رویارویی با اسرائیلی‌ها روی میز شورای امنیت

موضوع رویارو‌نشدن ورزشکاران ایرانی با حریفان اسرائیلی، مدتی است به یکی از مباحث اصلی ورزش کشور تبدیل شده و حالا خبر رسیده قرار است این موضوع مهم در سطحی بالاتر از مدیریت ورزش بررسی شود.

روزهای بروجرد- موضوع رویارو‌نشدن ورزشکاران ایرانی با حریفان اسرائیلی، مدتی است به یکی از مباحث اصلی ورزش کشور تبدیل شده و حالا خبر رسیده قرار است این موضوع مهم در سطحی بالاتر از مدیریت ورزش بررسی شود. پس از اعلام محرومیت علیرضا کریمی و مربی‌اش به دلیل اتفاقاتی که در مسابقات کشتی امیدهای جهان رخ داد، ماجرای رودررونشدن ورزشکاران ایرانی با حریفان اسرائیلی، ابعاد گسترده‌تری به خود گرفت و حتی بازتاب بین‌المللی داشت.

 

کریمی، آزادکار پرامید ایرانی، تصور نمی‌کرد در آن مسابقات معتبر، کشتی‌گیر روسی‌الاصل اسرائیلی حریف قدرتمند آمریکایی‌اش را شکست دهد. در اواسط کشتی کریمی با حریف روسش، مربی ایرانی متوجه پیروزی کشتی‌گیر اسرائیلی شد و در شرایطی که کریمی از حریفش پیش بود، از کنار تشک دستور داد: «باید ببازی». کریمی شانس اول قهرمانی، تعمدا باخت تا با حریف اسرائیلی روبه‌رو نشود؛ البته این دو در جدول بازنده‌ها به‌ هم خوردند که کریمی روی تشک حاضر نشدد. فیلم «باید ببازی» چنان در رسانه‌های بین‌المللی بازتاب پیدا کرد که حتی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، نیز اظهارات مداخله‌جویانه‌ای درباره آن انجام داد. این تحرکات ضدایرانی در نهایت کمیته بین‌المللی المپیک را به این موضوع حساس کرد. پس از چندین هفته گمانه‌زنی، اتحادیه جهانی محرومیتی شش‌ماهه برای کریمی و دوساله برای مربی‌اش در نظر گرفت. مسئولان فدراسیون کشتی عنوان کردند این محرومیت حداقل مجازاتی بود که برای کشتی ایران در نظر گرفته شد. آنها همچنین هشدار دادند در مرتبه بعد دیگر لابی جواب نمی‌دهد و در صورت رویارونشدن با کشتی‌گیران اسرائیلی، کشتی ایران تعلیق خواهد شد. رسول خادم، رئیس فدراسیون کشتی ایران که یکی از اعضای هیئت‌رئیسه اتحادیه جهانی کشتی است، در این زمینه موضع‌گیری متفاوتی داشت. او در ١٠ روز اخیر بارها از سیاست ایران در نحوه مقابله با ورزشکاران اسرائیلی انتقاد کرده است. او با اشاره به حساس‌شدن کمیته ملی المپیک به این موضوع، عنوان کرد دیگر نمی‌توان با باخت عامدانه در رقابت قبلی و تهیه گواهی پزشکی صوری، از مصاف با حریف اسرائیلی معاف شد.

 

خادم ضمن انتقاد از سکوت مدیران ورزش، خواهان این شد که مسئولان کشور تصمیمی جدی دراین‌باره بگیرند و اگر سیاست حفظ همین روند است، باید تعلیق ایران را هم پذیرفت. او عنوان کرد دیگر نمی‌تواند از اعتبار خود در اتحادیه جهانی برای حل این موضوع هزینه کند و درباره اتفاق‌های تلخ آینده هشدار داد. روز گذشته خبر رسید این موضوع قرار است در سطحی بالاتر از مدیریت ورزش کشور و در شورای امنیت ملی بررسی شود. رسول خادم و رضا صالحی‌امیری، رئیس کمیته ملی المپیک، در روزهای گذشته جلسه‌ای دراین‌باره داشتند.

 

خادم روز گذشته در گفت‌وگو با رادیو ضمن اعلام این خبر دراین‌باره گفت: «مرجعی به نام شورای امنیت ملی کشور را داریم که در ارتباط با مسائل کلان کشور تصمیم‌گیری می‌کند. ازجمله موضوعات مهمی که رجال سیاسی کشور در آن اتفاق نظر دارند و سال‌هاست که این موضوع را دنبال می‌کنند، بحث لزوم خودداری ورزشکاران ایران از رویارویی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی است؛ چراکه با این کار می‌خواهیم نشان دهیم آنها را به رسمیت نمی‌شناسیم؛ اما موضوع دیگر این بحث، در بُعد بین‌المللی آن است که نهادهای بین‌المللی ورزش معتقدند این یک تصمیم سیاسی است و ارتباطی با ورزش ندارد. اگر قرار است سیاست رویارونشدن با ورزشکاران رژیم صهیونیستی کماکان دنبال شود، نباید تمام بار این مسئولیت سنگین روی دوش مربی و ورزشکار قرار گیرد و به نوعی برخورد کنیم که هنگامی که ورزشکار ما با نماینده رژیم صهیونیستی هم‌گروه می‌شود، مربی و ورزشکار را در حالت انفعال قرار دهیم. بحث تعلیق و محرومیت ورزش ایران دراین‌باره بسیار جدی است و باید راهکاری اساسی برای این مسئله اندیشیده شود. وقتی آن اتفاقات برای علیرضا کریمی رخ داد، او و مربیانش با اتهامات مختلفی مواجه شدند که با آن بحث تصمیم‌گیری رجال سیاسی ما در شورای عالی امنیت ملی متناقض است.

 

شورای عالی امنیت ملی به‌عنوان مرجع بالادستی نهادهای مختلف مانند وزارت امور خارجه، کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش و جوانان می‌تواند تیم‌های کارشناسی را با حضور این نهادها تشکیل دهد تا با IOC (کمیته‌ بین‌المللی المپیک) وارد صحبت و مذاکره شوند و از ابزارهایشان استفاده کنند تا سیاست کشور را دراین‌باره برای آنها تبیین کنند و پای آن هم بایستند». خادم تأکید کرد با بیشترشدن نفوذ آمریکایی‌ها در کمیته بین‌المللی المپیک خطر تعلیق ورزش و کشتی ایران جدی است و با روش‌های قبلی نمی‌توان از مصاف با حریفان اسرائیلی خودداری کرد. او تأکید کرد این موضوع دیگر یک مسئله صرفا سیاسی نیست و باید نهادهای مهم‌تر درباره آن تصمیمی بگیرند که دیگر هزینه آن را فقط ورزشکاران ندهند.

 

رئیس فدراسیون کشتی همچنین هشدار داد که کشتی ایران هشت رویداد مهم جهانی پیش‌ِرو دارد که در همه آنها هم نمایندگان رژیم صهیونیسیتی حاضرند و احتمال رخ‌دادن یک اتفاق تلخ برای ورزش ایران وجود دارد. خادم همچنین از سکوت سایر فدراسیون‌ها دراین‌باره انتقاد کرد: «خیلی از همکاران بنده در سایر فدراسیون‌ها احساس می‌کنند که اگر این موضوع را مطرح کنند عواقب ناخوشایند برای آنها در پی خواهد داشت».

 

داورزنی: باید به گونه دیگری عمل کنیم
رضا صالحی‌امیری، رئیس کمیته ملی المپیک، هم دیروز در گفت‌وگوی خود با ایسنا تأیید کرد که این موضوع مهم قرار است در سطوح بالای کشور مورد بحث قرار گیرد. او دراین‌باره گفت: «دنیای امروز دنیای لابی است و اصطلاحا می‌گویند در جایی که دیپلماسی است جنگ و نزاع شکل نمی‌گیرد. بنابراین باید از ظرفیت وزارت خارجه و نهادهای بین‌المللی استفاده کنیم تا فشار از روی کشتی‌ کم شود. معتقدم باید اجماع ملی برای حمایت از کشتی‌ ایران به‌عنوان یکی از رشته‌های ورزشی پایه‌ای و مادر این جامعه انجام گیرد. همچنین تقویت دیپلماسی ما در عرصه بین‌المللی برای کاهش فشار به کشتی‌ باید صورت گیرد». او درباره اقداماتی که قرار است در این زمینه صورت بگیرد توضیح سربسته‌ای داد. «ما با آقای خادم و وزارت ورزش و جوانان توافق کردیم با همت دستگاه دیپلماسی یعنی وزارت امور خارجه جهت‌گیری‌های جدیدی برای مبارزه با این پدیده انتخاب کنیم. الان نباید انتظار رسانه‌ای‌شدن این سیاست‌ها را داشته باشید، وقتی به نتیجه‌ای رسیدیم اعلام می‌کنیم. دراین‌میان نباید جریان‌سازی رسانه‌ای غرب را هم از نظر دور داشت و یک نوع اغواگری رسانه‌ای را در این پدیده می‌بینیم».

 

رئیس کمیته ملی المپیک همچنین عنوان کرد در این سال‌ها از ظرفیت دیپلماسی برای کمک به ورزش استفاده نشده و باید از این ظرفیت بهره برد. درحالی‌که رسول خادم عنوان کرد که صالحی‌امیری برای بررسی موضوع عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی با مراجع بالاتر وارد مذاکره شده است، رئیس کمیته ملی المپیک درباره مذاکراتش در این زمینه توضیحی نداد.

 

دیروز معاون قهرمانی وزارت ورزش هم صحبت جالبی دراین‌باره داشت. محمدرضا داورزنی در حاشیه مراسم نسل آفتاب در جمع خبرنگاران درباره صحبت‌های رسول خادم درباره تعیین سیاست جدید در مقابله با ورزشکاران اسرائیلی گفت: «بیش از ۳۰ سال است که در میادین مختلف ورزشکاران ما رژیم صهیونیستی را به رسمیت نمی‌شناسند و از رویارویی با این رژیم پرهیز می‌کنند. این یک بحث کلی است که همواره مورد توجه ورزشکاران قرار گرفته است. اما نکته‌ای که مطرح شده این است که رژیم اشغالگر قدس در برخی از رشته‌ها مانند کشتی، تکواندو و ووشو، ورزشکارانی را از سایر کشورها به خدمت می‌گیرد و از آنها استفاده می‌کند. ما باید در آینده این موضوع را بررسی کنیم».

 

داورزنی هم ورود نهادهای تصمیم‌گیرنده کشور به این موضوع را تأیید کرد. «درحال‌حاضر به دنبال این هستیم تا با نهادهای دیگر درباره این موضوع تعیین‌تکلیف کنیم. اینکه ما این رژیم را به رسمیت نمی‌شناسیم جدی است و ما به هیچ عنوان این رژیم را به رسمیت نخواهیم شناخت، اما باید درباره چگونگی حضورمان در میادین بین‌المللی و جهانی به‌گونه‌ای دیگر عمل کنیم».

شرق

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Close