اخبار بروجرد

سراب “سانتی مانتالیسم” فرهنگی در بروجرد

روزهای بروجرد- الهام شاهدپور: “سانتی مانتال” یا “سانتال مانتال” از آن واژه هایی ست که همه ما آن را با کمی زیر و زبر بسیار شنیده ایم و از آن دست واژه هایی است که همگان پیش از آنکه معنای آن را بدانند، از آن استفاده می کنند و از همان ابتدا هم کلمه غریبی بود اما وقتی می خواهیم سطح کلاس کسی را بسیار بالا توصیف کنیم راحت تریم که این واژه بیگانه را در زبانمان بچرخانیم و مثلا بگوئیم فلانی خیلی سانتی مانتال است.

اما واژه “سانتی مانتال” از ریشه لغوی sentimental است که معنای اصطلاحی آن، با معنای واقعی اش، تفاوت بسیار دارد. به طور خلاصه سانتی مانتالیسم در دانشنامه آزاد ویکی پدیا چنین ترجمه شده است:

احساساتی‌گری یا احساسات‌گرایی یا انتظار چنان واکنشی عاطفی از خواننده یا بیننده که با موقعیت موجود تناسبی نداشته باشد یا در آن اثر، زمینه لازم برای آن فراهم نشده باشد.

اما معنای این واژه در فرهنگ عامیانه و اصطلاح فارسی آنچنان که در فرهنگ معین آمده عبارت است از:

۱ – دارای ظاهری آراسته و رفتاری همراه با ظرافت ۲ – دارای روحیه ای ظریف و احساساتی که این مفهوم به آنچه کاربرد این واژه در جوامع امروزی کشور دارد، نزدیکتر است.

سانتی مانتالیسم فرهنگی زمانی رخ می دهد که افراد از هر طبقه و با هر نگرشی بخواهند فرهنگی غالب را در جامعه به صورت یک مد پرطرفدار ترویج دهند نظیر آنچه امروز در نگرش ها و رفتارهای جوانان در شکل لباس پوشیدن گرفته تا رسم هایی با منشاء غربی، ظاهر شده است.

سانتی مانتالیسم در واقع یک کنایه به افرادی است که پیرو مدگرایی و یا تجمل گرایی های افراطی هستند، افرادی که می کوشند به نوعی تافته ای جدا بافته از لحاظ شان و کلاس اجتماعی در سطح جامعه باشند و البته از شنیدن این واژه نیز درباره رفتار و عملکردشان چندان خشنود نیستند چرا که خود را همگن با هنجارهای رشد یافته در سطح جامعه “به روز” می دانند.

اینکه چه اندازه بروجرد درگیر پدیده سانتی مانتالیسم فرهنگی شده متر و معیاری برایش وجود ندارد اما به راحتی می توان از نوع رفتار و لباس های رواج یافته در میان سنین و جنسیت های مختلف و ایجاد رقابت های نادرست برای رسیدن به حد بالای این مفهوم، میزان شیوع این مفهوم را در جامعه امروز شهر دریافت.

سانتی مانتالیسم فرهنگی آنجایی بیشتر خودنمایی می کند که در میهمانی هایمان به دلیل کلاس و تفاخر بیشتر از ظروف یکبار مصرف برای پذیرایی استفاده می کنیم اما در همایشی و یا مثلا اجتماعی حرف از حمایت از محیط زیست در قبال آلاینده هایی چون پلاستیک ها می زنیم.

این ناهنجاری اجتماعی غالب در سطح شهر حالا دیگر نه به عنوان یک رفتار ضد ارزش که به عنوان یک ارزش رایج و پذیرفته شده از جوامع غربی رو به افزایش است تا به آنجا که حتی صحبت کردن به گویش “بروجردی” را ضد ارزش و بی کلاسی می دانند و استفاده از واژگان دخیل در فارسی و صحبت کردن کامل به زبان فارسی معیار را باکلاسی و به نوعی سانتی مانتال می دانند.

این روزها نمونه های سانتی مانتالیسم فرهنگی در سطح شهر آنقدر رو به افزایش است که اگر شاهد مثال دیگری بیاوریم جنبه کنایه آمیز این واژه بیشتر نمایان شده و بیم آن داریم که به بخش یا گروهی از جامعه به سبب مفهوم آن بربخورد!

تگ ها

مقالات مشابه

1 thought on “سراب “سانتی مانتالیسم” فرهنگی در بروجرد”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Close