اخبار سیاسیاخبار لرستان

نگاه درآمدی شهرداری‌ها به جرائم ماده ۱۰۰ عامل تخلفات ساختمانی است

روزهای بروجرد- معاون منابع انسانی دادگستری لرستان گفت: اعضای کمیسیون ماده ۱۰۰ باید با جدیت نسبت به صدور رأی تخریب در مواردی که ساخت‌وساز به حقوق عمومی تجاوز کرده است، اقدام کنند.

به گزارش مهر، رحیم عزیزی در جلسه هم اندیشی فرمانداران و شهر داران با دادگستری لرستانی که با حضور معاون عمرانی استاندار لرستان، فرمانداران و شهرداران استان برگزار شد، ضمن اشاره به عدم توجه به خدمات شهری برای معلولین گفت: متاسفانه به مسئله معبر سازی و  ساده سازی عبور و مرور معلولین توجه نمی شود.

وی افزود: قانون مداری در بحث ساخت و ساز در شهر های ما باید نهادینه شود و تمام موازین شهر سازی در ساخت و ساز ها باید رعایت شود.

عزیزی با اشاره به اینکه متاسفانه در برخی موارد با متخلفین بخش ساخت و سازها به موقع برخورد نمی شود، گفت: ساخت و ساز های غیر مجاز یک شبه انجام نمی شود که نتوان جلوی آنها را گرفت و در موارد تخلف پلیس ساختمان باید به موقع و قاطع وارد عمل شود.

معاون دادگستری لرستان گفت: شهرداری ها با کمک دادگستری باید با تخلف شهروندان در ساخت و ساز معابر و عدم توجه به حقوق سایر شهروندان و همچنین ساخت و ساز های غیر مجاز و خطرناک با قاطعیت و بدون اغماض برخورد کند.

عزیزی با اشاره به خطرناک بودن بعضی آرا که مجوزی برای ثبت مالکیت بعضی افراد سود جو در حقوق عمومی است، گفت: اعضای کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری‌ها باید با جدیت نسبت به صدور رای تخریب در مواردی که ساخت و ساز به حقوق عمومی تجاوز کرده است، اقدام کند.

نگاه درآمدی شهرداری‌ها به جرائم ماده ۱۰۰ عامل تخلفات ساختمانی است

معاون عمرانی استاندار لرستان نیز در این باره گفت: نگاه درآمدی شهرداری‌ها به جرائم حاصل از ماده ۱۰۰، از مهم‌ترین دلایل شکل‌گیری تخلفات ساختمانی است.

 احمد مراد پور  با اشاره به اینکه قانون ماده ۱۰۰ در سال ۱۳۳۴ به منظور برخورد با متخلفین ساخت و سازهای محدوده شهری تدوین شده است، گفت: از مهمترین دلایل شکل گیری تخلفات ساختمانی می توان نگاه درآمدی شهرداری‌ها به جرایم حاصل از این ماده را نام برد.

وی در ادامه به نگاه درآمدی مهندسین طراح و ناظر به دلیل تهیه دو نقشه برای مالک اشاره کرد و گفت: بعضی از طراحان و ناظرین دو نقشه که یکی از آنها مطابق با ضوابط شهر سازی و دیگری نقشه اجرایی و خلاف ضوابط است برای مالک طراحی می‌کنند، که باید با این مسئله برخورد قاطع انجام داد.

معاون عمرانی استاندار لرستان به عدم اجرای طرح های مصوب شهری اشاره کرد و گفت: مصوبات متناقض و ایجاد تبعیض در برخی مصوبات کمیسیون ماده ۱۰۰ از دیگر مشکلات مقابله با ساخت و ساز های غیر مجاز شهری است.

مراد پور به عدم وجود تشکیلات مناسب در برخی شهرداری ها برای جلوگیری از انجام ساخت و ساز های غیر مجاز اشاره کرد و گفت: عدم اعتراض شهرداران به آرا صادره توسط کمیسیون و صدور آرا مبنی بر تعهد عقب نشینی که خلاف تبصره های مندرج در ماده ۱۰۰ است از دیگر دلایل برای ساخت و ساز های غیر مجاز است.

وی با پیشنهاد اینکه برای جلوگیری از اینگونه ساخت و سازها باید نرخ تخلفات و جرایم اعمالی بصورت تصاعدی بالا رود، گفت: شهرداری‌ها باید از سامانه های هوشمند برای تشخیص تخلفات ساختمانی و جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی استفاده کنند.

معاون عمرانی استاندار لرستان گفت: فعال کردن پلیس ساختمانی در اجراییات شهرداری ها و حضور پر رنگ و نظارت دقیق مهندسین ناظر در زمان ساخت می تواند از میزان تخلف در ساخت و ساز کاهش دهد.

مقالات مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Close