ویژه ها

شهرکی که میان شهر و روستا معطل مانده است/ ساکنان شهرک شهید کشوری بروجرد در رویای شهرنشینی

روزهای بروجرد- در جلسه‎ای که امروز با هدف تعیین تکلیف شهرک شهید کشوری بروجرد برگزار شد، موضوع تبدیل این شهرک به شهر جدید در دستور کار مسؤولان قرار گرفت.

به گزارش فارس، چند سالی است که خبر از الحاق شهرک شهید کشوری به شهر بروجرد در میان است، اما ساکنان این شهرک همچنان از عدم خدمات‎رسانی گلایه‎مند بوده و معتقدند این الحاق سودی برایشان نداشته است.

امروز نیز در ادامه رسیدگی به مطالبه اهالی این شهرک جلسه تعیین تکلیف الحاق شهرک شهید کشوری به شهر بروجرد برگزار شد.

اما در این جلسه موضوع حول محور دیگری جریان یافت، چرا که معاون عمرانی و برنامه‎ریزی استانداری لرستان اعتقاد داشت احتمال جلب نظر موافق شورای عالی معماری و شهرسازی برای الحاق این شهرک به شهر بروجرد را ضعیف دانست.

مراد پور در مقابل پیشنهاد دیگری را مطرح کرد که بر مبنای آن موضوع تبدیل شهرک به شهر شهید کشوری تا رسیدن به نتیجه پیگیری شود.

در این جلسه همچنین معاون استاندار دو خبر خوب برای ساکنان روستای بزرگ ونایی و دهستان شیروان بروجرد داشت و طبق گفته او در روزهای آینده ونایی به شهر و شیروان به بخش تبدیل می‎شود.

معطلی شهرک شهید کشوری بین شهر و روستا

فرماندار بروجرد گفت: در سال‎های گذشته و با درخواست اهالی شهرک شهید کشوری(جهان‎آباد) مبنی بر الحاق این شهرک به شهر بروجرد جلساتی در فرمانداری برگزار شده است.

رضا آریایی اظهار کرد: ماحصل جلسات و تصمیمات شهرستانی در قالب مکاتباتی برای انجام سیر قانونی ابلاغ شده اما موضوع در مرکز استان پیگیری نشده است.

وی عنوان کرد: هدف از درخواست ساکنان این خروج از وضعیت کنونی و یدک کشیدن نام روستا و بهره‎مندی از خدمات عمرانی و خدماتی بوده که این مهم تاکنون محقق نشده است.

فرماندار بروجرد با اشاره به اینکه شهرک شهید کشوری بین شهر و روستا گیر کرده است، خاطرنشان کرد: در حالی ساکنان این شهرک همچون شهروندان شهری عوارض می‌دهند که همچون دیگران از خدمات شهری بهره‎مند نیستند.

احتمال الحاق به بروجرد ضعیف است

معاون عمرانی و برنامه‎ریزی استانداری لرستان با اشاره به اینکه شروع کار در الحاق شهرک شهید کشوری به شهر بروجرد درست نبوده است، گفت: در حال حاضر این شهرک جزو شهر نبوده و یک روستا است.

احمد مراد پور اظهار کرد: با توجه به فاصله زیاد این شهرک با محدوده قانونی شهر، الحاق آن به شهر بروجرد پروسه‎ای طولانی دارد و احتمال موافقت برای این منظور کمتر از ۵۰ درصد است.

وی عنوان کرد: از طرفی شورای عالی معماری و شهرسازی با گسترش شهرها مخالف بوده و احتمال آن ضعیف است که الحاق این شهرک به شهر بروجرد مورد موافقت قرار گرفته و تصویب شود.

شهید شهرک کشوری شهر جدیدی شود

معاون عمرانی و برنامه‎ریزی استانداری لرستان تاکید کرد: البته می‎توان پیشنهاد تصویب شهرک شهید کشوری را از به عنوان یک شهر منفصل از بروجرد ارائه کرد و به نظر می‎رسد در این صورت موفقیت کار بیشتر بوده و بهتر به نتیجه می‎رسد.

مراد پور تصریح کرد: به نظر می‎رسد ارائه پیشنهاد و پیگیری برای تبدیل شهرک شهید کشوری بروجرد به عنوان یک شهر منفصل از بروجرد سریع‌ترین، کوتاهترین و بهترین راه باشد.

شیروان بخش و ونایی شهر می‎شود

وی خاطرنشان کرد: در صورت موافقت شورای برنامه‎ریزی و تصویب هیأت وزیران، شهرک شهید کشوری (جهان‌آباد)  بروجرد به عنوان یک شهر منفصل اعلام می‎شود.

معاون عمرانی و برنامه‎ریزی استانداری لرستان افزود: گفتنی است، استقلال این شهرک از نظر اعتبارات و منابع مالی و نحوه خدمات‎رسانی به مراتب بهتر از الحاق آن به شهر بروجرد است.

مراد پور در ادامه گفت: موضوع تبدیل روستای ونایی به شهر و دهستان شیروان بروجرد به بخش در هیأت دولت در حال پیگیری است و در روزهای آینده این مهم محقق می‎شود.

تگ ها

مقالات مشابه

1 thought on “شهرکی که میان شهر و روستا معطل مانده است/ ساکنان شهرک شهید کشوری بروجرد در رویای شهرنشینی”

  1. شهرک پردیسان قم، با فاصله ۱۳ کیلومتری از شهر قم، و هیچ گونه پیوستگی با قم ندارد ولی به عنوان منطقه ۸ قم و از مناطق قم به حساب می آید.
    منطقه راوند با کاشان، ۵ کیلومتر فاصله دارد ولی به عنوان منطقه ۵ کاشان و جزو محدوده شهر کاشان به حساب می آید.
    موضوع الحاق روستای شهید کشوری به بروجرد، موضوع جدیدی نیست، موضوع اصلی این است که اگر این روستا به بروجرد ملحق شود ، بروجرد تنها شهری در کشور هست که حومه ندارد! چرا که قبلا منطقه سربند و بعد هم منطقه چالان چولان ( در دوره اصلاح طلبان) از بروجرد جدا شده است. مسئولان محترم ، قطعا روزی چوب این تقسیمات ناعادلانه کشوری را خواهند خورد. روستای پدری ما، با شازند بیش از ۷۰ کیلومتر فاصله دارد در حالی که در ۲۰ کیلومتری بروجرد می باشد، از طرفی تمام رفت و آمد ما و مراوده ما با بروجرد هست. روستای ما بر اساس چه منطقی نباید جزو بروجرد باشد؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Close