اخبار بروجرداخبار لرستانویژه ها

۱۸ شهریورماه اولین خودروی عظیم خودرو(زاگرس خودرو) به بازار عرضه می‌شود

روزهای بروجرد- معاون استاندار لرستان با اشاره به اینکه کارخانه عظیم خودرو بروجرد آماده افتتاح است، گفت: شرایط ویژه‌ای برای واگذاری ۹۷ واحد تولیدی در تملک بانک‌ها در نظر گرفته شده است.

گودرز امیری در جمع خبرنگاران در تشریح به وضعیت اقتصاد استان و آخرین وضعیت برخی واحدهای استان لرستان، بیان کرد: استاندار لرستان تاکنون پیگیری‌های زیادی برای تعیین تکلیف پارسیلون داشته و بالاخره در یک ماه گذشته با پیگیری‌هایی که داشتند توانستند مجوز را از بانک مرکزی برای سرمایه‌گذاری بانک‌ها بگیرند.

به گزارش فارس، وی ادامه داد: اکنون بخش عمده‌ای از مطالبات معوق کارگران این کارخانه پرداخت شده و حقوق جاری آن‌ها نیز در حال پرداخت است و در چند ماه گذشته کنسرسیوم مربوطه اقدام به گرفتن مشاور در جهت ظرفیت‌یابی این واحد تولیدی کرده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار لرستان اظهار داشت: با توجه به فرسودگی تجهیزات و خطوط تولید نمی‌توان با شرایط فعلی اقدام به فعال‌سازی این کارخانه کرد و پیشنهاد استاندار این بود که این مجموعه به منطقه ویژه اقتصادی خرم‌آباد تبدیل شود.

امیری در ادامه اشاره‌ای نیز به مزایای مناطق ویژه اقتصادی داشت و افزود: مناطق ویژه اقتصادی دارای مزیت‌های بسیار مناسبی بوده و از معافیت‌هایی نیز برخوردار است و ارزش‌افزوده زیادی برای سرمایه‌گذاران ایجاد می‌کند و اگر کنسرسیوم به این نتیجه برسند که می‌توان این شرکت را به منطقه ویژه اقتصادی تبدیل کرد این امر محقق خواهد شد.

عظیم خودرو بروجرد آماده افتتاح است

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به آخرین وضعیت خودروسازی بروجرد، اظهار داشت: خودروسازی بروجرد قبلاً تحت عنوان زاگرس خودرو محصولات خود را تولید و وارد بازار می‌کرد که به دلایل مختلفی در سال‌های گذشته شاهد تعطیلی این واحد تولیدی بودیم اما با ورود گروه خودروسازی عظیم خودرو و سرمایه‌گذاری در این واحد تولیدی اقدامات خوبی در این عرصه صورت گرفته است.

این مسئول بیان کرد: عظیم خودرو بیش از ۱۲۰ میلیارد تومان در این مجموعه سرمای گذاری کرده و بر اساس اعلام سرمایه‌گذار پروژه ۱۸ شهریورماه اولین خودروی این مجموعه به بازار عرضه خواهد شد و شاهد افتتاح این واحد تولیدی بزرگ خواهیم بود.

 معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار لرستان در ادامه اشاره‌ای نیز به وضعیت لاستیک‌سازی خرم‌آباد داشت و گفت: لاستیک‌سازی با وجود اینکه در سال‌های گذاشته کلنگ زنی شده بود اما زیرساخت‌ها و تسهیلات ارزی مورد نیازش تعیین تکلیف نشده بودند.

مشکل تسهیلات ارزی و زیرساختی لاستیک‌سازی برطرف شد

امیری ادامه داد: خوشبختانه با تلاش‌های صورت گرفته زیرساخت‌های مورد نیاز برای استقرار این واحد تولیدی تامین شده، اکنون ۲۰۷ میلیون دلار مسدودی گرفته است و با به بهره‌برداری از آن شاهد ایجاد بیش از هزار و ۵۰۰ فرصت شغلی خواهیم بود.

وی عنوان کرد: صنایع غذایی گهر دورود توسط شرکت سرمایه‌گذاری بانک ملی احیا شده و اکنون بیش از ۱۰۰ نفر در این مجموعه مشغول به کارشده‌اند و در هفته گذشته با حضور مدیرعامل هلدینگ اقتصادی بانک ملی تصمیمات خوبی برای آینده آن گرفته شد به نحوی که مقرر شد تا بانک ملی ۲۰۰ میلیارد تومان دیگر در این مجموعه سرمایه‌گذاری کند.

این مسئول اظهار داشت: امیدواریم بتوان با اقدامات صورت گرفته خطوط دیگر تولیدی این واحد بزرگ هر چه سریع‌تر به بهره‌برداری برسند تا شاهد ایجاد فرصت‌های شغلی بیشتری در این مجموعه باشیم.

واحد فرآوری چغندرقند در شهرک صنعتی سلسله ایجاد می‌شود

معاون استاندار لرستان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تلاش برای شکل‌گیری واحد تولیدی فرآوری چغندرقند در شهرک صنعتی سلسله، افزود: در استان همواره برای فروش چغندرقند مشکل داریم و با احداث این کارخانه بسیاری از مشکلات موجود در این عرصه برطرف خواهد شد، سرمایه‌گذار قول داده است که در مدت‌زمان ۱۸ ماه این واحد تولیدی را به بهره‌برداری برساند.

 پیشرفت مناسب سیلیکون متال بروجرد

امیری گفت: اکنون این واحد تولیدی دارای پیشرفت فیزیکی مناسبی بوده و برای احداث کارخانه‌اش ۹۰ هکتار زمین می‌خواهد که به‌صورت فاز به فاز  واگذار خواهد شد، خوشبختانه سرمایه‌گذاری در حال کار کردن است و مشکلی برای انجام فعالیتش ندارد.

وی در پاسخ به سؤالی در مورد بلاتکلیفی برخی از مجوزها در استان، افزود: با تصمیمات اتخاذ شده مقرر شده است که برای افرادی که مجوز صادر شده اما  طرح آن‌ها اجرایی نشده است دستگاه‌هایی اجرایی باید نسبت به لغو مجوزها اقدام و اراضی را به سرمایه‌گذار جدید واگذار کنند.

این مسئول اظهار داشت: عملیات اجرایی پالایشگاه پل‌دختر آغاز شده و امیدواریم با توجه به قول‌های سرمایه‌گذار این طرح نیز در موعد مقرر به بهره‌برداری برسد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار لرستان بیان کرد: فولاد مقامی خرم‌آباد قبلاً میلگرد تولید می‌کرد و دچار مشکلات متعددی بود اما با حمایت‌های صورت گرفته خط تولیدش را به ورق تبدیل کرده و با توجه به تکمیل طرح امیدواریم شاهد بهره‌برداری از این مجموعه باشیم.

ابهاماتی در مورد ارقام بیکاری وجود دارد

امیری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به وضعیت بیکاری در استان افزود: چند بار پیشنهاد شد که سامانه سراسری ایجاد شود که افراد بیکار و شاغل اطلاعات خود را ثبت کنند که این اتفاق تاکنون محقق نشده است.

وی گفت: آمار اشتغال و بیکاری توسط  مرکز آمار انجام می‌شود و گاها به‌صورت فصلی اتفاق می‌افتد، معمولا در فصل تابستان و بهار درصد بیکاری بیشتر است و ما جمعیت فعالمان افزایش پیدا کرده است و تعدادی به استان برگشتند و به همین دلیل آمار بیکاری استان در فصل بهار ۱۵ درصد اعلام شده و در مقایسه با سال گذشته که حدود ۱۲ درصد بود بیکاری رشد داشته که یکی از دلایل این است که جمعیت فعالمان ۲.۵ درصد بیشتر شده است.

شرایط ویژه برای واگذاری واحدهای تولیدی در تملک بانک‌ها

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه ۹۷ واحد تولیدی لرستان توسط بانک‌ها تملک شده‌اند، افزود: برای تعیین تکلیف این واحدها اقدامات مناسبی صورت گرفته و کسانی که سرمایه‌گذار و متقاضی هستند می‌توانند از این ظرفیت‌ها استفاده کنند، احیای ظرفیت‌های موجود و توسعه آن‌ها در اولویت ما قرار دارد.

معاون استاندار لرستان بیان کرد: اکنون ۳ روش اجاره به شرط تملیک، پرداخت کلی هزینه واحد تولیدی به بانک و واگذاری اقساطی حدود ۲ یا ۳ ساله برای تعیین تکلیف این واحدها در نظر گرفته شده و سرمایه‌گذاران می‌توانند از این ظرفیت به‌صورت ویژه استفاده کنند.

امیری گفت: در حوزه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان هزار و هفت مصوبه داشتیم که ۵۷ درصد از این مصوبات مربوط به استان بودند و همه آن‌ها اجرایی شدند که باید از بانک‌ها و دستگاه‌های خدمات‌رسان تقدیر و تشکر کرد.

این مسوول ادامه داد: در ستاد تسهیل برای رفع مشکلات و  تامین نقدینگی اقدامات بسیار مناسبی صورت گرفته و سال گذشته تسهیلات بسیار زیادی پرداخت شده و لرستان جز استان‌های برتر در زمینه پرداخت تسهیلات رونق بوده است.

وی گفت: بر اساس آمارها با تلاش‌های صورت گرفته سال گذشته حدود ۵۴ واحد تولیدی دارای مشکل استان تکمیل، احیا و با به بهره‌برداری رسیده‌اند و بنابراین بنای ما بر این است واحدهای تولیدی احیا و با ظرفیت کامل به فعالیت خود ادامه دهند و از تمام ظرفیت خود برای تحقق این هدف استفاده خواهیم کرد.

 رتبه برتر لرستان در پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی و فراگیر در کشور

معاون استاندار لرستان در ادامه با اشاره به اینکه دولت در حوزه اشتغال دو موضوع تثبیت اشتغال و ایجاد اشتغال جدید را پیگیری می‌کند، افزود: در حوزه تثبیت اشتغال دولت اقدام به پرداخت تسهیلات در حوزه‌های مختلف کرده است که در بحث تسهیلات روستایی تاکنون ۱۰۱ میلیارد تومان و اشتغال فراگیر ۱۰۰ میلیارد تومان به افراد متقاضی در استان پرداخت شده است.

امیری گفت: مجموع اعتباراتمان در حوزه اشتغال روستایی ۲۵۶ میلیارد تومان بوده که تاکنون ۱۱۶ میلیارد تومان تخصیص دادند همچنین ۵۰ میلیارد تومان طرح مصوب داریم که البته طرح‌های زیادی به بانک‌ها معرفی شده‌اند و در حال بررسی هستند.

وی عنوان کرد: در اشتغال فراگیر استان لرستان رتبه دوم و در حوزه تسهیلات اشتغال روستایی رتبه هفتم کشوری را کسب کرده و ۵۰ میلیارد تومان طرح مصوب داریم.

این مسئول در ادامه اشاره‌ای به وضعیت سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری استان لرستان داشت و بیان کرد: استان‌های زاگرس‌نشین بویژه لرستان دارای پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های بسیار ویژه‌ای در حوزه گردشگری است همه آن‌ها می‌توانند زمینه را برای تامین ارزش‌افزوده سرمایه‌گذاران مهیا کنند.

معاون استاندار لرستان با اشاره به اینکه به دنبال تامین شرایط و زیرساخت‌های مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری فعالان حوزه بخش خصوصی در ظرفیت‌های گردشگری استان لرستان هستیم افزود: با برنامه‌ریزی صورت گرفته و انجام اقدامات مطالعاتی و مشاوره‌ای اکنون شرایط برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و هلدینگ‌های اقتصادی در حوزه گردشگری لرستان و امیدواریم بتوان این ظرفیت‌های بالقوه را بالفعل تبدیل کرد.

مقالات مشابه

1 thought on “۱۸ شهریورماه اولین خودروی عظیم خودرو(زاگرس خودرو) به بازار عرضه می‌شود”

  1. کلید حل مشکل بحران بیکاری بروجرد تنها و تنها اجرای منطقه ویژه مطابق طرح اولیه در ۵۲۰۰ هکتار و با فاز های مختلف صنعتی، گردشگری، کشاورزی ، خدماتی و …است متاسفانه وسعت منطقه ویژه بروجرد به ۶۵ هکتار کاهش پیدا کرده که تقریبا تو این وسعت کم هیچ واحد بزرگی که حلال مشکلات باشه نمیشه تاسیس کرد لطفا مسئولان مربوط پاسخ بدن چرا طرح های بروجرد تا سال ها اجرا نمیشن و موقع اجرا هم که میشه آب میرن ولی شهرهای اطراف یه شبه صاحب منطقه ویژه میشن؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Close