گردشگری و میراث فرهنگیویژه ها

پل قلعه حاتم محور گردشگری بروجرد می‌شود

الهام شاهدپور- روستای قلعه حاتم در شمال غربی شهر بروجرد به دلیل وجود پلی تاریخی و منحصربه‌فرد آن مدتی است که در کانون توجه مسئولان برای تبدیل‌ شدن به محور گردشگری قرار گرفته تا علاوه بر درآمدزایی برای اهالی این روستا از راه جذب گردشگر داخلی و خارجی به بستری برای معرفی این پل منحصربه‌فرد تبدیل شود.

پل جوبی قلعه حاتم بروجرد با ۱۳۰ سال قدمت یکی از سه نمونه تاریخی این پل در کل کشور است که از نمونه‌های مشابه خود از لحاظ طول و ارتفاع بزرگ‌تر است. این پل تاریخی دارای ۱۴ طاق نیم‌ دایره است که در سال ۱۳۷۸ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده و از آن‌ پس تاکنون اقدامات مرمتی فراوانی برای باز زنده سازی این اثر تاریخی انجام‌ شده تا این پل منحصربه‌فرد از خطر تخریب در امان بماند.

ناشناخته ماندن پل قلعه حاتم

یکی از مشکلات عمده این اثر تاریخی همچون دیگر آثار تاریخی بروجرد شناخته نشدن آن توسط مردم است هرچند در یک سال اخیر با همت برخی مسئولان مرتبط این اثر ارزشمند تاریخی با چشم‌اندازهای زیبای طبیعی اطراف آن با شیوه‌های مختلف به‌ عنوان یکی از صدها اثر تاریخی بروجرد به هم‌وطنان معرفی‌ شده اما با توجه به حجم وسیع تبلیغات میدانی نیازمند ارائه شیوه‌هایی نوین تبلیغی در گستره‌ای وسیع برای معرفی است.

نبود راه دسترسی مناسب از روستا به این پل از دیگر مشکلات این اثر ارزشمند تاریخی است تا صدای اندک گردشگران خارجی که تمایل به بازدید از این پل را دارند نیز در آورده و مدیریت استانی و شهرستانی را وادار به نشان دادن عکس‌العمل در قالب بازدیدهای میدانی و دادن وعده وعیدهایی برای احیا و مرمت راه دسترسی این پل کرده است.

تبدیل پل قلعه حاتم به مقصد گردشگری

رئیس کمیسیون گردشگری شورای شهر بروجرد که مدتی است برای احیای این پل و معرفی آن به گردشگران دست‌ به‌ کار شده در این‌باره به همشهری می‌گوید: این اثر تاریخی ارزشمند می‌تواند به‌ عنوان یکی از اهرم‌های توسعه گردشگری در بروجرد به دنیا معرفی‌شده و به مقصد گردشگری تبدیل شود.

محمد پرهام با اشاره به ارزان‌ قیمت بودن سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری نسبت به دیگر بخش‌ها می‌افزاید: تنها بخشی که می‌تواند در شهرستان بروجرد سبب ایجاد رونق کسب‌وکار و در نتیجه رونق اقتصادی شود بخش گردشگری است اما متأسفانه مدیران به این بخش توجه اندکی دارند و با برگزاری جلسات بدون خروجی عملکرد مناسبی در این حوزه نداشته‌اند.

وی اصلاح راه دسترسی این پل را از خواسته‌های اهالی روستا می‌داند و بیان می‌کند: اولویت نخست پیش از معرفی این جاذبه گردشگری به دنیا اصلاح راه دسترسی آن از سمت روستای قلعه حاتم است اما تاکنون اقدامی از سوی نهادهای متولی صورت نگرفته است.

شهردار بافت تاریخی بروجرد نیز در این‌باره پیشنهاد معرفی این اثر تاریخی توسط بیل‌بوردهای تبلیغاتی در سطح جاده‌های کشور و درج آن به‌عنوان نماد تاکسی‌های بروجرد در فاز نخست را داده و می‌گوید: در فاز دوم انجام کار علمی توسط مشاوران زبده دعوت‌شده از سراسر کشور برای مرمت و احیای این پل در زمره اقدامات بعدی قرار دارد.

یکی دیگر از اعضای شورای شهر بروجرد در این‌باره به همشهری می‌گوید: با توجه به اینکه در روزگاری نه‌ چندان دور روستای قلعه حاتم به دلیل وجود این اثر تاریخی به قطب گردشگری تبدیل می‌شود از هم‌ اکنون باید از ساخت‌وسازهای غیر مجاز و غیر استاندارد در حاشیه این پل جلوگیری کرد.

اشرف چگنی معتقد است وجود ۴۶۰ اثر تاریخی منحصربه‌فرد در شهرستان بروجرد هر یک ظرفیتی برای تبدیل‌شدن این شهر به مقصد گردشگری است که با اقدامات کارشناسانه و نیز شناسایی این ظرفیت‌ها در کنار اقدام و عمل می‌تواند سبب ایجاد رونق صنعت گردشگری شود.

قلعه‌های بروجرد

دیگر عضو شورای شهر بروجرد در این‌باره به همشهری می‌گوید: شهرستان بروجرد را با سه قلعه شامل قله حاتم، قلعه شمسا و قلعه کرم می‌شناسند که نمادهای هویتی بروجرد محسوب می‌شوند و اگر بخواهیم از این منابع درآمدی کسب نماییم نیازمند توجه جدی است.

رضا بهنود استفاده از نماد این پل جوبی در قبوض خدماتی، تاکسی‌ها و تابلوهای تبلیغی در سطح شهرها را از راهکارهای مقطعی برای معرفی این اثر دانسته و می‌افزاید: مردم این روستا باید برای احیای این اثر ارزشمند تاریخی و معرفی آن به دنیا خود وارد عمل شوند و مطالبه گر و پیگیر باشند تا بتوانند از راه معرفی این اثر و جذب گردشگران و ایجاد کمپ‌های گردشگری برای خود درآمدزایی نمایند.

مشارکت بخش خصوصی در ترمیم و نگهداری از پل

رئیس بنیاد مسکن بروجرد که مجری طرح‌های هادی روستایی است در رابطه با اجرای این طرح در روستای قلعه حاتم به همشهری می‌گوید: خدمات‌دهی به روستاها در محدوده طرح هادی صورت می‌گیرد اما پل قلعه حاتم خارج از محدوده این طرح است که پیش از اجرای هر طرحی باید هدف‌گذاری و طراحی‌های لازم صورت گیرد تا این اثر تاریخی در طرحی کامل که نیازهای طرح هادی بروجرد را پوشش می‌دهد قرار گیرد.

حسین ریاضتی با اشاره به محدودیت‌های اعتباری بنیاد مسکن برای اجرای طرح هادی روستایی خواستار مشارکت بخش خصوصی در ترمیم و نگهداری از این پل و اصلاح راه دسترسی آن شده و می‌افزاید: بنیاد مسکن آماده است تا با اعطای تسهیلات بانکی به متقاضیان واجد شرایط برای ساخت خانه‌های بوم گردی برای استقرار مسافران همکاری‌های لازم را انجام دهد.

مدیر جهاد کشاورزی بروجرد نیز در حیطه اختیارات و وظایف قانونی‌اش در رابطه با تغییر کاربری اراضی اطراف این پل برای ایجاد مکان‌های گردشگری می‌گوید: بی‌برنامگی در توسعه فضاهای گردشگری شهرستان بروجرد سبب ساخت بناهای ناموزون در کنار بناهای تاریخی شده که باید آثار تاریخی به‌گونه‌ای معرفی شود که ظرفیت‌های طبیعی نیز در کنار آن‌ها دیده شود.

رضا امینی با بیان اینکه قوانین تغییر کاربری مشخص‌ شده است، می‌افزاید: بافت منطقه محصور در پل تاریخی قلعه حاتم به‌ گونه‌ای است که قابلیت اجرای هر طرحی را دارد اما پیش‌ از این باید منطقه از ساخت‌وساز فریز شود و با دیدن همه ظرفیت‌ها و حفظ باغات و اراضی کشاورزی طرحی جامع برای این کار طراحی شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری بروجرد ایجاد راه دسترسی مناسب، فضای توقفگاهی و ادامه عملیات مرمت را سه اولویت اصلی پل قلعه حاتم می‌داند و می‌گوید: بیش از ۹۰ درصد اقدامات مرمتی این پل در طول سال‌های گذشته انجام‌ شده که قرار بود با تخصیص اعتبار لازم این کار ادامه یابد اما اعتباری تخصیص نیافت.

حجت‌الله یارمحمدی می‌افزاید: ایجاد پل کمکی برای تردد احشام و اهالی روستا برای کاستن از بار پل قلعه حاتم در کنار این پل و به‌ منظور حفاظت از پل تاریخی از دیگر اولویت‌های اجرایی است که هزینه ساخت آن بالغ‌ بر ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان برآورد شده است.

وی طرح تبدیل پل قلعه حاتم به‌ عنوان محور گردشگری را از طرح‌های مطرح‌ شده قدیمی در حوزه گردشگری این شهرستان دانسته و اضافه می‌کند: در این طرح که به وسعت ۷ کیلومتر در چند فاز اجرا می‌شود حریم رودخانه به‌عنوان مرکز آن در نظر گرفته‌ شده است.

 

تگ ها

مقالات مشابه

3 thoughts on “پل قلعه حاتم محور گردشگری بروجرد می‌شود”

  1. اینکه پل قلعه حاتم بشود نماد تاکسی ها حرف غیر کارشناسی و ناشی از احساس لحظه ای است تاکسی ها خودشان نماد جهانی یعنی گنبد منحصر امامزاده جعفر ع رو دارن گویا دیواری کوتاه تر از تاکسی ها نیست به جای حرف زدن سال ۸جشنواره در اونجا بگیرن مردم رو اونجا بکشونن مشکل خود به خود حل میشه جشنواره بادبادکها آشهای محلی نان های ایرانی شیرینی های سنتی سرزمین پهله و هزار مدل جشنواره ای که می تواند این پل را به یک مقصد تبدیل کند

  2. سلام جالب بود چنین اطلاعاتی درباره این اثر نداشتم و همیشه فکر میکردم بیخودی شلوغش کردن و چیز مهمی نیست اما با خوندن این مقاله فهمیدم آثار بروجرد مایه افتخار ماست با تشکر از شما که این مقاله ها رو برای اطلاع ما می نویسید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Close