اخبار جهان

بازداشت یک میلیون مسلمان چینی در اردوگاه های اجباری/ آموزش تحمیلی اصول حزب کمونیست/ منع نامگذاری و آموزش دینی

روزهای بروجرد- دولت چین دوباره متهم شده که با ایجاد بازداشتگاه های بزرگ در منطقه مسلمان نشین “سین کیانگ”، بیش از یک میلیون نفر از شهروندان مسلمان خود را در این اردوگاه های بازداشت قرار داده است.

به گزارش عصرایران، دولت چین، وجود این اردوگاه ها و اجبار برخی شهروندان مسلمان را برای حضور در این اردوگاه ها پذیرفته اما می گوید این اقدام با هدف برگزاری دوره های آموزشی و بازپروری فرهنگی برای جلوگیری از افراط گرایی اسلامی انجام می شود.

وزارت دفاع آمریکا نیز می گوید بیش از یک میلیون نفر از مسلمانان چینی در اردوگاه های بازداشت در این کشور قرار دارند.

دولت آمریکا این اقدام را “بازداشت های گروهی” توصیف می کند.

به گفته مقامات آمریکایی، این یکی از اقدامات دولت چین علیه شهروندان اقلیت مسلمان این کشور موسوم به ایغورهاست.

سازمان های حقوق بشری نیز این اتهامات را تایید می کنند و دولت چین را به انجام اقدامات و فشارهای شدید علیه مسلمانان این کشور در منطقه سین کیانگ متهم می کنند.

در مقابل، چین می گوید این مکان ها، مراکز آموزش فنی – حرفه ای و بازپروری برای جلوگیری از خطر افراط گرایی اسلامی است.

تعدادی از افرادی که در گذشته در این اردوگاه ها بازداشت بودند نیز به رویترز گفته اند که در این بازداشتگاه ها، تحت بازجویی قرار گرفته و در سلول های شلوغ نگهداری می شدند. آنها گفته بودند افراد در این اردوگاه ها تحت آموزش شدید و آموزش تحمیلی مطالب حزب حاکم قرار می گیرند تا جایی که از شدت فشار، برخی از افراد دست به خودکشی می زنند.

برخی از این مکان ها، با موانع و برج های مراقب، احاطه شده اند.

“راندال شریفر” دستیار وزیر دفاع آمریکا و مسوول سیاست های وزارت دفاع در آسیا در گزارشی درباره ارتش چین گفت که حزب کمونیست چین (حزب حاکم) از نیروهای امنیتی برای زندانی کردن گروهی نمازگزاران چینی در اردوگاه های بازداشت استفاده می کند. برآورد ما این است که تعداد مسلمانان بازداشت شده در این اردوگاه ها نزدیک به ۳ میلیون نفر مسلمان چینی است.

این مقام وزارت دفاع آمریکا درباره وضعیت این اردوگاه ها از اصلاحی مرتبط با دوره حکمرانی نازی های آلمان استفاده کرد.

او در این باره گفت: براساس اطلاعاتی که از تعداد بازداشت شده ها در اختیار داریم این افراد کمتر از یک میلیون نفر نیستند و احتمال زیاد نزدیک به سه میلیون نفر از بین ۱۰ میلیون شهروند مسلمان در منطقه سین کیانگ است.

سفارت چین در واشنگتن به درخواست رویترز برای واکنش به این خبر، جواب نداد.

رویترز نوشته است که دولت آمریکا در حال بررسی تحریم و مجازات مقامات چینی در منطقه مسلمان نشین سین کیانگ به دلیل ایجاد اردوگاه های بازداشت و نگهداری بیش از یک میلیون مسلمان چینی در این اردوگاه هاست. میلیون ها مسلمان ایغور و دیگر اقلیت های چینی در این منطقه زندگی می کنند.

مقامات آمریکایی همچنین گفته اند که چین بخش های زیادی از رفتارها و اقدامات دینی و فرهنگی در منطقه مسلمان نشین سین کیانگ را ممنوع کرده که از جمله می توان به منع آموزش متن های دینی اسلامی به دانش آموزان و ممنوعیت نامگذاری اسامی ایغوری بر فرزندان اشاره کرد.

تگ ها

مقالات مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Close