اخبار جهان

افشای جزئیات درگیری گوگل و پنتاگون

روزهای بروجرد- ماجرای قطع همکاری گوگل و پنتاگون بازتاب گسترده ای پیدا کرد.
شرکت گوگل در پی اعتراض داخلی کارمندان خود و فشار افکار عمومی نسبت به قرارداد افشا شده با وزارت دفاع آمریکا، تصمیم به عدم تمدید این قرارداد گرفته است. دیان گرین، مدیر گوگل، روز شنبه گفت که این تصمیم در جلسه جمعه صبح با کارمندان این شرکت اتخاذ شده است.

به گزارش ایسنا طبق این قرارداد که مارس ۲۰۱۸ امضا شده بود و تا مارس ۲۰۱۹ اعتبار دارد، محققان گوگل در زمینه تحلیل مبتنی بر هوش مصنوعی تصاویر پهپاد‌های پنتاگون همکاری دارند. پروژه وزارت دفاع ایالات متحده که با عنوان پروژه ماون (Project Maven) شناخته می‌شود، از هوش مصنوعی برای افزایش بهره‌وری پهپادهای این وزارتخانه کمک می‌گیرد.

زمانی که مفاد این قرارداد به رسانه‌ها درز کرد، ۴ هزار تن از کارکنان گوگل در اعتراض به آن بیانیه‌ای را امضا کردند و خواستار سیاست شفافی شدند که طی آن «نه گوگل و نه طرف‌های قرارداد این شرکت هرگز به ساخت فن‌آوری نظامی دست نمی‌زنند.» ده‌ها عضو این شرکت نیز در واکنش به همکاری وزارت دفاع آمریکا از کار خود استعفا دادند.

منتقدان می‌گویند پردازش تصاویر جمع‌آوری شده توسط پهپادها باید به وسیله عوامل انسانی انجام بگیرد و این کار نباید به عهده الگوریتم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی گذاشته شود. چرا که که این مسئله با جان انسان‌ها سر و کار دارد ضمن آن‌که گوگل هرگز نباید وارد مسائل نظامی شود.

یک مدیر اجرایی گوگل پیش‌تر به روزنامه نیویورک‌ تایمز گفته بود که مبلغ این قرارداد چشمگیر نبوده است و «تنها ۹میلیون دلار» ارزش داشته است. با این حال ایمیل‌های داخلی درز کرده از شرکت گوگل که توسط یک سایت ویژه اخبار فن‌آوری به نام گیزمو فاش شد نشان می‌داد که مبلغ اولیه توافق شده بالغ بر ۱۵ میلیون دلار بوده و در مفاد قرارداد پیش‌بینی شده است که این مبلغ در مراحل بعدی تا ۲۵۰ میلیون دلار افزایش یابد.

بحث بر سر ابعاد همکاری شرکت‌های فن‌آوری با نهادهای نظامی پس از آن شدت گرفت که شرکت آمازون اعلام کرد تصمیم گرفته است تکنولوژی تشخیص چهره خود را با نهادهای محلی اطلاعاتی آمریکا به اشتراک بگذارد. امری که نگرانی نهادهای حافظ حقوق شهروندی را برانگیخت.

مدیر گوگل اعلام کرده است که این شرکت هفته آینده از منشور اخلاقی خود برای استفاده از هوش مصنوعی رونمایی خواهد کرد.

تگ ها

مقالات مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مطلب هم پیشنهاد میشود

Close
Close