اخبار ایران

تکذیب سخنان منسوب به محمود احمدی نژاد

روزهای بروجرد- «انقلاب ۵۷ کار انگلیس‌ها بود»، «وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است» و… جملاتی است که با جست‌وجوی آن‌ها تنها به یک نام برخواهیم خورد، «محمود احمدی‌نژاد.» این بار موضوع از یک پایگاه خبری اصولگرا آغاز شد سپس با تایید یک پایگاه خبری اصلاح‌طلب به نقل از یکی از نزدیکان سابق احمدی‌نژاد ختم شد.
به گزارش اعتماد، بصیرت از زبان احمدی‌نژاد پیروزی انقلاب را به انگلیس‌ها نسبت داد و انصاف این حکایت را از زبان عباس امیری‌فر، رییس شورای فرهنگی و مشاور فرهنگی نهاد ریاست‌جمهوری؛ روحانی‌ای که سابقه بازداشت در سال ۹۰ برای تهیه مستندی که در آن رییس‌جمهوری سابق را به «شعیب ابن صالح» از نزدیکان امام دوازدهم شیعیان تشبیه کرده را در کارنامه دارد، تایید کرد.
حالا عبدالرضا داوری که امروز از نزدیک‌ترین افراد به ساکنان ساختمان ولنجک محسوب می‌شود، اظهارات امینی‌فر را به طور کامل تکذیب کرده و با انکار برگزاری چنین جلسه‌ای تاکید می‌کند که امینی‌فر بیش از ۳ سال است در جلسات احمدی‌نژاد حضور نداشته و در نتیجه مدعیاتش، بی‌بهره از حقیقت!

امروز نقل‌قولی از آقای امیری‌فر منتشر شد که آقای احمدی‌نژاد گفته‌اند «انقلاب ۵۷ کار انگلیس‌ها بوده است»؛ شما در آن جلسه مورد اشاره حضور داشتید؟!
ماجرا مثل این است که ملانصرالدین به دروغ به مردم گفت که فلان جا آش می‌دهند ولی خودش هم این دروغ را باورش شد و دوید به آن سمت تا آش بگیرد! واقعیت این است که یک خبر کذبی را سایت وابسته به سپاه بصیرت منتشر کرد و آقای جوانفکر آن خبر را تکذیب کرد. حالا آقای امینی‌فر می‌گوید که من در آن جلسه حضور داشته‌ام ولی اگر شما به خبر سایت بصیرت مراجعه کنید، آنجا گفته شده که اخیرا چنین حرفی زده شده که از اساس دروغ است. آقای امینی‌فر امروز بیشتر از ۳ سال است که هیچ ترددی به دفتر آقای احمدی‌نژاد ندارند.

یعنی ایشان بیشتر از ۳ سال است که به ولنجک نیامده‌اند؟
بله دقیقا! قبل از این زمان هم ایشان به صورت خیلی محدود در دفتر حضور پیدا می‌کردند و گپ‌وگفتی با دوستان داشتند.

ولی به هر حال آقای امینی‌فر از نزدیکان آقای احمدی‌نژاد محسوب می‌شوند و مدتی هم در دولت ایشان امام جماعت نهاد ریاست‌جمهوری بودند.
خیر! هرگز ایشان از نزدیکان نبودند. مگر امام جماعت نهاد ریاست‌جمهوری مهم است؟ مگر الان امام جماعت مسجد سلمان فارسی نهاد ریاست‌جمهوری به آقای روحانی نزدیک است؟ اصلا مگر آقای روحانی آنجا نماز می‌خواند؟

تفاوت اینجاست که آقای امینی‌فر بابت دست داشتن در ساخت مستند «ظهور نزدیک است» بازداشت شدند.
نه! این موارد بیشتر فضاسازی رسانه‌ای است و ایشان تمام نکاتی که گفته‌اند، کذب محض است و حتی ارزش پاسخ دادن هم ندارد. این موضوع اهمیتی هم ندارد که از ایشان بخواهد شکایتی مطرح شود. شما این نکته را باید در نظر بگیرید که تمام دفتر آقای احمدی‌نژاد و تمام نکاتی که مطرح می‌شود یقینا از طرف نهاد‌های امنیتی شنود می‌شود.

پس شما مدعی شنود کامل دفتر ولنجک هستید؟
قطعا شنود می‌شود، شک نکنید! قطعا نهاد‌های امنیتی هم منابع خودشان را دارند و هم دفتر را تجهیز کرده‌اند. اصلا چنین چیزی امکان ندارد که آقای احمدی‌نژاد چنین حرفی را بزند و بعد یک فردی آن را نقل کند.

شما می‌گویید سایت منتشرکننده این اظهارات وابسته به سپاه است و بعد می‌گویید دفتر به صورت کامل از سوی نهاد‌های امنیتی شنود می‌شود، یعنی بین این مسائل ارتباطی می‌بینید؟
یادتان باشد که آن‌ها شنود‌های خود را در سایت بصیرت منتشر نمی‌کنند، آن‌ها شنودهایشان را در بولتن‌هایی که بعضا به دست مقامات عالی می‌رسد، قرار می‌دهند نه این سایت. اتفاقا این مطلب آقای امینی‌فر با توجه به اینکه ایشان اصرار دارد که در آن جلسه حضور دارد، نشان داد که منبع خبر سایت بصیرت خود آقای امینی‌فر است. یعنی من فکر می‌کنم که ایشان یک خبر کذبی را به این سایت داده و بعد این خبر تکذیب شده است ولی حالا ایشان تلاش می‌کند که به نوعی برای آن خبر مبنا و صحت ایجاد کند. مواضع آقای احمدی‌نژاد مواضع دوگانه‌ای ندارد که در جلسات خصوص یک مدل حرف بزند و در مواضع بیرونی طور دیگری سخن بگوید. حداقل آقای احمدی‌نژاد در عمل نشان داده که شجاعت ایستادگی بر مواضع خود را دارد.

قبول دارید که کف جامعه این استدلال شما را نمی‌پذیرد و عملا به این نتیجه رسیده که احمدی‌نژاد امروز با احمدی‌نژاد دوران ریاست‌جمهوری تفاوت‌های مشخصی دارد.
نکته اینجاست که جایگاه ریاست‌جمهوری، جایگاهی نیست که افراد آنجا وارد مجادلات سیاسی یا تحلیل‌های تئوریک شوند. جایگاه ریاست‌جمهوری بسیاری از ظرفیت‌ها را برای طرح بسیاری از موضوعات ندارد. فردی که رییس‌جمهور می‌شود در قبال کل ملت نقشی واحد دارد و در بسیاری از حوزه‌ها نمی‌تواند آن موضعی که الزاما در ذهن دارد را اعلام کند چراکه موضع رییس‌جمهوری یک موضع ملی و حتی فراملی است. طبیعتا در آن موضع گفتن بسیاری از حرف‌ها با محدودیت مواجه است.

اما در همین یاداشت آقای امینی‌فر آمده که آقای احمدی‌نژاد بعد از رد صلاحیت در انتخابات ریاست‌جمهوری از «رهبری و نظام کینه به دل گرفته است.
ایشان که اصلا در آنجا نبوده که این حرف را زده! آقای امینی‌فر کلا به دفتر نمی‌آمدند پس چطوری اطلاع دارند که آقای احمدی‌نژاد چه گفته؟! ایشان در واقع فکر می‌کرد که در آن انتخابات می‌آید و می‌تواند کمک کند به جامعه که این فضا برای ایشان فراهم نشد و این بار از دوش او برداشته شد که فبهالمراد! واقعا این طور که می‌گویند، نیست! ما از آقای امینی‌فر خیلی توقعی نداریم ولی از رسانه‌ها توقع داریم. اصلا برای او اهمیتی نداشت. ایشان احساس مسوولیت می‌کرد که بیاید و در صحنه حضور پیدا کند تا بتواند به جامعه کمک کند که این فضا فراهم نشد.

برگزاری آن جلسه که آقای امینی‌فر مدعی هستند که آقای احمدی‌نژاد آن حرف‌ها را در آن زده را تایید می‌کنید یا از اساس برگزاری جلسه را هم تکذیب می‌کنید؟
این محتوا از اساس کذب است.

آخرین جلسه آقای احمدی‌نژاد در ولنجک چه زمانی بوده است؟
آقای احمدی‌نژاد جلسات مختلفی دارند. جلسات کارشناسی‌های مختلفی را برگزار می‌کنند. جلسات کارشناسی با کارشناسان اقتصادی و علوم اجتماعی همواره برگزار می‌شود ولی آن جلسه که آقایان با آن محتوا گفتند، کذب است. از طرف دیگر یک فردی هم آمده گفته که در آن جلسه حضور داشته که بیشتر از ۳ سال است ترددی به آنجا ندارد.

آخرین حضور آقای امینی‌فر در ولنجک چه زمانی بوده؟
من اگر بخواهم نمونه‌اش را به شما بگویم، این است که آقای امینی‌فر آخرین بار در شهریور ۹۵ مطالبی را علیه آقای احمدی‌نژاد مطرح کردند که بعد از آن دیگر در جلسات شرکت نکردند. قبل از این هم ماه‌ها بود که ایشان به دفتر نمی‌آمدند. یعنی از ابتدای سال ۹۵ به بعد دیگر آقای امینی‌فر به آنجا نیامد. دقیقا ۳ سال است! با این حساب ایشان چطور می‌تواند منبع چنین اخباری باشد؟

شما بگویید.
مشخص است که کسی به ایشان ماموریت داده است. هر زمان که دولت آقای روحانی در یک بحران قرار می‌گیرد و از طرف دیگر مشخص می‌شود که آمار آقای احمدی‌نژاد در نظرسنجی‌ها روبه‌رشد است، این اتفاق می‌افتد.

مگر باز هم نظرسنجی برگزار شده؟
بله! همین الان براساس آخرین نظرسنجی اسفند ماه که توسط یکی از مراکزی که نزدیک به دولت است، انجام شده، نشان می‌دهد که آقای احمدی‌نژاد در مراکز استانی ۷۳ درصد اقبال دارد.

آمار برگرفته از تحقیقات کدام مرکز نظرسنجی است؟
نمی‌توانم بگویم! چون منبع من با این شرط (نگفتن نام) اطلاعات را در اختیار من قرار داده است. از ابتدای عید این کار را می‌کنند. یک روز آمدند و گفتند آقای احمدی‌نژاد بازداشت شده است. یک روز گفتند که آقای احمدی‌نژاد گفته مسوولان نظام فلان و فلان‌اند و انقلاب فلان طور بوده و این حرف‌ها. آن‌ها را تصحیح کردیم حالا یک آدم دیگری پیدا شده و می‌گوید که من در آن جلسه بوده‌ام. واقعا اگر آقای امینی‌فر به عنوان فردی که بیشتر از ۳ سال است پایش را به دفتر احمدی‌نژاد نگذاشته، می‌تواند سند ارایه دهد که آن جلسه و حرف‌ها بوده، ارایه کند. من حرفم این است فردی باید چنین ادعایی کند که حداقل در جلسات اخیر حضور داشته باشد ولی ایشان نبوده‌اند بنابراین افرادی می‌آیند و ماموریت می‌دهند به یک‌سری افراد دیگر تا با ایجاد حاشیه‌هایی باعث فراموشی مسائل دیگر شوند ولی به نظر من این حرف‌ها ریشه‌اش جای دیگری است.

به نظر شما، ریشه‌اش کجاست؟
ریشه‌اش یکی آنجاست که محبوبیت آقای احمدی‌نژاد در افکار عمومی حتی بین طبقات متوسط و تحصیلکرده با رشد چشم‌گیری بالا می‌رود و از طرف دیگر ناکارآمدی دولت مردم را دچار یاس کرده است.

برخی معتقدند که این سکوت آقای احمدی‌نژاد در برابر برخی مسائل مثل تروریستی خوانده شدن سپاه توسط امریکا یا بحث سیل اخیر به این موارد دامن می‌زند.
این اقدام کاخ سفید علیه سپاه را که آقای احمدی‌نژاد حتی در توییتر هم محکوم کرد. با اطلاعات کامل باید با هم حرف بزنیم. مثل همین نامه آقای امینی‌فر. کسی که با آقای احمدی‌نژاد مراوده داشته، می‌داند که این ادبیات، ادبیات آقای احمدی‌نژاد نیست. ضمنا آقای احمدی‌نژاد در مطلبی در کانال تلگرامی واکنش نشان داده است. فارغ از این بحث، آقای امینی‌فر این مساله را گفته‌اند و خودشان می‌دانند این کار که انجام می‌دهند هم خلاف مروت و هم خلاف اخلاق است و هم اینکه دروغ‌گویی است. در واقع به طور کلی اخلاق خوبی نیست به ویژه برای کسی که در کسوت روحانیت است. ایشان حتی در نامه‌ای که برای انصاف‌نیوز نوشته‌اند که گفته رده‌ام، رده سرلشکری است پس چنین آدمی که نباید دروغ بگوید.

درباره سیل هم انتظار وجود داشت که آقای احمدی‌نژاد علاوه بر پیام اقدامی انجام دهند.
نمی‌دانم شما چقدر با مسائل امدادی آشنا هستید. سیل و زلزله با یکدیگر تفاوت دارد. زلزله یک واقعا آنی است در حالی که سیل یک اتفاق مستمر است و ممکن است دو یا سه هفته این موضوع طول بکشد.

اما گویا برخی افراد توجیهاتی کرده بودند که آقای احمدی‌نژاد سمتی ندارد به همین دلیل به مناطق سیل‌زده نرفته است.
آن بحث، بحث دیگری است. شما بدانید کسانی باید به مناطق سیل‌زده بروند که ابزاری برای کمک داشته باشند. شما مثلا در نظر بگیرید که برخی افراد برای کمک به این مناطق بروند ولی وقتی ابزار نداشته باشند، خودشان تبدیل به یک بار برای منطقه می‌شوند.

ولی اگر این مساله را کنار همان ادعای شما که احمدی‌نژاد در مراکز استان‌ها محبوبیت ۷۳ درصدی دارد، بگذاریم به این نتیجه می‌رسیم که این حضور می‌توانست باعث روحیه‌دهی به مردم شود.
چرا! درست است! قطعا هم آقای احمدی‌نژاد به مناطق سیل‌زده خواهد رفت کمااینکه در زلزله سرپل ذهاب بعد از اینکه منطقه آرام شد به آنجا رفت.

یعنی برنامه دارید؟
بله! قطعا ولی الان آنجا منطقه بحران است و فقط کسانی باید به آنجا بروند که می‌توانند کمک کنند.

به هر حال آقای احمدی‌نژاد چندان دست‌وپا بسته نیستند و به هر حال عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هستند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بودن که به معنای عضویت در یک نهاد مشورتی است و ایشان اختیاری ندارد. منظور من از سمت این است که شما بتوانید امکانات برای کمک داشته باشید. حالا نکته اینجاست که اگر بروند یک چیز می‌گویند و نروند هم باز یک چیز می‌گویند. الان اگر احمدی‌نژاد به آنجا می‌رفت، می‌گفتند رفته آنجا و با گرفتاری مردم عکس می‌گیرد و شوآف می‌کنند ولی حالا که نرفته، می‌گویند که چرا نرفته و با مردم همدردی نکرده است. یعنی می‌خواهم بگویم که ما هم در یک موقعیت پارادوکسیکال قرار گرفته‌ایم.

و سوال آخر اینکه تکلیف مصاحبه احمدی‌نژاد با خبرگزاری فارس چه شد.
این مساله را باید از آقای جوانفکر بپرسید، چون من خیلی درگیر جزییات آن نیستم. در آن منطقه یک بحثی بود که به نظرم دوستان فارس در آن مصاحبه، رفتارشان چندان رفتار حرفه‌ای نبود. بعد از آن مصاحبه هم آمدند و بدون اجازه فرد مصاحبه شونده متنی را به عنوان متن مصاحبه منتشر کردند که کار غیراخلاقی بود، چون بخش مهمی از آن متن کذب بود. من احساس می‌کنم در این روند آن اعتماد متقابل از بین رفت.
تگ ها

مقالات مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مطلب هم پیشنهاد میشود

Close
Close