اخبار لرستان

۱۷۲ میلیارد تومان بلاعوض به سیل زدگان لرستان پرداخت شد

روزهای بروجرد- رییس ستاد هماهنگی بازسازی مناطق سیلزده لرستان گفت: ۱۷۲ میلیارد تومان کمک های بلاعوض به سیلزدگان استان پرداخت شده است.

رضا خواجه ای در گفت و گو با ایرنا افزود: تاکنون ۴۴ هزار و ۸۰۰ واحد خسارت دیده برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی شده اند و کار احداث ۱۰ هزار و ۵۰۰ واحد نیز در حال انجام است.

وی تعداد معرفی شدگان را معادل بیش از ۹۵ درصد  واحدهای سیلزده برشمرد و ادامه داد: ۳۸ هزار واحد موفق به عقد قرارداد دریافت تسهیلات شده اند.

وی تصریح کرد: تاکنون بیش از۷۰۰ میلیارد تومان تسهیلات ارزان برای احداث، تعمیر و اجاره بها پرداخت شده و مرمت ۱۷ هزار و ۵۰۰ واحد معادل ۹۹ درصدواحدهای تعمیری نیز پایان یافته است.

خواجه ای مجموع واحدهای نیازمند تعمیر را ۱۷ هزار و ۸۰۰ واحد برشمرد و گفت: هشت هزار واحد آرماتوربندی، ۶ هزار و ۱۰۰ واحد اسکلت بندی، چهار هزار و ۲۰۰ واحد دیوارچینی و سقف انجام شده و یکهزار و ۲۰۰ واحد در مرحله گچ کاری هستند.

وی ادامه داد: ۴۲ هزار تن سیمان رایگان برای ساخت و ساز میان سیلزدگان توزیع شده و ۲۳۷ دستگاه انواع ماشین آلات در استان فعال است.

حدود ۴۵ هزار واحد مسکونی و تجاری شهر و روستاهای استان در ۱۸ شهر و یکهزار و ۲۰۰ روستا بر اثر سیل تخریب شده و یا آسیب دیده است.

هم اکنون استان اصفهان در شهر پلدختر، اردبیل در معمولان، قزوین در نورآباد، مرکزی در دوره چگنی و استان کردستان در شهرستان های ازنا و الیگودرز کار بازسازی این مناطق را به عنوان استان معین برعهده دارند.

به هر خانوار خسارت دیده سیل پنج میلیون تومان کمک بلاعوض معیشتی و ۱۵ میلیون تومان تسهیلات بانکی با سود پنج درصد تعلق می‌گیرد.

برای بازسازی هر واحد مسکونی روستایی ۴۰ میلیون تومان تسهیلات بانکی و ۱۰ میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت می‌شود که این مبلغ در مناطق شهری ۵۰ میلیون تومان تسهیلات و ۱۲ میلیون تومان کمک بلاعوض خواهد بود.

همچنین میزان تسهیلات و کمک‌های بلاعوض واحدهای صنفی به ترتیب ۱۰ تا ۲۰ و ۳ تا ۵ میلیون تومان اعلام شده است.

برای واحدهای صنفی احداثی نیز ۵ میلیون تومان بلاعوض و ۱۵ تا ۴۵ میلیون تومان تسهیلات با توجه به متراژ مغازه پرداخت می‌شود.

تسهیلات سرمایه‌ای برای اجناس و موجودی واحدهای صنفی نیز از ۱۵ تا ۴۵ میلیون تومان است و برآورد خسارت برعهده کمیته‌ای متشکل از فرمانداری، صنعت، معدن و تجارت و بنیاد مسکن بود.

سیل ۱۰هزار میلیارد تومان به زیرساخت های لرستان خسارت زد.

تگ ها

مقالات مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Close