اخبار ایران

آیت الله مکارم: نباید اجازه داد  افراد نفوذی، قاقچی و خلافکار وارد قم شوند

روزهای بروجرد- آیت الله العظمی مکارم شیرازی ضمن برشمردن مشکلات شهر قم بویژه در مساله ساختمان سازی بر توجه به معماری اسلامی – ایرانی تاکید کرد.

به گزارش شفقنا، این مرجع تقلید در دیدار استاندار قم و جمعی از مسئولین با تبریک سال نو و گرامیداشت تقارن ایام نوروز با ماه مبارک رجب اظهار داشت: ان شاءالله که تقارن نشانه ای باشد که سال خوب و پربرکتی داشته باشیم و امیدواریم که خدمتگزاران وظایف خود را به خوبی انجام دهند.

او با اشاره به جایگاه ویژه شهر قم، بر لزوم توجه مسؤولان به این موقعیت تأکید کرد و افزود: دولت و ملت باید حساب قم را از حساب شهرهای دیگر کشور جدا کنند چرا که در این شهر مرقد مطهر فاطمه معصومه(س) و مسجد مقدس جمکران وجود دارد و مرکزی برای بزرگترین حوزه علمیه جهان اسلام است که اهل سنت نیز چنین حوزه ای با این گستردگی ندارند.

آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که دولت و ملت باید نگاهی ویژه به قم داشته باشند و حال و آینده قم را با این نگاه ببینند، اظهار داشت: شهر قم تنها برای ایرانیان نیست بلکه به عالم شیعه و اسلام تعلق دارد، اگر به قم توجه لازم شود در واقع خدمت به ایران و عالم شیعه و اسلام است.

او ادامه داد: شهر قم باید از هر جهت آبرومند باشد، قم از زمان ائمه طاهرین(ع) مورد توجه بوده است و مسجد امام حسن عسکری(ع) به دستور ایشان ساخته شده و از آن زمان قم مرکزی برای فقها و محدثان شیعه بوده است؛ باید همایشی جهانی درباره گذشته، حال و آینده قم برگزار شود تا همگان جایگاه این شهر را بهتر بشناسند.

این مرجع تقلید با بیان این که قم زادگاه انقلاب اسلامی است،  ابراز کرد: مردم دنیا باید با این خاستگاه آشنایی داشته باشند و بدانند که چه خصوصیتی دارد که زادگاه انقلاب شده است.

او عنوان کرد: مسائل فرهنگی در قم با جاهای دیگر تفاوت دارد، برخی مسائل را شاید در جاهای دیگر بتوان اغماض کرد اما کارها در قم باید با فضا و موقعیت این شهر بسازد؛ بنابراین نسبت به مسائل فرهنگی به ویژه حجاب باید دقت کرد.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به طرح حجاب اجباری از سوی عده ای برای ضربه زدن به ارزش های اسلامی خاطرنشان ساخت: همانگونه که بارها گفته ام عبارت حجاب اجباری واژه ای غلط است و الزام با اجبار تفاوت دارد، حجاب الزامی است نه این که اجباری باشد و هر جا که قانونی درست شد الزامی در کنار آن وجود دارد.

او اضافه کرد: به عنوان مثال مقررات راهنمایی رانندگی الزامی است نه اجباری، اجبار مفهومی منفی دارد و بدان معنا است که چیزی به صورت غیر منطقی به کسی تحمیل شود اما الزام  به معنای وظیفه است؛ حجاب قانونی اسلامی است که در قرآن و روایات به آن اشاره شده و مورد اتفاق علمای اسلامی است.

این مرجع تقلید ادامه داد: ترک مواد مخدر، مشروبات، رشوه خواری و ربا جنبه الزامی دارد، هر قانونی الزاماتی دارد و در همه جای دنیا ضامن اجرایی دارد چرا که قانون بدون ضمانت اجرایی ارزشی ندارد، این مسائل را باید به افراد تفهیم کرد تا مسائل را بدانند، کارها باید به صورت معقول انجام شود.

او در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشکلات استان قم خواستار چاره اندیشی برای مشکلات شد و افزود: گاهی مهاجرت ها بافت قم را تغییر می دهد، گاهی مهاجرت ها مطابق با فرهنگ قم نیست، باید با مدیریت مهاجرت ها موقعیت قم را حفظ کرد و نباید اجازه داد  افراد نفوذی، قاقچی و خلافکار وارد قم شوند.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به مشکل کم آبی قم اظهار کرد: حق قم از آب باید محفوظ بماند و مردم قم از آب بهره مند شوند، الحمدلله آب هیچگاه در قم با وجود کم آبی جیره بندی نشد که جای تقدیر دارد و امیدواریم که هیچگاه نشود.

او ادامه داد: البته باید فرهنگ استفاده از آب را به مردم آموزش داد چرا که هنوز فرهنگ جامعه در این زمینه کامل نیست، مردم باید بدانند که آب مایه حیات است؛ از طریق صداوسیما و رسانه ها باید این فرهنگ سازی را انجام داد تا مردم نسبت به آب حساس باشند، مسؤولان فرهنگی باید بسیج شوند و فعالیت کنند.

این مرجع تقلید با تأکید بر ضرورت به نتیجه رساندن پروژه فرودگاه قم ابراز داشت: متأسفانه هنوز بعضی از مسؤولان نمی دانند که اگر در قم فرودگاه معتبری تأسیس شود چه اندازه در وضع این شهر اثر می گذارد، قم با وجود فرودگاه مرکزیت بیشتری پیدا می کند و از همه دنیا می توانند در این شهر حضور پیدا کنند.

او با اشاره به مسائل مربوط به اشتغال عنوان کرد: غالبا تصور بر این است که چون شغل کم است بیکاری وجود دارد اما مساله ای وجود دارد که جوانان تن به هر کاری نمی دهند، بعضی از جوانان برخی از کارها را عار و عیب می دانند در حالی که کار را باید موضوعی مقدس دانست در این زمینه هم باید فرهنگ سازی کرد؛ کمبود انگیزه ها هم مشکل ایجاد می کند و تنها کار را نباید پشت میز بدانند.

آیت الله مکارم شیرازی با تأکید بر ساماندهی موضوعات و فضای شهری قم از جمله بلوار پیامبر اعظم و مونوریل، به مشکلات منطقه پردیسان قم اشاره و خاطرنشان کرد: متأسفانه در پردیسان نیازهای شهری مورد توجه نبوده و بی رویه ساخته شده است، نیازهایی مانند درمانگاه، مسجد،  بازار و نیازهای دیگر در نظر گرفته نشده است، چرا اجازه داده می شود که بی برنامه و حساب ساخته شود؟

او اضافه کرد: یکی از مشکلات قم که توجه نمی شود برج های نیمه کاره به شمار می رود که سال ها منظره شهر‌را زشت کرده و بسیاری از آن ها بیش از نیاز شهر است؛ نماهای ساختمان ها نیز باید بر اساس معماری ایرانی و اسلامی باشد.

این مرجع تقلید در پایان افزود: امیدواریم امسال سال پربرکتی برای همه مسلمین جهان مخصوصاً مردم کشورمان بوده باشد.

مقالات مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Close