اخبار لرستان

کشف بخشی از جمجمه انسان هوشمند در غار کلدر خرم‌آباد

روزهای بروجرد- مدیرکل میراث فرهنگی لرستان از کشف بخشی از جمجمه انسان هموساپین (هوشمند) در غار کلدر خرم‌آباد خبر داد.
به گزارش ایسنا، سید امین قاسمی در این خصوص گفت: با توجه به قدمت بالای شواهد فرهنگی به دست آمده از لایه‌های پارینه‌سنگی جدید غار کلدر که هم‌اکنون عنوان قدیمی‌ترین محوطه پارینه‌سنگی جدید ایران را به خود اختصاص داده است. این داده یکی از نادرترین کشفیات در غرب قاره آسیا محسوب می‌شود.

وی افزود: این یافته فرهنگی می‌تواند بخشی از حلقه مفقوده زنجیره تکامل بشر و مسیرهای مهاجرتی انسان‌های هوشمند از قاره آفریقا به آسیا، جنوب غرب آسیا، منطقه اوراسیا و نهایتاً رسیدن اولین گونه‌ها به قاره اروپا را پوشش داده و به‌عنوان یک کشف مهم در مطالعات پارینه‌سنگی دنیا قلمداد شود .

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری لرستان با اشاره به اینکه این اداره کل در حال انجام پیگیری‌های لازم جهت ادامه انجام کاوش و ثبت جهانی غارهای تاریخی استان است، تصریح کرد: جذب سرمایه‌گذار به‌منظور تبدیل این غار و منطقه کلدر به سایت موزه از دیگر برنامه‌های این اداره کل به‌منظور توسعه گردشگری استان است .

دکتر بازگیر سرپرست هیئت کاوش غار کلدر نیز اظهار کرد: گونه شناسی مقدماتی تکه استخوان مذکور توسط دیرین‌شناس سرشناس هلندی، پروفسور جان وندرماد انجام گرفته و مطالعات دقیق و جزئیات بیشتر در این خصوص پس از انجام تاریخ‌نگاری مطلق و مطالعه این داده توسط متخصصین آناتومی انسان، علوم ژنتیکی و… اطلاع‌رسانی خواهد شد .

زهرا بهاروند معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری لرستان نیز با بیان اینکه فصل سوم کاوش باستان‌شناختی غار کلدر با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شده است، تصریح کرد: کاوش باستان‌شناختی این فصل غار کلدر هم‌اکنون به اتمام رسیده و اعضای هیئت در حال انجام امور تاریخ‌نگاری لایه‌های پارینه‌سنگی جدید و میانه این غار با استفاده از روش‌های ترمولومینسانس و او. اس.ال هستند.

تگ ها

مقالات مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Close