اخبار ایران

نجات ماهان از سقوط در سوریه/ مزاحمت جنگنده‌های آمریکایی، تنش میان تهران و واشنگتن را تشدید می‌کند؟

روزهای بروجرد- رسانه‌های عربی می‌گویند در نتیجه مزاحمت جنگنده‌های آمریکایی، هواپیمای مسافربری ایرانی از خطر سقوط در آسمان سوریه نجات پیدا کرد و این اتفاق منجر به تشدید تنش میان تهران و واشنگتن می‌شود. این در حالی است که آمریکا می‌گوید در فاصله ایمن از هواپیمای ایرانی قرار داشته است و صرفا برای تامین امنیت نیروهایش اقدام به بررسی هوایپمای ایرانی کرده است. گزارش رویداد‌۲۴ از آنچه رسانه‌های عربی درباره این اتفاق نوشتند را بخوانید.

به گزارش رویداد۲۴ شب گذشته هواپیمای مسافربری ماهان که در مسیر تهران به مقصد بیروت قرار داشت، مورد مزاحمت دو جنگنده آمریکایی در آسمان سوریه قرار گرفت. این حادثه منجر به کاهش ارتفاع سریع هواپیما برای ممانعت از برخورد با جنگنده‌ها شد. در اثر این حادثه تعدادی از مسافران آسیب دیدند.

در ابتدا تصور می‌شد جنگنده‌ها اسرائیلی هستند اما در گفت‌وگویی که خلبان هواپیمای ماهان با خلبانان این دو جنگنده برای اعلام هشدار رعایت فاصله ایمن داشته، آنها خود را آمریکایی معرفی کرده‌اند. خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) نیز اعلام کرد جنگنده‌های متعرض به هواپیمای مسافربری ماهان، آمریکایی بودند و از پایگاه تنف سوریه به پرواز در آمدند.

ارتش رژیم صهیونیستی نیز مدعی شد که جنگنده‌های این رژیم، هواپیمای ایرانی را رهگیری نکرده‌اند. رسانه‌های عربی می‌گویند این جنگنده‌ها متعلق به ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا در سوریه است.

سخنگوی فرماندهی مرکزی آمریکا، در بیانیه‌ای درباره این حادثه اعلام کرد: «یک جنگنده اف-۱۵ آمریکا در جریان یک ماموریت عادی در مجاورت پادگان محل استقرار نیرو‌های عملیات عزم راسخ در تنف سوریه اقدام به بررسی بصری و استاندارد یک هواپیمای مسافربری ماهان ایر از فاصله‌ای ایمن یعنی تقریبا هزار متری کرد.»

او گفت که این بررسی برای اطمینان از ایمنی خدمه ائتلاف در پادگانی در تنف انجام شد و بعد از شناسایی آن به عنوان هواپیمای مسافربری ماهان ایر از آن فاصله گرفت. او گفت این کار با رعایت استاندارد‌های بین المللی انجام شد. سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در واکنش به این اتفاق از بررسی جزئیات آن خبر داد و اعلام کرد که ایران از آمریکا در سازمان ملل شکایت خواهد کرد.

نجات هواپیمای مسافربری ماهان از سقوط در آسمان سوریه

نشریه الاخبار لبنان لبنان با پوشش این خبر نوشت: روز گذشته، یک هواپیمای مسافربری حامل شهروندان لبنانی از بحران سقوط در آسمان سوریه پس از حمله جنگنده‌های آمریکایی نجات پیدا کرد. منابع خبری اعلام کردند که یک هواپیمای مسافربری ایرانی شرکت ماهان ایر با یک حمله از سوی جنگنده‌های آمریکایی به هنگام ورودش به حریم هوایی سوریه مواجه شد. این هواپیما از تهران عازم بیروت بود.

الاخبار همچنین نوشت: سازمان هواپیمایی سوریه اعلام کرد که جنگنده‌هایی که برای هواپیمای ایرانی مزاحمت ایجاد کردند، متعلق به نیرو‌های ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا هستند.

تهدید هواپیمای ماهان و تشدید تنش میان تهران و واشنگتن

القدس العربی با انتشار خبر مزاحمت دو جنگنده آمریکایی برای هواپیمای مسافربری ایرانی، نوشت: احتمالا این حادثه منجر به تشدید تنش میان دو دشمن دیرینه شود.

این رسانه در ادامه می‌نویسد: آمریکا در سال ۲۰۱۱ میلادی تحریم‌هایی را علیه شرکت ماهان ایر ایران اعمال کرد و ادعا کرد که این شرکت خطوط هوایی ایرانی حمایت‌های همه جانبه‌ای را از سپاه پاسداران ایران انجام می‌دهد. تنش میان تهران و واشنگتن از سال ۲۰۱۸ میلادی و همزمان خارج شدن دونالد ترامپ از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ایران و بازگشت تحریم‌ها علیه ایران اقتصاد ایران، تشدید شده است.

یک مقام امنیتی لبنانی در این باره گفته هواپیمای ماهان ایرانی که در آسمان هوایی سوریه مورد تعرض قرار گرفته بود، در فرودگان لبنان بر زمین نشست، ۴ نفر از مسافران زخمی شدند، این هواپیما از تهران عازم بیروت بود و مسافران ایرانی و لبنانی در آن حضور داشتند.

تهدید هواپیمای ایرانی در مثلث سوری عراقی و اردنی

روزنامه رای الیوم نیز در واکنش به مزاحمت جنگنده‌های آمریکایی برای هواپیمای مسافربری ایرانی نوشت: مسئولان آمریکایی در نخستین واکنش خود به این اتفاق اعلام کردند که یک جنگنده از نوع اف ۱۵ وارد محدوده دید هواپیمای مسافربری ایرانی شد، اما در یک فاصله امن قرار داشت. این اتفاق در آسمان سوریه رخ داد.

به گزارش رویداد‌۲۴ منابع سوری در گفتگو با خبرگزاری اسپوتینگ روسیه اعلام کردند که جنگنده‌های آمریکایی در منطقه التنف، مثلث سوری عراقی و اردنی در شرق کشور سوریه برای هواپیمای مسافربری ایرانی مزاحمت ایجاد کردند.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز نیز در این‌باره نوشت: یک هواپیمای مسافربری ایرانی در مسیر تهران به بیروت برای جلوگیری از برخورد با جنگنده آمریکایی به یک بار تغییر مسیر داد و کاهش ارتفاع داد. این اتفاق منجر به آسیب دیدن تعدادی از مسافران پیش از فرود در فرودگاه بیروت شد. فیلم‌های منتشر شده در رسانه‌های ایرانی و لبنانی که گفته می‌شود از سوی مسافران گرفته شده است نشان می‌داد که یک جنگنده به موازات هواپیمای مسافربری در حرکت بود. این هواپیما متعلق به شرکت ماهان ایر، یک شرکت خصوصی خطوط هوایی ایران است.

نیویورک تایمز در ادامه می‌نویسد: مسافران این هواپیما به دلیل کاهش یکباره ارتفاع ترسیدند. یک ویدیو منتشر شده از داخل این هواپیما نیز یک مسافر را نشان می‌دهد که سر و صورتش خونی شده است و یک مرد نیز از حال رفته و روی زمین افتاده است و یک نفر با ماسک اکسیژن در حال کمک به وی است.

در ادامه گزارش نیویورک تایمز آمده است: جنگنده‌های آمریکایی به صورت روزانه در نزدیکی پایگاه تنف، جایی که ۱۵۰ تا ۲۰۰ سرباز آمریکایی در حال آموزش به نیرو‌های سوری هستند در حال تردد هستند.

این اتفاق در ادامه سلسله آتش‌سوزی‌ها و انفجارات در ایران رخ می‌دهد، دو انفجار در سایت هسته‌ای نطنز و پارچین اخیرا در ایران با شائبه دخالت اسرائیل و آمریکا همراه بود. مقامات ایرانی هنوز در این باره اظهار نظر نکردند، مقامات غربی و اسرائیلی نیز گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای درباره این موضوع را تایید یا تکذیب نکردند. 

تگ ها

مقالات مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Close