اخبار جهان

درخواست فرانسه، آلمان و انگلیس برای بازگشت ایران به تعهدات هسته‌ای

روزهای بروجرد- اعضای اروپایی برجام با انتشار بیانیه مشترکی در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نگرانی خود نسبت به عدول جمهوری اسلامی ایران از تعهدات هسته‌ای خود اعلام کردند.

فرانسه، بریتانیا و آلمان روز جمعه ۲۹ آبان دوباره ایران را به بازگشت به تعهدات هسته‌ای خود فراخواندند.

به گزارش وبسایت وزارت خارجه بریتانیا، اعضای اروپایی برجام گفته‌اند متعهد به حفظ برجام و اجرای کامل آن هستند. در بیانیه این سه کشور آمده است: «ما به سختی تلاش کردیم که برجام حفظ شود و بار‌ها و آشکارا از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و اعمال تحریم‌ها علیه ایران اظهار تاسف کردیم و تلاش‌هایی مانند راه‌اندازی مکانیسم مالی اینس‌تکس را برای تجارت قانونی ایران انجام دادیم.»

این بیانیه می‌گوید، اما به رغم حسن نیت شرکای اروپایی برجام، ایران یک سال و نیم است که «در موارد متعدد» تعهدات هسته‌ای خود را «بصورت جدی» نقض کرده است.

در ادامه این بیانیه آمده است: «ما از این نگران هستیم که ایران اورانیوم را بیش از حد ۳.۶۷ درصد تعیین شده در برجام غنی‌سازی می‌کند و به افزایش ذخایر اورانیوم ادامه داده که اکنون ۲ هزار و ۴۴۳ کیلوگرم است. این ۱۲ برابر بیش از حد تعیین شده در برجام است. برخلاف برجام، ایران در حال استفاده از سانتریفیوژ‌های پیشرفته برای تولید اورانیوم با غنای پایین است. ایران همچنین برخلاف برجام، در حال غنی‌سازی در تاسیسات فردو است که این محل هیچ کاربرد غیرنظامی معتبری ندارد.»

این بیانیه می‌افزاید: «ایران به انجام دادن تحقیقات و توسعه در چندین نوع سانتریفیوژ پیشرفته که در برجام و برنامه تحقیق و توسعه برجام مجاز نیست، پرداخته است. این شامل فعالیت صد‌ها سانتریفیوژ آی‌آ۴، آی‌ار۲ام و آی‌ار۶ است. ایران همچنین نوع جدیدی از سانتریفیوژ‌هایی را که در برجام مجاز نیستند معرفی کرده است. ایران باید از انجام دادن هر تحقیق و توسعه سانتریفیوژ‌های پیشرفته که برخلاف مقررات برجام است، خودداری کند.»

سه کشور اروپایی در ادامه بیانیه خود گفتند: «مهم‌تر از تمام اینها، ایران اعلام کرده است که قصد دارد سانتریفیوژ‌های پیشرفته را در واحد غنی‌سازی سوخت در نطنز نصب کند. گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تایید می‌کند که این روند آغاز شده و یک زنجیره سانتریفیوژآی‌ار۲ام و نیز برخی آی‌ار۴‌ها در این تأسیسات نصب شده است. این گزارش همچنین می‌گوید که این زنجیره‌ها به انباشته‌سازی اورانیوم ادامه خواهند داد. آژانس در ۱۷ نوامبر گزارش داد که روند تزریق گاز اورانیوم هگزافلورید به سانتریفیوژ‌های آی‌آر۲ام آغاز شده است.»

از سوی دیگر گروسی روز چهارشنبه ۱۸ نوامبر (۲۸ آبان) در گفتگو با شبکه ان‌بی‌سی گفت: «امیدوارم که هرگز زمانی برای حمله نظامی نباشد.»

اظهارات وی پس از آن بیان شد که روزنامه نیویورک تایمز روز دوشنبه با استناد به سخنان چهار مقام فعلی و سابق آمریکا گزارش داد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هفته گذشته از مشاورانش پرسیده آیا امکانی برای اقدام نظامی علیه سایت اصلی هسته‌ای ایران در نطنز وجود دارد یا نه.

نیویورک تایمز نوشته بود که طی نشستی در روز پنجشنبه گذشته، طیف وسیعی از مشاوران ارشد رئیس جمهوری آمریکا تلاش کردند او را از پیش بردن برنامه حمله نظامی منصرف کنند. ایران نیز بی درنگ به این خبر واکنش نشان داده و تهدید کرد که به هر تعرضی «پاسخ کوبنده» می‌دهد.

رافائل گروسی در گفتگوی خود با ان‌بی‌سی، این موضوع را که آمریکا در حال برنامه‌ریزی برای چنین حمله‌ای است، «کمی بر پایه حدس و گمان» خواند. وی در این گفتگو که در ژنو انجام شد گفت: «یک حمله نظامی مخل هر گونه فعالیت بازرسی است، چه رسد به ایمنی بازرسان که اولویت من است. اگر کسی قصد انجام چنین کاری را داشته باشد ایمنی بازرسان اولین چیزی است که من به آن فکر کنم.»

تگ ها

مقالات مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مطلب هم پیشنهاد میشود

Close
Close