دین و اندیشه

چهار باور مذهبی، هشتاد درصد جمعیت جهان را شکل داده اند!

روزهای بروجرد- مردم دنیا تحت تاثیر چهار باور مذهبی هستند.

به گزارش شفقنا، تقریبا ٨٠ درصد از مردم جهان (جمعیتی بالغ بر ۶/٩ میلیارد نفر) مسیحی، مسلمان، هندو و بی دینان خدامحور هستند.

چهار باور مذهبی، هشتاد درصد جمعیت جهان را شکل داده اند!

به طور حتم، در سرار جهان مذاهب و ادیان مختلف دیگری هم وجود دارد که البته پیروان کمتری دارند. به علاوه اقلیت های مذهبی به جغرافیای خاصی محدود می شوند.

مسیحیت

طبق تحقیقی که از سوی مرکز تحقیقات پیو انجام شده، مسیحیت در حال حاضر بزرگترین دین در بین ادیان دنیا است. با توجه به آخرین آمار (که در سال ٢٠١۵ جمع آوری شده)،حدود ٢.٣ میلیارد نفر از مردم زمین به دین مسیحیت پیوسته اند که حدود ٣١.٢ درصد از جمیعت جهان هستند.

تحقیقات انجام شده در این مرکز تحقیقاتی نشان داده است که مسیحیت در اروپا رو به کاهش است، اما تعداد مسیحیان در آفریقای جنوبی، آمریکای شمالی و آمریکای لاتین در حال افزایش است.

اسلام

دین اسلام با داشتن تقریبا ١.٨ میلیارد پیرو، در رتبه دوم قرار دارد. این دین از سرزمینی که امروزه با نام عربستان سعودی آن را می شناسیم شروع شده است. محمد(ص) پیامبر این دین است که دانسته های خود را در اختیار بشریت گذاشت.

به پیروان دین اسلام مسلمان گفته می شود. مسلمانان به یک خدای واحد به نام الله اعتقاد دارند.
در بین مسلمانان مذهب سنی بیشترین پیرو را دارد (چیزی در حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد) و بقیه دارای مذهب شیعه هستند (۱۰تا ۲۰ درصد).

اسلام به دو مذهب شیعه و سنی تقسیم شد و علت این تقسیم اختلاف بر سر جانشینی محمد پیامبر (ص) پس از مرگ ایشان در سال ۶٣٢ میلادی است.

این درصد در مقیاس جهانی به این صورت است که ٢۴ درصد جمعیت جهان را مسلمانان تشکیل می دهند به عبارت دیگر، ١/٨ میلیارد نفر از مردم دنیا مسلمانان هستند.

در سال های ٢٠١٠ تا ٢٠١۵ بر تعداد افراد معتقد به اسلام اضافه شده است که این تعداد شامل ١۵٢ میلیون نفر می شود.

بی دینان خدا پرست

بی دین ها، سومین گروه بزرگ را تشکیل می دهند. حدود ١.٢ میلیارد نفر از جمعیت جهان خود را بی دین تلقی می کنند. بزرگان این مذهب برای خود اسم های مختلفی برگزیده اند، همانند: سکولار، اگنوستیک، اتئیست و بی دین.

۵٠ درصد این گروه بزرگ خدا پرست اما بدون دین هستند. انسان گرایی هم جزئی از این دسته بندی است.

هندوییسم

در رتبه چهارم، دین هندوییسم با ۹۰۰ میلیون پیرو قرار دارد. طرفداران این مذهب اکثریت در شبه قاره هندوستان زندگی می کنند.

این مذهب به دلیل اینکه موسس مشخصی ندارد با بقیه ادیان فرق می کند. این دین دارای کتاب و نوشته های مقدس زیادی است. احکام بسیاری دارد و این احکام برای همه مذاهب یکسان نیست.

بوداییسم با ۴٠٠ میلیون پیرو در جایگاه پنجم قرار می گیرد.

منبع: World Religion News

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مطلب هم پیشنهاد میشود

Close
Close