از نخستین روزهای آغاز به کار خود، رایزنی با شریکان، متحدان و اعضای کنگره در خصوص برجام را آغاز کرده است.

او سپس گفت: «همچنان بر این باوریم که همان‌طور که از آغاز گفته‌ایم برنامه هسته‌ای ایران چالشی است که بهترین روش مواجهه با آن، دیپلماسی است.»

«ند پرایس» در کنفرانس خبری شامگاه دوشنبه، این اقدامات جبرانی ایران را «نگران‌کننده» خواند و به تلاش‌های «رافائل گروسی»، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای رایزنی با تهران در این زمینه اشاره کرد.

او گفت: «درباره گام‌هایی که ایران ظرف دو یا چند سال گذشته برای فاصله گرفتن از توافق انجام داده صحبت کرده‌ایم. این گام‌ها، مطمئناً نگران‌کننده‌اند. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم در خصوص این گام‌ها صحبت کرده است.»

ند پرایس اضافه کرد: «همان‌طور که گفته‌ایم به مدیر کل [آژانس اتمی] اعتماد و ایمان کامل داریم و همزمان، درب دیپلماسی را باز نگاه می‌داریم.»

دولت آمریکا اخیراً اعلام کرد چنانچه اتحادیه اروپا از این کشور برای شرکت در نشستی با حضور اعضای برجام از جمله ایران دعوت به عمل آورد این دعوت را خواهد پذیرفت.

جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد برای برگزاری چنین دیداری را رد کرد. «سعید خطیب‌زاده»، سخنگوی وزارت خارجه ایران حدود یک هفته پیش در توییتر نوشت: «با توجه به مواضع و اقدامات ایالات متحده و تروییکای اروپایی، زمان برای نشست غیررسمی پیشنهادی مهیا نیست. به یاد داشته باشید: ترامپ به واسطه سیاست غلط “شکست حداکثری” بود که نتوانست دیداری داشته باشد. با وجود تحریم‌ها، شرایط همچنان همانطور است. اتهام‌زنی های هماهنگ شده، دیپلماسی نیست. این رویکرد در قبال ایران جواب نمیدهد.»

ند پرایس در کنفرانس خبری شامگاه دوشنبه گفت: «چیزی که می‌خواهم تأکید کنم این است که ما پیشنهادی مطرح کرده‌ایم. پیشنهاد ما ورود به گفت‌وگوهای مبتنی بر حسن نیت در چارچوب ۱+۵ بوده است. ما شاهد اظهارنظرهای علنی متعددی از سوی ایرانی‌ها در این خصوص بوده‌ایم. ما منتظر پیشنهادی سازنده از تهران هستیم.»

تگ ها

مقالات مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مطلب هم پیشنهاد میشود

Close
Close