اخبار بروجرد

“سلامت” زن به شرط اجازه شوهر!

روزهای بروجرد-سحر صارمی: در سالن انتظار بیمارستان نشسته بودم که گریه های زنی نظرم را جلب کرد علت را که جویا شدم مدعی شد که همسرش چندماهی است به بهانه کار ترک منزل کرده و با هم اختلاف دارند حال برای انجام جراحی زنانه، کادر بیمارستان از او اذن شوهر را خواسته اند درحالیکه شوهرش در دسترس نیست!

تصمیم به گرفتن پاسخ منطقی از رئیس بیمارستان کوثر گرفتم.

رئیس بیمارستان کوثر در گفت وگو با رصد نیوز در این رابطه گفت: طبق دستورالعملی که وزارتخانه به بیمارستان ها اعلام کرده است شرط انجام برخی جراحی های زنانه، امضای شوهر است!

وی افزود: بدون اذن شوهر کادرپزشکی قادر به انجام جراحی نمی باشند.

دکتر مهدیان با اشاره به اینکه ممکن است زن و شوهری باهم اختلاف داشته باشند بیان کرد: در این صورت باید زن به دادسرا مراجعه و از دادستان برای بیمارستان دستورکتبی اجازه عمل را بیاورد!

بعد از شنیدن این حرفها فهمیدم که برابری حقوق زن و مرد فقط در حد حرف باقی مانده است و زن حتی اختیار بدن خود را ندارد!

و چه بسیارند مادران و زنان سرزمینم که نه زورگرفتن امضا از شوهر را دارند و نه روی رفتن به دادگاه و دادسرا!! وسالیان سال با درد دست وپنجه نرم می کنند فقط به این دلیل که شوهر به انجام جراحی رضایت نمی دهد!

بسیاری از مردان با آگاهی از حقوق قانونی خود مبنی بر اذن شوهر برای زن مانع بسیاری از فعالیت های زنان حتی در همین مورد یاد شده که موضوعی برای سلامت آنان است، می شوند.

این در حالی ست که بسیاری از زنان به دلیل اعمال محدودیت های ناشی از حقوق قانونی تعین شده برای مردان، نمی‌توانند حتی به سلامت خود بپردازند و باید شخص ثالثی دراین بین پادرمیانی کند!

به هرحال سوالی که پیش می آید این است که چگونه یک زن عاقل و بالغ نمی تواند اجازه بدن خود به هنگام بیماری را داشته باشد؟! مگر وظیفه کادر پزشکی درمان بیمار نیست؟

تگ ها

مقالات مشابه

3 thoughts on ““سلامت” زن به شرط اجازه شوهر!”

 1. سلام
  به نوع عملی که قراره انجام بشه بستگی داره
  لطفا سیاه نمایی نکنید.
  هیچ توجیهی راجع به بیماری که نیاز به عمل جراحی داره وجود نداره.
  دختر در قبل از ازدواج برای انجام امور نیاز به اذن ولی داره
  بعد از ازدواج نیاز به اذن شوهر
  اگر این موضوع برای عده ایی غیر قابل تحمله خب شوهر نکنن که بخوان با کرفتن مهریه و….
  هم دیگران رو بد بین کنند همم وقت دادگاه و… رو بکیرن

 2. لطفا متن خبر رو اصلاح کنید

  در حال حاضر در خصوص ضرورت اجازه شوهر برای عمل جراخی زن قانونی وجود ندارد و صرفاً بحث اجازه از خود فرد مطرح است . در بند ۲ از ماده ۵۹ قانون مجازات اسلامی تصریح گردیده : هر نوع عمل جراحی یا طبی مشروع که با رضایت شخص یا اولیا یا سرپرستان یا نمایندگان قانونی آنها و رعایت موازین فنی و علمی و نظامات دولتی انجام شود ، در موارد فوری اخذ رضایت ضروری نخواهد بود .

  این ماده قانونی تصریح دارد به اینکه در عمل جراحی باید رضایت شخص یا اولیا سرپرست بیمار گرفته شود ، اشخاص اعم از زن و مرد از دیدگاه قانون ، پس از رسیدن به سن بلوغ رشید محسوب شده مگر آنکه عدم رشد یا جنون آنان اثبات گردد و زنان نیز از این قاعده مستثنی نبوده و فقط افراد محجور ( غیر رشید ، مجنون ) تحت سرپرستی و قیمومت می باشند .

  لذا فرمی که در اکثر بیمارستان ها جهت امضا وجود دارد ، فرم همراه می باشد و هر کسی به عنوان همراه می تواند این فرم را امضا نماید . ضمن آنکه زن می تواند مطابق قانون ، صرفاً خودش به عنوان صاحب نفس ، برگه را امضا نماید

  1. خیر .من الان بیمارستان نشستم و مادرم عمل داره. اجازه ندادند من که دخترشم چیزی امضا کنم.گفتند همسر گفتم پدرم فوت شده.گفتند پسر گفتم برادر ندارم.گفتند برادر گفتم در سفره!
   گفتند پس بگو داییت یه متنی برای ما با اثز انگشت و امضا واتس اپ کنه که رضایت داره.پرینت بگیریم ضمیمه کنیم! حالا من بیچاره دکتر این مملکتم. و اعلام رضایت مادرم که نیاز به عمل داره هیچ.رضایت من که دخترشم هم قبول ندارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مطلب هم پیشنهاد میشود

Close
Close