اخبار جهان

جزئیات ارسال ماهواره ضدایرانی اسرائیل/ وارث نتانیاهو و مسئول میز ایران در تل آویو کیست؟

روزهای بروجرد- همزمان با تمدید ماموریت ریاست موساد، اسرائیل یک ماهواره جاسوسی برای رصد فعالیت‌های هسته‌ای ایران با هدف جلوگیری از توسعه آن به فضا ارسال کرد.

در سایه ادامه سکوت مقامات ایران درباره حادثه نطنز، تحولات گسترده‌ای پیرامون تازه‌ترین فعالیت‌های ضد ایرانی رژیم صهیونیستی در منطقه منتشر می‌شود. روزنامه نیویورک تایمز اخیرا به نقل از یک مقام اطلاعاتی در خاورمیانه اعلام کرد که حادثه نطنز، یک بمب‌گذاری از سوی اسرائیل بوده است.

به گزارش رویداد۲۴ سایت روزنامه سعودی الشرق‌الاوسط در گزارشی خبر داد که اسرائیل برای پایش و رصد برنامه هسته‌ای ایران یک ماهواره جاسوسی به فضا ارسال کرده است، این اتفاق همزمان با تمدید ماموریت ریاست موساد انجام شده است که اقدامات ضدایرانی بسیاری را تاکنون در کارنامه خود ثبت کرده است.

همزمان با تصمیم «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل برای تمدید ماموریت «یوسی کوهن» رئیس موساد (دستگاه اطلاعاتی اسرائیل) که مسئولیت جاسوسی از ایران را نیز برعهده دارد، مقامات این رژیم اعلام کردند که ماموریت اصلی این ماهواره با نام (افق‌۱۶) زیر نظر داشتن فعالیت‌های هسته‌ای ایران و تلاش برای جلوگیری از توسعه آن است.

وزارت جنگ و صنایع هوافضای اسرائیل (IAI) روز گذشته، دوشنبه ۱۶ تیر ماه (ششم ژوئیه) از فرستادن ماهواره شناسایی حدید این رژیم به فضا خبر داد. وزارت جنگ اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرد که تلآویو برای کنترل نزدیک‌تر و بهتر فعالیت‌های ایران و انتقال سریع‌تر داده‌ها ماهواره جاسوسی “افق ۱۶” (Ofek 16) را به فضا پرتاب کرده است.

این مقامات اعلام کردند که «افق‌۱۶» از پایگاه هوایی «پالماخیم» در نزدیکی فرودگاه بن‌گورین در مرکز اسرائیل پرتاب شد، خدمه‌ای از نیروی هوایی اسرائیل و مرکز کنترل در مرکز این رژیم و پایگاه پالماخیم آن را زیرنظر دارند.

مقامات امنيتي اسرايل اعلام كردند ماموریت اصلی ماهواره جدید، رصد و پایش فعالیت‌های هسته‌ای ایران و تلاش برای جلوگیری از توسعه آن است. این پیشرفته‌ترین ماهواره‌ای است که اسرائیل تاکنون پرتاب کرده است که توانسته وارد جو زمین شود و عملیات ارسال عکس و اطلاعات از فضا را آغاز کند.

به نوشته الشرق الاوسط دوربین‌های این ماهواره از پیشرفته‌ترین و دقیق‌ترین دوربین‌ها در جهان هستند. بینی گانتس، وزیر جنگ و معاون نخست‌وزیر این رژیم در توصیف این ماهواره می‌گوید: «با حضور چشمان اسرائیل بر ایران در فضا، پنهان کردم فعالیت‌های هسته‌ای ایران برای این کشور دشوار می‌شود.»

وی در ادامه گفت: موفقیت امشب در پرتاب ماهواره افق‌۱۶ ، یک موفقیت  چشم‌گیر دیگر است که دستگاه جاسوسی محقق کرده است.

یوسی کوهن؛ از مدیریت عملیات سرقت آرشیو هسته‌ای ایران تا دومین مرد قدرتمند اسرائیل

الشرق الاوسط در این گزارش می‌نویسد: تحلیلگران پرتاب این ماهواره را با تصمیم نتانیاهو برای تمدید دوره یوسی کوهن، ریاست موساد به ویژه در سایه انتشار گزارش‌هایی از سلسله انفجارها در تاسیسات هسته‌ای ایران مرتبط می‌دانند. رئیس فعلی موساد ۶ سال است که در این سمت حضور دارد و از افراد بسیار نزدیک به نتانیاهو محسوب می‌شود و مدیریت حملات سیاسی، امنیتی و استراتژیک علیه ایران را برعهده دارد. وی از سوی دیگر، اطلاعات جاسوسی دقیقی از  ایران را جمع‌آوری می‌کند و تحت مدیریت وی، عملیات سرقت ارشیو فعالیت‌های هسته‌ای ایران و انتقال آن از تهران به اسرائیل انجام شد. منابع خبری می‌گویند کوهن وارث نتانیاهو در قدرت در اسرائیل خواهد بود.

حایم تومر، یکی از فرماندهان سابق موساد می‌گوید که موساد در دوران کوهن، به دستگاهی بزرگ تبدیل شده است که سیاست امنیت خارجی اسرائیل را مدیریت می‌کند و زمانی که وزیر خارجه آمریکا و یا هر مقام ارشد در سطح وی به اسرائیل سفر می‌کند نخست و پیش از دیدار با مسئولان این رژیم با کوهن دیدار می‌کنند.

روزنامه سعودی الشرق الاوسط در ادامه می‌نویسد: تمدید ماموریت کوهن در موساد در شرایط کنونی، ضرورت حیاتی است که در صورت ورود اسرائیل به درگیری شدید برعلیه توسعه برنامه هسته‌ای ایران، گریزی از آن نیست.

روزنامه نیویورک‌تایمز روز گذشته گزارشی منتشر کرد و در آن به نقل از یک مقام خاورمیانه اعلام کرد که اسرائیل مسئولیت حمله به نطنز را برعهده دارد.

تومر، یک مقام سابق موساد اعلام کرد که منبع این گزارش یک مقام اسرائیلی است. گزارش تاکید دارد که اسرائیل در این انفجار از بمب‌های بسیار قدرتمند استفاده کرده است. مقامات ایرانی اعلام کردند که دلایل حادثه در سایت نطنز را در اختیار دارند و درباره آن اطلاع رسانی خواهند کرد. به گفته تهران این حادثه هیچ تلفات جانی در برنداشته است.

تگ ها

مقالات مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Close