اخبار بروجردویژه ها

کابوس تنش‎های آبی رنگ واقعیت به خود می‎گیرد/ قطعی برق به بروجرد هم رسید

روزهای بروجرد- با جدی شدن تنش‎های آبی و کاهش منابع موجود، قطعی برق به بروجرد هم رسید و شهروندان این شهرستان در فصل تابستان قطعی‎ها را تجربه می‎کنند.

به گزارش فارس، در شرایطی که کمبود منابع آبی زنگ خطر بحران آب را در بسیاری از نقاط کشور به صدا درآورده و آن را کاملا ملموس کرده است، مدیریت در مصرف منابع موجود از اهمیت حیاتی برخوردار است.

 کاهش بارندگی‎ها و تنش‎های آبی ناشی از آن علاوه بر آنکه تهدید بی‎آبی را جدی و جدی‎تر کرده است، از طرفی وزارت نیرو را در تامین برق مورد نیاز در شبکه توزیع با مشکل مواجه کرده است.

افت محسوس تولید برق در نیروگاه‎های آبی در سال جاری موجب شده است که با آغاز فصل گرما و افزایش مصرف مشترکان شاهد اعمال خاموشی‎ها در شهرستان بروجرد باشیم.

از سویی قطع برق در محدوده منابع و چاه‎های آب شرب شهری موجب شده است که در ساعات قطع برق شهروندان برخی مناطق بروجردی مانند شهرک‌نشینان با قطعی آب هم مواجه شوند.

اینک و در شرایطی که امسال کم آبی بیش از سال‎های گذشته در شهرستان بروجرد نمود یافته و با فرا رسیدن تابستان شهروندان مناطق مختلف شهری و روستایی در حال چشیدن طعم آن هستند، بدون شک مدیریت منابع موجود از یک سو و اهتمام شهروندان مبنی بر مصرف بهینه دو مقوله بسیار مهم هستند.

در چنین شرایطی شاید بتوان هدر رفت منابع آب و برق را اجحافی نابخشودنی در حق مردم دانست، بنابراین ضروری است که با استفاده از شیوه‎های تشویقی و یا تنبیهی مانع این کار شد.

از سویی به نظر ضروری می‎آید که ادارات متولی در حوزه تامین آب و برق با بهره‎گیری از ظرفیت بی‌بدیل رسانه‎ها در اطلاع‎رسانی به شهروندان آنان را با سیاست‎های کشور و وزارت نیرو همسو کرده و از شرایط بحرانی کنونی به سلامت عبور کنند.

اهمیت این موضوع موجب شد که محوریت برگزاری جلسه شورای اداری امروز بروجرد به موضوع کم آبی و اتخاذ سیاست‎ها و راهکارهایی برای عبور از شرایط کنونی اختصاص یابد.

 

کارگروه انرژی در بروجرد تشکیل شود

فرماندار بروجرد با اشاره به تنش‎های آبی ناشی از کم آبی گفت: در صورتیکه منابع آبی موجود را مدیریت نکنیم، یقینا در سال‎های آینده با چالشی بسیار جدی در تامین آب مواجه خواهیم شد.

رضا آریایی اظهار کرد: به عبارت بهتر اگر منابع آبی موجود را مدیریت نکنیم، بدون شک در آینده‎ای نه چندان دور شاهد خشک شدن چاه‎ها و بی‎آبی خواهیم بود.

وی بیان کرد: مردم می‎دانند که با کم آبی مواجهیم و این کمبود را می‎پذیرند، البته در صورتیکه در توزیع منابع موجود عدالت رعایت شود، نه اینکه در بالا دست مردم از این نعمت برخوردار و در پائین دست از آن محروم باشند.

فرماندار بروجرد با تاکید بر اینکه مدیران شرکت‎های توزیع برق و آب و فاضلاب باید برای الزامأ مواقع اضطراری طرح و برنامه داشته باشند، افزود: از سویی باید کارگروه انرژی در بروجرد تشکیل شده و مدیران دستگاه‎های اجرایی مرتبط برای اینگونه شرایط اضطراری برنامه‎ریزی و آن‎ها را اجرایی کنند.

آریایی سپس خطاب به مدیران گفت: ظرفیت رسانه‎ها را به کمک بگیرید و بدانید که بدون اطلاع‌رسانی به موفقیت نمی‎رسید.

هدر رفت منابع در سیستم پر مصرف اداری

وی در ادامه با انتقاد از پر مصرفی و هدر رفت منابع در سیستم اداری تاکید کرد: معنی ندارد که با پایان یافتن وقت اداری شاهد روشن بدون کولرها و لامپ‎های ادارات باشیم.

فرماندار بروجرد وظیفه نظارت بر مصرف انرژی در ادارات را به مدیران محول کرد و گفت: میزان مصرف آب، برق و گاز در ارزیابی مدیران مورد استفاده قرار می‎گیرد، بنابراین باید تا حد امکان صرفه‎جویی را در برنامه کاری خود قرار دهند.

آریایی با تاکید بر ضرورت اجرای طرح الگوی کشت در بروجرد بیان کرد: از سویی باید شهرداری برنامه‎ای برای مصرف بهینه آب داشته و حتی‎الامکان از هدر رفت آن جلوگیری کند.

وی ادامه داد: با توجه به زمان‎بر بودن روند اجرای پروژه‎های سدسازی در کشور استفاده از منابع آبی دو سد آبسرده و شهید بروجردی برنامه‎ای دراز مدت است، بنابراین باید در شرایط کنونی که این دو سد برای بهره‎برداری به اعتبارات کلان نیاز دارند، باید خود را با شرایط فعلی وقف داده و از این طریق منابع آبی موجود را مدیریت کنیم.

 

تولید برق در نیروگاه‎های آبی ۷۰ درصد کاهش یافته است

در ادامه مدیر امور برق بروجرد با ملموس خواندن اثرات کاهش بارندگی‎ها در تامین آب و برق گفت: ادامه این روند کاهشی موجب شده است که امسال در مقایسه با سال گذشته ۷۰ درصد از تولید برق نیروگاه‎های آبی از مدار خارج شود.

محمد علی خسروی اظهار کرد: به این ترتیب هم اکنون تنها ۳۰ درصد از تولید نیروگاه‎های آبی در مدار است و ۷۰ درصد آن از مدار خارج شده است.

وی با اشاره به اعمال خاموشی‎ها با توجه به گرمای هوا و افزایش مصرف مشترکان بیان کرد: درصورتیکه مصرف مردم به همین منوال پیش برود، باز هم خاموشی خواهیم داشت.

افزایش ۶ درصدی مصرف برق مشترکان

مدیر امور برق بروجرد از رشد متوسط ۶ درصدی مصرف برق در بخش‎های مختلف مصرف خبر و ادامه داد: در حالی شاهد این افزایش مصرف هستیم که در مقایسه با سال گذشته با کاهش تولید در نیروگاه‎ها موجاهیم.

خسروی تاکید کرد: با همه آنچه که گفته شد، اگر مشترکان در مصرف برق خصوصا در ساعات پیک مصرف صرفه‎جویی نکنند، وضعیت خاموشی‎ها به همین منوال خواهد بود.

وی با پر مصرف خواندن ادارات شهرستان بروجرد افزود: با توجه به کاهش تولید انرژی برق در سال جاری همه دستگاه‎های اجرایی موظفند که حداقل ۳۰ درصد از مصرف برقشان را کاهش دهند.

مدیر امور برق بروجرد با انتقاد از اینکه پس از ساعات اداری کولرها و چراغ‎های روشنایی بسیاری از ادارات روشن می‎مانند، اظهار کرد: این استفاده شبانه‎روزی و هدر رفت انرژی در دستگاه‎های اجرایی جای تاسف دارد.

خسروی تصریح کرد: با هدف جلوگیری از مصرف بی‎رویه انرژی برق در دستگاه‎های اجرایی برق اداراتی که میزان مصرف آن‎ها در مقایسه با سال گذشته روند کاهش نداشته باشد، در ساعات اوج مصرف قطع می شود.

بدهی ۳۵ میلیارد مشترکان بروجردی به شرکت توزیع برق

وی در ادامه با اشاره به اینکه شرکت برق سهمی از منابع و اعتبارات دولتی نداشته و هزینه‎هایش را از فروش انشعابات و بهای برق مصرفی تامین می‎کند، تاکید کرد: این در حالی است که مطالبه ۳۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومانی امور برق از مشترکان بروجردی این شرکت را در اجرای سیاست‎های کاری‎اش با مشکل مواجه کرده است.

مدیر امور برق بروجرد سپس به رقم بالای بدهکاری ادارات این شهرستان به شرکت توزیع برق اشاره و بیان کرد: ۷ میلیارد تومان از مجموع مطالبه این شرکت مربوط به دستگاه‎های اجرایی و سازمان‎های خدماتی و دولتی است.

 

بروجرد ۴۵۰۰ مشترک غیر مجاز آب دارد

رئیس شرکت آب و فاضلاب شهری بروجرد گفت: کاهش بارندگی‏ها، تغییر الگوی بارندگی و تغییرات اقلیمی همگی نوید خطرناکی می‎دهد که اگر خود را با شرایط کم آبی سازگار نکنیم، با مشکلات جدی مواجه خواهیم شد.

حبیب‎الله حدادی اظهار کرد: در حالی مجموع بارندگی‎های سال زراعی جاری در بروجرد ۴۱۰ میلی‎متر است که این میزان بارش در سال گذشته ۵۹۴ میلی‎متر بوده است.

وی با اشاره به منابع آبی موجود برای تامین آب شرب شهر بروجرد عنوان کرد: آب شهر بروجرد از سه منبع از جمله سرچشمه گلرود و چاه‎های نصیرآباد تامین می‎شود، البته در آینده بخشی از آب سد آبسرده نیز برای شرب مورد استفاده قرار می‎گیرد.

رئیس شرکت آب و فاضلاب شهری بروجرد تاکید کرد: با کاهش بارندگی‎ها و خروج تعدادی از چاه‎های نصیرآباد از مدار جریان آب برای حدود ۹۰ درصد از مشترکان شهری پایدار بوده اما افت فشار دارد، اما شهرک‌نشینان با قطعی مواجه هستند.

حدادی ادامه داد: حدود ۷۰ درصد از منابع آب شرب شهری بروجرد از منابع زیر زمینی و چاه‎هایی تامین می‎شود که وابستگی۱۰۰ درصدی به جریان برق دارند و به این ترتیب با قطع برق، شاهد قطعی آب هستیم.

وی با اشاره به وجود ۱۰۶ هزار مشترک آب شرب شهری در بروجرد بیان کرد: پیش‎بینی می‎شود که ۴ هزار و ۵۰۰ اشتراک غیر مجاز وجود داشته باشد که این خود عاملی برای هدر رفت آب است.

رئیس شرکت آب و فاضلاب شهری بروجرد با اشاره به سهم آبیاری فضاهای سبز شهری از آب شرب و هدر رفت آب در این بخش اظهار کرد: در حالی با وجود کمبود منابع آبی قرار بود که توسعه فضاهای سبز متوقف شود که این امر در حال توسعه است.

حدادی افزود: به این ترتیب علاوه بر ضرورت پرهیز شهرداری از توسعه فضاهای سبز شهری از این نهاد می‎خواهیم که آبیاری این عرصه‎ها را به شب هنگام موکول کند، تا در حد امکان از هدر رفت آن جلوگیری شود.

وی همچنین مصرف بهینه آب از سوی شهروندان و ایفای نقش مشارکتی آن‎ها را عاملی مهم در مدیریت منابع آبی و عبور از فصل پر مصرف تابستان دانست.

تگ ها

مقالات مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Close