اخبار بروجردویژه ها

خانه ورشو بروجرد در تکیه تاریخی موثقی ایجاد می شود

روزهای بروجرد- مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان از ایجاد خانه ورشو در بروجرد خبر داد.

سیدامین قاسمی با اعلام این خبر، افزود: «طی جلسه‌ای که با حضور کارشناسان صنایع‌دستی برگزار شد، ضرورت ایجاد این خانه و مزایای آن برای صنعتگران ورشو‌ساز بروجرد مورد بررسی قرار گرفت.»

او وجود این بنا را یکی از شاخصه‌های ضروری ثبت شهر بروجرد به عنوان شهر جهانی ورشو اعلام کرد و گفت: «در صورت شکل‌گیری این خانه، استادان برتر ورشوسازی یک‌جا متمرکز شده و این مکان به کانون حفظ و اشاعه این هنر تبدیل خواهد شد.»

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان بیان کرد: «با تایید شورای معاونان اداره‌کل استان، تکیه موثقی خیابان دکتر فاطمی بروجرد، برای احداث خانه ورشو در نظر گرفته شده و عمده تجهیزات لازم نیز برای آن خریداری شده است.»

او اظهار کرد: «طرح ایجاد این خانه و چگونگی تقسیم فضا و جانمایی کارگاه‌ها در آن، توسط یک مشاور خبره در سال جاری تهیه و آماده بهره‌برداری می‌شود.»

تکیه موثقی مربوط به دورهٔ قاجار است و در بروجرد، خیابان مدرس جنب بیمارستان چمران واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۲۰۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این عمارت قدیمی که از معدود کوشک‌های باقی‌ماندهٔ شهر بروجرد بود که پیش‌تر در میانهٔ باغی به وسعت ۵٬۰۰۰ مترمربع قرار داشته و در سه طبقه احداث شده‌است.

طبقهٔ اول که سقف‌های آن با استفاده از طاق‌های آجری پوشیده شده، محل نگهداری احشام و علوفه بوده و دارای یک هشتی بسیار زیباست که از طریق یک پلکان مورب به طبقات بعدی مرتبط می‌شود.

طبقهٔ دوم این بنای تاریخی که شامل پنج اتاق مجزا و تو در توست دارای پوشش سقف چوبی است که به دلیل استفاده زمستانی ارتفاع آن از حد معمولی اندکی کوتاه‌تر است. فضای اصلی این بنا که تماماً از خشت ساخته شده و با تزئینات آجری بر روی بدنه مزین شده و در طبقهٔ سوم واقع است.

این فضا شامل یک هشتی گنبدی شکل سه اتاق بزرگ با سقف‌های مرتفع و یک مهتابی (بهارخواب) مشرف بر فضای باغ پیرامون از نور و چشم‌انداز مطلوبی برخوردار است. افزون بر فضاهای مذکور عمارت دارای یک اتاق منفرد و هشت ضلعی است که در بالای بام به طرز زیبایی احداث و بهره‌مندی از طبیعت پیرامون و فضای دلنواز باغ را به حد اعلا خود رسانده است.

تگ ها

مقالات مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Close