اخبار ایران

مسئول و جانشین اطلاعات سپاه معرفی شدند

روزهای بروجرد- مسئول سازمان اطلاعات سپاه در سمت خود ابقا و جانشین این سازمان تغییر کرد.

به گزارش فرارو حجت الاسلام والمسلمین حسین طائب به عنوان مسئول اطلاعات سپاه و سردار سرتیپ پاسدار حسن محقق به عنوان جانشین اطلاعات سپاه معرفی شدند.

در مراسمی با حضور «سرلشکر سلامی»، فرمانده کل سپاه، حجت الاسلام حسین طائب به عنوان مسئول اطلاعات سپاه و سردار سرتیپ پاسدار حسن محقق نیز به جانشین اطلاعات سپاه معرفی شدند.

در این مراسم همچنین از خدمات سردار سرتیپ پاسدار حسین نجات که پیشتر جانشین سازمان اطلاعات سپاه بود، قدردانی شد.

تغییرات در ساختار اطلاعات سپاه

پیش از این سردار حسین محقق مسئول معاونت اطلاعات راهبردی و حجت الاسلام طائب ریاست سازمان اطلاعات سپاه را برعهده داشتند.

واحد اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همزمان با شکل گیری این نهاد انقلاب با عنوان معاونت اطلاعات و تحقیقات سپاه کار خود را آغاز کرد و ظیفه برخورد با گروهک‌های ضد انقلاب را بر عهده گرفت. در سال ۱۳۶۳ و با تشکیل وزارت اطلاعات؛ نیروهای واحد اطلاعات سپاه نیز به این وزاتخانه می‌روند و معاونت اطلاعات سپاه کار جمع آروی اطلاعات نظامی را برعهده می‌گیرد و عملاً تبدیل به واحد اطلاعات عملیات می‌شود.

در اواسط دهه هفتاد معاونت اطلاعات سپاه علاوه بر ماموریت‌های نطامی، ماموریت‌‌‌‌های امنیتی را نیز برعهده می‌گیرد و تحت عنوان معاونت اطلاعات ستاد مشترک سپاه کار خود را از سر می‌گیرد.

در سال ۱۳۸۶ و با انتصاب سرلشکر جعفری به فرماندهی کل سپاه، تغییراتی در ساختار و سازمان سپاه ایجاد می‌شود که در نتیجه آن ستاد مشترک سپاه تبدیل به معاونت هماهنگ کننده سپاه می‌شود و در نتیجه آن معاونت اطلاعات ستاد مشترک سپاه تبدیل به معاونت اطلاعات فرماندهی کل سپاه می‌شود.

پس از این تغییرات، در سال ۱۳۸۸ معاونت اطلاعات سپاه به سازمان اطلاعات سپاه ارتقا می‌یابد و از آن زمان به بعد ریاست آن را حجت‌الاسلام حسین طائب بر عهده داشت. همزمان با تشکیل سازمان اطلاعات تشکیلات اطلاعاتی دیگری در سپاه با نام معاونت اطلاعات راهبردی نیز تشکیل می‌شود که مسئولیت آن را سردار حسن محقق برعهده می‌گیرد.

این دو نهاد اطلاعاتی با وظایف تعریف شده، در کنار یکدیگر مسائل مرتبط با حوزه اطلاعات در سپاه پاسداران را دنبال می کردند اما با راهبرد فرمانده جدید سپاه، وظایف این دو نهاد اطلاعاتی در معاونت اطلاعات سپاه ادغام شده است.

تگ ها

مقالات مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مطلب هم پیشنهاد میشود

Close
Close