اخبار ایران

تحرکات قالیباف برای ریاست مجلس/ اصولگرایان تازه وارد به بازی سردار پایان می‌دهند؟

قالیباف پیش از این نشان داده بود توانمندی زیادی در لابی کردن دارد. در زمان شورای چهارم تهران، تعداد اصولگرایان و اصلاح طلبان برابر بود، اما قالیباف توانست با لابی گسترده، دنیامالی، عباس جدیدی، الهه راستگو و هادی ساعی را با خود همراه کند و بر کرسی شهرداری تهران بنشیند.

روزهای بروجرد- انتخاب رییس مجلس یازدهم یکی از دغدغه‌های بزرگ اصولگرایان در شرایط کنونی است. نمایندگان منتخب مجلس یازدهم و اصولگرایان فعلا در دوراهی انتخاب سختی قرار گرفته‌اند؛ گزینش قالیباف به عنوان رییس مجلس و چشم بستن بر تمام سوابقی که از او در اذهان مانده یا گذر کردن از او و انتخاب منطقی‌تر یک رییس مجلس.
تجربه نشان داده اصولگرایان همواره در چنین دوراهی‌هایی گزینه نخست را انتخاب کرده‌اند. شاید هم اصولگرایان از راه رسیده یکبار این تجربه را بر هم بزنند. گزارش رویداد۲۴ به قلم میثم سعادت را بخوانید تا با تحرکات قالیبافی‌ها در میان جریان‌های مختلف مدعی ریاست مجلس آشنا شوید.

روزی که محمدباقر قالیباف برای انتخابات مجلس ثبت نام کرد، بهتر می‌دانست قصد او نشستن بر صندلی‌های ردیف پایین پارلمان را ندارد و قرار بر صندلی علی لاریجانی تکیه بزند؛ به همین دلیل بود که او وقتی هنوز زمان قانونی تبلیغات هم آغاز نشده بود، شهر به شهر می‌گشت تا حامیانی برای ورود به مجلس بیابد که رای او برای ریاست را تضمین کنند.

در تهران هم وضع همینطور بود و قالیباف بارها و بارها لیست اصولگرایان تهران را رد کرد تا چهره‌هایی که حامی او هستند به مجلس وارد شوند؛ چه آنکه او رقبایی مثل حاجی بابایی و مرضی آقاتهرانی و میرسلیم و زاکانی را نیز در مقابل دارد.

قالیباف هماکنون به صورت مرتب با منتخبان مجلس یازدهم دیدار دارد و بعضی از این افراد تصاویر دیدارها را در شبکه‌های اجتماعی خود منتشر می‌کنند. گرچه خود سردار تمایلی برای رسانه‌ای کردن این دیدارها ندارد. با این حال به نظر می‌رسد بخشی از اصولگرایان روی ریاست او به جمع بندی رسیده‌اند.

عبدالله گنجی مدیر مسئول روزنامه جوان در توییتی از قالیباف حمایت کرده است. همزمان سایت مشرق نیوز هم این توییت را منتشر کرده است. از روزنامه جوان مهمتر، سایت جهان نیوز سردار زاکانی است که آن هم در گزارشی (که بازنشر گزارش صبح نو است) منتقدان قالیباف را نواخته است.
اهمیت جهان نیوز به این خاطر است که علیرضا زاکانی، یکی از رقیبان اولیه قالیباف برای ریاست مجلس به شمار می‌رود، اما به نظر می‌رسد او هم احتمالا به مرکز پژوهش‌ها راضی شده است.
به گزارش رویداد۲۴ قالیبافی‌ها با این برنامه احتمالا می‌خواهند نواب رئیس را بین موتلفه و احمدی‌نژادی‌ها تقسیم کنند؛ گزارش‌های متعدد سایت‌های اصولگرا نشان می‌دهد آنها حاجی بابایی و مصری را در نظر دارند.
این تقسیم بندی ذهنی جریان‌های اصولگرا البته معایبی هم دارد؛ گرچه حاجی بابایی وزیر احمدی نژاد بوده است، اما سابقه و پیشینه او به حامیان احمدی نژاد نمی‌رسد و احتمالا طیف‌های گسترده‌تری از او حمایت کنند. نکته دیگر آنکه ائتلاف قالیباف و موتلفه هم کمی بعید به نظر می‌رسد و طبیعی است قالیباف و میرسلیم سخت بتوانند کنار هم کار کنند، با این حال اصولگرایان حامی قالیباف تلاش می‌کنند از هم اکنون این ترکیب را جا بیندازند و از ائتلاف قالیبافی‌ها و موتلفه و احمدی‌نژادی‌ها برای انتخاب رییس و نواب سخن بگویند، اما نگاه کلی به جریان‌ها نشان می‌دهد واقعیت چیز دیگری است.

آنچه حامیان قالیباف تا کنون جا انداخته‌اند، این بوده که ترکیب ریاست قالیباف و تقسیم نواب بین سایر جریان‌ها همه را راضی کرده است و آن را به قدرت لابی‌گری قالیباف نسبت داده‌اند.

سردار قالیباف پیش از این نشان داده بود توانمندی زیادی در لابی کردن دارد. در زمان شورای چهارم تهران، تعداد اصولگرایان و اصلاح طلبان برابر بود، اما قالیباف توانست با لابی گسترده، دنیامالی، عباس جدیدی، الهه راستگو و هادی ساعی را با خود همراه کند و بر کرسی شهرداری تهران بنشیند. آن هم در شرایطی که دولت روحانی و مرحوم هاشمی، برای شهردار شدن محسن هاشمی مشغول لابی بودند.

قالیباف آن دوره دوستانی داشت که در لابی کردن به او کمک می‌کردند؛ مشهورترین آن افراد سردار عیسی شریفی بود که هم اکنون در زندان است. چهره‌هایی همچون پیرهادی هم اکنون همان کارکرد را برای قالیباف دارند؛ با این تفاوت که آن زمان پول‌های کلان شهرداری در اختیار تیم قالیباف بود، با این قالیباف نشان داده می‌تواند صد‌ها عیسی شریفی را برای لابی در کنار خود تربیت کند. در عین حال هنوز معلوم نیست قالیباف با تیم کنونی و البته سابقه‌ای که چندان مورد تایید همه اصولگرایان نیست، می‌تواند در لابی با نمایندگان منتخب مجلس یازدهم موفق باشد.

جبهه پایداری، ائتلاف اصولگرایان، جبهه پیشرفت و عدالت، نزدیکان و مسئولین دوره احمدی‌نژاد و احزاب همگی نمایندگانی دارند که سودای ریاست مجلس دارند و بخشی از آنها به لابی قالیباف دل سپرده‌اند، اما تقسیم پست‌ها مخالفانی هم دارد، باید منتظر ماند و دید آیا همان مصلحتی که سال ۹۶ به قالیباف و سال ۹۸ به جبهه پایداری دستور داد شمیشر‌ها را غلاف کنند، این بار هم صندلی مجلس یازدهم را برای سردار قالیباف تدارک دیده است.
نمایندگان منتخب مجلس یازدهم و اصولگرایان فعلا در دوراهی انتخاب سختی قرار گرفته‌اند؛ گزینش قالیباف به عنوان رییس مجلس و چشم بستن بر تمام سوابقی که از او در اذهان مانده یا گذر کردن از او و انتخاب منطقی‌تر یک رییس مجلس. تجربه نشان داده اصولگرایان همواره در چنین دوراهی‌هایی گزینه نخست را انتخاب کرده‌اند. شاید هم اصولگرایان از راه رسیده یکبار این تجربه را بر هم بزنند.
تگ ها

مقالات مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مطلب هم پیشنهاد میشود

Close
Close