اخبار بروجرد

مجموعه نمایشنامه‌” حیرت بازار” از عبدالرضا فریدزاده منتشر شد

روزهای بروجرد- مجموعه نمایشنامه “حیرت بازار” نوشته عبدالرضا فریدزاده منتشر شد.

 این مجموعه شامل پنج نمایشنامه‌ با عناوین “حیرت بازار”، “سالگرد”، “جبهه دوم”، “گاوها” و “گذرگاه” است.

“حیرت بازار” درباره خانواده‌ای سنتی است که هر ساله نذری را ادا می‌کنند که سابقه تاریخی دارد. این اثر به کارگردانی زری اماد در سال ۱۳۸۹ در سالن انتظامی خانه هنرمندان و جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر اجرا شده است.

نمایشنامه “سالگرد” در کشور افغانستان می‌گذرد. زمانی که نیروهای اتحادیه جماهیر شوروی سابق افغانستان را اشغال کرده بود. همچنین از مقاومت افغان‌ها مقابل روس‌ها می‌گوید. این متن به کارگردانی مولف در سالن شهیدرجایی بروجرد و جشنواره سراسری رامسر اجرا داشته است. همچنین توسط رضا عارف‌نژاد در مشهد در سال ۱۳۶۸ به صحنه رفته است.

“جبهه دوم” در اوایل جنگ تحمیلی می‌گذرد و نقش مردم را در دفاع هشت ساله نشان می‌دهد که انسان‌ها چگونه از هم پشتیبانی می‌کنند. این اثر که منتخب جشنواره نمایشنامه‌نویسی سوره در سال ۱۳۶۹ است به کارگردانی نویسنده در جشنواره سراسری فتح اجرا داشته است.

نمایشنامه “گاوها” موزیکال و منظوم است و با توجه به روایتی از نهج‌البلاغه به نگارش درآمده است. متن منتخب جشنواره نمایشنامه‌نویسی سوره در سال ۱۳۶۹ است. در سال ۱۳۶۸ در جشنواره استان لرستان و منطقه‌ای همدان به طراحی و کارگردانی نویسنده اجرا شده و اجرای عمومی در اراک و شهرضا به کارگردانی فرشاد آذلش داشته است.

“گذرگاه” نگاهی به مقاومت مردم در جنگ دارد. این که مردم چه نقشی می‌توانند داشته باشند و از این سرزمین دفاع کنند. این اثر برگزیده مسابقات بزرگ سراسری فرهنگی هنری فجر ۱۳۶۶ در رشته نمایشنامه‌نویسی است. به کارگردانی محمدتقی کاسه‌ساز در سال ۱۳۶۰، به کارگردانی محمد نگینی در سال ۱۳۶۰ و به کارگردانی احمد سپاسدار در شیراز اجرای عمومی داشته است.  

تم پنج نمایشنامه مجموعه “حیرت بازار” اجتماعی و مقاومت است و این آثار برای انتشار، بازنویسی و دراماتورژی جدید شدند.

کتاب مجموعه نمایشنامه “حیرت بازار” نوشته عبدالرضا فریدزاده در شمارگان ۳۰۰ نسخه و با قیمت ۳۵ هزار تومان توسط انتشارات کتاب نیستان روانه بازار کتاب شده است./هنرآنلاین

تگ ها

مقالات مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Close