دین و اندیشهفرهنگ

نماینده لرستان در مجلس خبرگان: حوزه علمیه برای صدور فتوا از جامعه شناسان مشورت بگیرد

روزهای بروجرد- عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: حوزه علمیه برای صدور فتوا در زمینه های اجتماعی و نیز برای نوع ادبیاتی را که باید در این فتواها بکار گرفت، از جامعه شناسان مشورت بگیرند.
به گزارش «شیعه نیوز»، عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: حوزه علمیه برای صدور فتوا در زمینه های اجتماعی و نیز برای نوع ادبیاتی را که باید در  این فتواها  بکار گرفت، از جامعه شناسان مشورت بگیرند.

حجت الاسلام والمسلمین احمد مبلغی در جمع گروه اندیشه ورز ” جامعه شناسی و قانونگذاری” در مرکز تحقیقات اسلامی مجلس خاطرنشان کرد:بدون تحلیل های جامعه شناختی نمی توان در دنیای پیچیده و چند ضلعی کنونی ورود پیدا کرد، از این رو لازم است از ظرفیت جامعه شناسان در فرآیند قانونگذاری استفاده شود و قانونگذار از تحلیل های جامعه شناختی منتفع گردد.

او ادامه داد: مسبوق کردن “قانونگذاری پیرامون واقعیت های اجتماعی” به نگاه های جامعه شناختی ضرورتی جدی است.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: ضرورت دارد در مرحله قبل از قانونگذاری کارگروهی متشکل از مثلثی متضمن جمعی از “فقیهان حقوق آشنا”، جمعی از “حقوقدانان فقه آشنا” و جمعی از “جامعه شناسان دین آشنا” شکل گیرد تا جهت مقابله با معضلات و مشکلات اجتماعی اندیشه کنند و مجلس شورای اسلامی را از نگاه های خود برای قانونگذاری منتفع نمایند.

مبلغی با اشاره به اینکه واقعیت های اجتماعی بسیار متعدد و قهار هستند، گفت: در مواردی این واقعیت ها، زمام جامعه را ممکن است به دست گرفته، در نتیجه بر  فرهنگ، نگاه ها حتی رویکرد به دین تاثیر بگذارند، بنابراین اگر بخواهیم در قبال چنین وضعیتی قانون گذاری یا سیاست گذاری  کنیم یا قانون و سیاستی را اجرا کنیم باید از نگاه های جامعه شناختی بهره بگیریم.

او با اشاره به تشکیل کارگروه جامعه شناسی و قانونگذاری در مرکز تحقیقات اسلامی مجلس گفت: در این کارگروه در مورد موضوعات دارای اولویت شناسایی و حرف ها و ایده های لازم در مورد آنها ارائه می شود.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس ابراز امیدواری کرد که از دل حوزه علمیه قم یک جریان جامعه شناسی قوی و هوشمند برای رصد و ارائه راهکار پیرامون موضوعات مختلف اجتماعی ظهور و بروز پیدا کند وی گفت اگر این تحول رخ دهد فائده آن هم به فقه در جهت شناخت موضوعات اجتماعی، و هم به قانون گذاری جهت ارائه قوانین بهتر متوجه  خواهد شد.

او ادامه داد: حوزه علمیه برای صدور فتوا در زمینه های اجتماعی و نیز برای نوع ادبیاتی را که باید در  این فتواها  بکار گرفت، از جامعه شناسان مشورت بگیرند.

تگ ها

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Close