اخبار بروجردویژه ها

انتخابات مجلس استانی می‌شود؟! مناظره نمایندگان بروجرد و ملایر

روزهای بروجرد- نمایندگان طرح یک فوریتی اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی را تصویب کردند.

بر اساس این طرح مردم شهرهای یک استان می توانند به سایر نامزدهای شهرهای دیگر استان نیز رای دهند اما شرط شمارش آرا در استان کسب حداقل ۲۰ درصد آرای حوزه انتخابیه است.

برای مثال در حوزه انتخابیه بروجرد ۳ نامزد توانسته اند حداقل ۲۰ درصد آرای مردم بروجرد را بدست بیاورند بر اساس این طرح آرای این ۳ نامزد در شهرهای دیگر استان نیز برای ایشان منظور خواهد شد و از بین این سه نفر دو نامزدی که بیشترین رای را در سراسر استان داشته اند به عنوان نمایندگان بروجرد و استان لرستان انتخاب خواهند شد.

بر اساس این طرح تعداد نمایندگان شهرها تغییری نخواهد کرد.

این طرح مزایا و معایبی دارد از جمله معایب آن می توان به کار سخت افراد ناشناخته و کمتر شناخته شده برای ورود به مجلس اشاره کرد و از جمله محاسن آن جلوگیری از بریز و بپاش انتخاباتی به دلیل گستردگی جغرافیایی اشاره نمود.

در مناظره‌ای که بین عباس گودرزی و احد آزادی خواه نمایندگان بروجرد و ملایر به عنوان مخالف و موافق در شبکه خبر پخش شد دو طرف به ارائه دلایل خود برای رد و تایید این طرح پرداختند.

احد آزادیخواه، نماینده مجلس در برنامه گفتگوی ۱۸:۳۰ گفت: این طرح می خواهد جایگاه نمایندگان را از شهرستان به استانی ارتقا می دهد و مزیت های این طرح بیشتر از معایب آن است.
این نماینده مجلس گفت: ارتقا به این معنا که مردم الان چند درصد از ما راضی هستند من عرض می کنم صددرصد راضی نیستند چون من نماینده با توجه به مراجعات مردم نتوانسته ام به وظایف ذاتی ام عمل کنم و مشغول وظایف ثانویه شده ام و نماینده که نمی تواند پاسخگوی مطالبات اجرایی مردم باشد.
آزادی خواه گفت: در این طرح حوزه انتخابیه محو نمی شود بلکه کسب حداقل ۲۰ درصد رای از شهرستان شرط شده بعد برایند استانی آرای نامزد انتخاباتی دیده می شود و از کرسی های انتخاباتی حوزه ها کم هم نمی شود و نماینده ای هم کم نخواهد شد.
این نماینده گفت: در این طرح جمع کردن رای از راه های غیرمشروع و نامناسب و … با شام و نهار دادن و … بسته خواهد شد چون انجام این کار در سطح یک استان سخت تر است.
عباس گودرزی نماینده مجلس در مقام مخالف طرح گفت: شان یک نماینده شانی ملی است و هر نماینده در برابر همه ملت باید پاسخگو باشد و این اشتباه است که صحبت از ارتقای جایگاه نماینده می شود.
این نماینده مجلس افزود: واقعیت این است که نمایندگانی که این طرح را ارائه کرده اند و از آن حمایت می کنند از مراجعات مردم خسته شده اند و می خواهند همین حداقل فرصت دیدار با مسئولان را از مردم بگیرند.
عباس گودرزی گفت: اگر مطالبات مردم را نمی توانیم پاسخ بدهیم مشکل مردم نیستند بلکه مشکل ماییم و نباید صورت مسئله را پاک کنیم.
این نماینده مجلس افزود: این طرح با عث کاهش مشارکت مردم در انتخابات می شود زیرا می بیند رأیشان در انتخاب نماینده تاثیر ندارد یا تاثیرش کمتر شده است.
گودرزی افزود: با این طرح نامزدهای انتخابی بیشتر وامدار حامیانشان و … خواهند شد و این طرح مانع رویش های انقلابی خواهد شد و مانع رشد جوانان.
این نماینده گفت: این طرح مغایر اصل ۷۵ است چون بار مالی و هزینه به دولت تحمیل می کند و همچنین مغایر با اصول سوم و ششم قانون اساسی است و زیرساخت های اجرای چنین طرح هایی اصلا فراهم نیست.

مقالات مشابه

2 thoughts on “انتخابات مجلس استانی می‌شود؟! مناظره نمایندگان بروجرد و ملایر”

  1. خب اگر هیچ کاندیدایی بیست درصد رای حوزه انتخابیه خودشو کسب نکرد تکلیف چیه؟ یعنی در اون صورت سایر نمایندگان استان جایگزین میشن؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Close