اخبار ایران

هاشمیِ پسر، نامزد ائتلاف کارگزاران در انتخابات ریاست جمهوری

روزهای بروجرد- در روز‌های اخیر موضوع نامزدی محسن هاشمی برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ داغ شده است. خود او اخیرا گفته اگر اصلاح طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ شرکت نکنند، کاملا حذف خواهند شد و اینگونه تلویحا تمایل خود را برای حضور نشان داده است.
رویداد۲۴ در این گزارش بررسی کرده که محسن هاشمی تا چه اندازه حامل گفتمان اصلاح طلبان است و آیا او می‌تواند گزینه مناسبی برای جریان اصلاحات باشد.

در روز‌های گذشته بار دیگر بحث نامزدی محسن هاشمی رفسنجانی برای انتخابات ریاست جمهوری توسط تیم رسانه‌ای کارگزاران سازندگی مطرح شده است. آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی می‌نویسند محسن هاشمی رفسنجانی در کنار اسحاق جهانگیری و علی لاریجانی گزینه‌های جدی کارگزاران سازندگی برای انتخابات ۱۴۰۰ هستند.

ائتلاف کارگزاران و معرفی این سه نفر از این جهت اهمیت دارد که در انتخابات گذشته مجلس احزاب نزدیک به خاتمی مثل اتحاد ملت، توسعه ملی، مجمع ایثارگران در انتخابات شرکت نکردند و در غیاب آن‌ها محور اصلی جریان اصلاح طلب، ائتلافی به رهبری کارگزاران سازندگی بود که مجموع آرای آنها رضایت‌بخش نبود.

به نظر می‌رسد با مواضع احزاب پیشرو، در انتخابات پیش رو هم آن‌ها اجازه معرفی نامزد نداشته باشند و به این ترتیب فرصت عرض اندام در انتخابات به کارگزاران سازندگی خواهد رسید.

تجربه تلخ کارگزاران سازندگی در انتخابات مجلس

کارگزاران سازندگی در انتخابات مجلس یازدهم، با وجود بهره بردن از نام مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در مجموع حداقل ۲۸۰۰ رای برای هر نامزد خود به دست آورد. برخی منتقدان کارگزاران معتقدند که گزینه‌های اولیه حزب کارگزاران سازندگی توانایی جمع کردن اجماع همه اصلاح‌طلبان را ندارند.

اسحاق جهانگیری به خاطر ارز ۴۲۰۰ تومانی به شدت مورد انتقاد اقتصاددانان و البته عامه مردم است. ارز ۴۲۰۰ تومانی باعث بوجود آمدن فساد‌های مختلف اقتصادی شد که هنوز هم دادگاه‌های آن توسط افکار عمومی به شدت پیگیری می‌شود.

گزینه دیگر کارگزاران، علی لاریجانی است که این روزها زیر ضرب انتقادات است. در روزهای گذشته رویداد۲۴ برای نخستین خبری منتشر کرد که نشان می‌داد لاریجانی چهره اصلی قرارداد ربع قرنی ایران و چین است. با این شرایط در ماه‌های آینده اخباری بیشتری از او به گوش می‌رسد و انتقادها افزایش خواهد یافت.

کارگزاران در حالی به علی لاریجانی تمایل دارد که او نه چهره اصلاح‌طلبی به شمار می‌رود و حتی در حد و اندازه روحانی نیز نمی‌تواند شعار‌های اصلاح طلبان را بازگو کند. با این شرایط «یادگار آیت الله» شاید بتواند یک گام از دو رقیب درونی خود جلوتر باشد.

به گزارش رویداد۲۴ محسن هاشمی رفسنجانی هیچ وقت چهره‌ه‌ای اصلاح طلب نبوده است. او بیشتر برای علاقه‌مندان بیت هاشمی، نمادی از رفتار پدر به شمار می‌رود. همین دیروز بود که او در نامه‌ای به صدا و سیما به خاطر پخش برنامه‌ای که چهره مرحوم آیت‌الله هاشمی را مخدوش کرده بود اعتراض کرده است.
در حالی که در این چند سال صداوسیما بار‌ها و بار‌ها گزارش و برنامه‌های ساخته که چندان خوشایند مردم نبوده، اما محسن هاشمی با وجود اینکه ریاست شورای شهر تهران را برعهده دارد، همچنان خود را سخنگو و مدافع ارزش‌ها، رفتار‌ها و برنامه‌های پدر می‌داند و با وجود اینکه این موقعیت را داشته که از زیر سایه پدر خارج شود همچنان دوست دارد خود را فرزند مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بنامد تا یک چهره مستقل.

کارگزاران سازندگی سال‌هاست با تکیه بر پیشینه هاشمی رفسنجانی سعی دارند روح او را به عنوان محور حرکت خود معرفی کند. آن‌ها معتقدند ایران در دوره هاشمی رفسنجانی دورانی باشکوه را سپری کرده بنابراین همان سیاست تعدیل اقتصادی و آزادسازی قیمت‌ها و سایر برنامه‌های سیاسی و اجتماعی او باید در پیش گرفته شود. مردم ایرانبه خاطر دارند که در دوران هاشمی رفسنجانی اقتصاد ایران تورم ۴۰ درصدی را تجربه کرده بود شبیه آن چیزی که در دولت احمدی نژاد و روحانی بار دیگر تکرار شد.

از نظر سرکوب رسانه‌ها نیز برخی معتقدند دولت هاشمی بیشترین خفقان وجود داشت؛ خفقانی که در دوره احمدی‌نژاد و بعد از سال ۸۸ نیز تجربه شد. البته در دوره خاتمی تعداد زیادی از روزنامه‌نگاران به زندان رفتند و رسانه‌های شماری توقیف شد با این حال وزارت ارشاد دولت خاتمی با صدور مجوز‌های متعدد به رسانه‌های منتقد مانع انسداد سیاسی شده بود چنانچه در دولت روحانی نیز باز بودن فضای مجازی در اینستاگرام و تلگرام به خصوص در دولت اول او مانع انسداد سیاسی شد و به نظر می‌رسید دولت روحانی حداقل در فضای داخلی با سرکوب موافق نیست. اما در دولت هاشمی بعد از استعفای خاتمی، وزارت ارشاد به میرسلیم سپرده شد!

محسن هاشمی رفسنجانی خود را پدر متروی تهران می‌داند. او در زمینه اجرایی مدیریت ضعیفی نبوده است، اما با برندی که از خود نشان داده، نمی‌تواند حامل گفتمان اصلاح‌طلبی پیش رو باشد. البته حامیان کارگزاران سازندگی شدیداً معتقدند راه توسعه کشور در دست خاندان هاشمی رفسنجانی است. آن‌ها می‌گویند مهدی و فائزه هاشمی رفسنجانی به خاطر دفاع از مواضع اصلاح‌طلبانه به زندان رفته‌اند؛ در حالی که فرزندان سایر مقامات ارشد اصلاح‌طلب زندان را نچشیده‌اند. هرچند کنایه آن‌ها به فرزندان میرحسین موسوی و مهدی کروبی و سیدمحمد خاتمی است، اما در میان فرزندان، حکم زندان مهدی اساسا ارتباطی به فعالیت‌ها و مواضع سیاسی او نداشت و ماجرا اقتصادی بود.

فائزه هاشمی در نقش گفتمان سازی!

فائزه هاشمی رفسنجانی هم سابقه زندان دارد و هم در گفتمان اصلاح طلبی، نسبت به سایر کارگزاران رادیکال بوده است. او اولین و مشهورترین شخصیت سیاسی اصلاح‌طلبی است که رسما با خانواده چند زندانی بهایی دیدار کرد و دفاع از حقوق آن‌ها سخن گفت و رفتاری داشت که حتی رادیکال‌ترین اصلاح‌طلبان از آن اجتناب می‌کنند و وقتی در مقابل سوال برخورد با بهاییان قرار می‌گیرند با جملات کلی دفاع از حقوق شهروندی از کنار آن عبور می‌کنند. فائزه هاشمی رفسنجانی در دهه هفتاد نیز به خاطر پوشش متفاوت و دفاع از دوچرخه سواری زنان مشهور شده بود.

فرزندان خانواده هاشمی رفسنجانی با وجودی که از نظر سیاسی گرایش‌های مختلف محافظه‌کار و تندرو دارند، اما به اهمیت خانواده واقفند و سعی می‌کند حرمت خانواده را حفظ کند.

اختلاف حزبی، ائتلاف حزبی

کارگزاران سازندگی سال‌هاست دچار اختلافات کوچکی در حزب است. برخی افراد مثل غلامحسین کرباسچی به شدت به اصلاح‌طلبان تندرو انتقاد دارد. کرباسچی از زمانی که به خاطر پرونده شهرداری تهران به زندان رفت، معتقد بود باید اصلاح‌طلبان از او بیشتر حمایت می‌کردند.

اصلاح طلبان جوان در احزاب پیشروتر اصلاحات همواره با او مشکل داشته‌اند و از آن سو نیزکرباسچی که در این سال‌ها همیشه دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی بوده، برخی از آنها را فرصت‌طلب رادیکال توصیف کرده است که مانع پیشبرد برنامه‌های اصلاحی آیت الله هاشمی شده‌اند.

در مقابل حسین مرعشی که به مرور به چهره اثرگذاری در کارگزاران سازندگی تبدیل شده است بعد از اتفاقات سال ۸۸ نسبت به جریان اصلاحات، موضع همراهی بیشتری داشت. اما مرعشی هم جزئی از خانواده است و در انتخاباتی که محسن هاشمی رفسنجانی نامزد آن است با تمام وجود برای پیروزی او تلاش خواهد کرد.

تگ ها

مقالات مشابه

1 thought on “هاشمیِ پسر، نامزد ائتلاف کارگزاران در انتخابات ریاست جمهوری”

 1. فائزه هاشمی اصلاح‌طلب گفت: بابا از دور شدن انقلاب از مسیر دلخور بود.

  خانم هاشمی،
  مسیر انقلاب همین است همه انقلاب‌ها با جنایت خیانت سرکوب آغاز شده‌اند به فساد و ورشکستگی رسیده‌اند و توسط مخالفان انقلاب برکنار گردیده‌اند بلااستثنا.
  چند گویی کین چنین و آن چنان، تا چنینی عمر تو تاوان بود.
  کی بود پروای خلقش ذره‌ای، هر که او در کار سرگردان بود.

  سرور گرامی،
  تنها راه نجات میهن اتحاد ماست که هم‌صدا جمهوری اسلامی را تشویق به انجام دو فوریت نماییم:
  ۱- قطع دشمنی با آمریکا برای دفع تهدیدات خارجی،
  ۲- به رسمیت شناختن حق #آزادی_بیان مصوب قانون اساسی جهت حل مشکلات داخلی،
  با تشکر از توجه شما،

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Close