اخبار بروجردویژه ها

مقدمات ثبت جهانی بروجرد به عنوان شهر ورشو در حال انجام است

روزهای بروجرد- مدیرکل میراث فرهنگی لرستان گفت: بروجرد به عنوان شهر ملی ورشو در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و به زودی به دنبال ثبت جهانی آن هستیم که مقدمات این کار در حال انجام است.

امین قاسمی در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: پنج هزار اثر شناسایی شده تاریخی در کشور داریم که نیمی از آن به ثبت فهرست آثار ملی رسیده است.

وی با بیان اینکه یونسکو هر سال از هر کشور فقط یک اثر را می پذیرد، افزود: سالهاست قلعه فلک الافلاک به عنوان نگین انگشتری لرستان در فهرست موقت ثبت جهانی قرار گرفته ولی لازمه ثبت نهایی آن، آزادسازی عرصه این اثر ارزشمند است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان با بیان اینکه آزادسازی حریم قلعه نیازمند تامین اعتبار است، عنوان کرد: بخشی از املاکی که در عرصه قلعه و پل گپ قرار دارند، در اختیار مردم و بازاریان است و بخشی هم در اختیار نیروهای نظامی استان است که این نیروها هم همکاری های خوبی با ما داشتند.

وی بیان کرد: برای آزادسازی توانستیم بخشی از اعتبارات را تأمین و پرداخت کنیم، بخشی هم هنوز تأمین نشده؛ با توجه به شرایط بحرانی دولت که ناشی از تحریم هاست متاسفانه نتوانستیم به تعهداتمان عمل کنیم.

قاسمی گفت: اگر مابقی حریم قلعه فلک الافلاک هم آزاد شود به سرعت می توانیم بحث ثبت جهانی شدن قلعه، حمام گپ و دره خرم‌آباد را به عنوان یک پکیج در یونسکو داشته باشیم.

وی تصریح کرد: ما سال گذشته توانستیم بروجرد را به عنوان شهر ملی ورشو در فهرست آثار ملی به ثبت برسانیم و به زودی به دنبال ثبت جهانی بروجرد در حوزه صنایع دستی هستیم که مقدمات این کار در حال انجام است.

تگ ها

مقالات مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Close